28 Березня 2024

Фітосанітарний стан посівів на 2 вересня

Скрізь у посівах зернової кукурудзи продовжується розвиток гусениць стеблового (кукурудзяного) метелика. В південних та південно-східних областях Степу відмічається літ метеликів другого покоління. Гусениці фітофага першого покоління, за чисельності 0,8-2 екз. на рослину, заселяють 5-18% рослин та 1-6% качанів у Закарпатській, Київській, Луганській, Одеській, Миколаївській, Сумській, Харківській та Херсонській областях.

Також в Степу, Лісостепу, осередково – Поліссі, живляться гусениці бавовникової совки, які за чисельності 1-2 екз. на рослину, пошкодили 3-18% рослин.

Повсюди у посівах кукурудзи гельмінтоспоріозом охоплено 5-25% рослин у Волинській, Закарпатської, Івано-Франківській, Львівській, Рівненській, Одеській, Полтавській, Сумській, Тернопільській, Чернівецькій, Чернігівській областях.

Зниження температури повітря, короткочасні та зливові дощі, призвели до збільшення розповсюдженості пухирчастої сажки, якою уражено 1-7% качанів. Летючою сажкою охоплено 0,5-5% рослин. Осередково в Закарпатській області рослини культури уражено іржею.

У господарствах Волинської, Кіровоградської, Одеської, Полтавської, Тернопільської та Черкаської областей на качанах, пошкоджених листогризучими совками й стебловим метеликом, відмічають початок розвитку фузаріозу (2-12% рослин), бактеріоз – 2% у Волинській області.

У посівах сої триває розвиток та живлення павутинного кліща, яким заселено 2-17%(макс. 30%) рослин у Херсонській області. Тютюновим трипсом, попелицями заселено 3-15% рослин, гусеницями листогризучих совок та акацієвої вогнівки пошкоджено 2-5% рослин культури. Аскохітозом, септоріозом, пероноспорозом, церкоспорозом, іржею, бактеріальним опіком, осередково фузаріозом, жовтою та зморшкуватою мозаїкою охоплено 2-10% (макс. 16-25% – септоріоз у Київській, Львівській; церкоспороз – Сумській областях) рослин.

Посіви цукрових буряків Лісостепу та Полісся продовжують хворіти на церкоспороз, яким уражено 10-40% рослин (Вінницька, Київська, Рівненська, Сумська, Івано-Франківська Тернопільська обл.). На 2-8% рослин проявились борошниста роса, альтернаріоз, рамуляріоз, фомоз. Вірусні мозаїка та жовтяниця охопили 2-22% рослин у Чернівецькій області. Переважно на гібридах іноземної селекції 2-8% коренеплодів уражено паршею звичайною, хвостовою гниллю, дуплистістю.

В посівах культури в осередках залишаються шкідливими гусениці підгризаючих та листогризучих совок, лучного метелика, подекуди посіви заселяють та шкодять бурякові листкова попелиця, мінуюча муха, клопи.

У посівах соняшнику фомозом уражено 3-30% рослин (Волинська, Вінницька, Закарпатська, Київська, Львівська, Рівненська, Кіровоградська, Миколаївська, Полтавська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Хмельницька, Чернігівська, Черкаська обл.). Іржа проявилася на 4-14% рослин у Луганській, Полтавській, Харківській, Черкаській областях. 4-28% рослин хворі на пероноспороз, альтернаріоз, аскохітоз, септоріоз.

Фомопсис уразив 3-25% рослин у Волинській, Рівненській областях, соняшниковий вовчок – 2-16% рослин у Запорізькій області. На кошиках, стеблах, коренях 2-24% рослин поширюються біла та сіра гнилі.

Подекуди посіви заселяють та пошкоджують геліхризова попелиця, переважно в степовій та лісостеповій зонах – вогнівка, шипоноска, клопи, гусениці совок озимої, бавовникової, гамми, капустяної, лучного та стеблового (кукурудзяного) метеликів.

Гусениці підгризаючих совок (ІІ-V віку) осередково відмічаються на полях під озимину, на просапних культурах, де ними, за чисельності 0,5-2 екз. на кв.м, пошкоджено до 5% рослин. Продовжується літ метеликів та відкладання ними яєць. Культивація парів та випуск трихограми зменшують кількість шкідників та загрозу пошкодження посівів.

dpss.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
хмарно
15.3 ° C
15.4 °
13.1 °
59 %
1.3kmh
89 %
Чт
16 °
Пт
12 °
Сб
17 °
Нд
21 °
Пн
20 °