20 Травня 2022

Як сформувати фундамент урожаю ріпаку з осені

За даними науковців, у осінній період закладається до 50–60% потенціалу майбутнього врожаю озимого ріпаку. Тому основною метою при вирощуванні культури має бути отримання до зими рослин, які мали б як мінімум 8–10 листків, а товщина кореневої шийки була б не меншою ніж 0,8 см без витягування точки росту. Посіви мають бути не забур’янені, без пошкоджень шкідниками та хворобами. У портфелі продуктів компанії «Байєр» на сьогодні є всі інструменти для досягнення такого результату.

Для оптимального розвитку рослин ріпаку перед входом у зиму доцільно орієнтуватися на ранні та оптимальні строки посіву. Краще мати добре розвинені з осені посіви з високим потенціалом врожайності, ніж слабкі, що потребують більше мінеральних добрив і є більш вразливими до погодних умов із нижчим потенціалом врожайності. Завдяки впровадженню низькобіомасових гібридів бренду Декалб® можливо починати проведення посіву ріпаку вже з 25 липня в зоні Лісостепу та Полісся. Ці гібриди селекційно створені з повільним розвитком восени на початкових стадіях і не схильні до витягування точки росту. Вони добре реагують на своєчасне внесення рістрегуляторів, даючи змогу не витрачати додаткові кошти при ранніх строках посіву. Потенціал урожайності цих гібридів не поступається традиційним.

Читати по темі: Врожай під контролем: хвороби озимого ріпаку

Варто зауважити, що витягування точки росту рослин ріпаку відбувається через затінення від бур’янів, стерні або інших рослин. Тому слід вчасно боротися з бур’янами і не загущувати посіви. Так, для знищення падалиці пшениці та інших злакових бур’янів застосовують гербіцид Ачіба® з нормою 1,0–3,0 л/га, який характеризується м’якою дією на ріпак. Це важливо, оскільки на практиці досить часто спостерігається фітотоксичність від деяких протизлакових гербіцидів чи не перевірених бакових сумішей із ними (рис. 1).

Рис. 1. Прояви фітотоксичності від деяких протизлакових гербіцидів на ріпаку
Рис. 1. Прояви фітотоксичності від деяких протизлакових гербіцидів на ріпаку

Щоб точка росту рослин не витягувалася, що прямо впливає на зимостійкість рослин, для профілактики низки хвороб найкраще застосувати фунгіциди з ретардантним ефектом Фолікур® та Тілмор® за схемою, поданою в таблиці.

Прояви фітотоксичності від деяких протизлакових гербіцидів на ріпакуУ разі застосування цієї схеми слід дотримуватися таких рекомендацій:

 1. Не запізнюватися з першою обробкою– це важливо для досягнення оптимального рістрегуляційного ефекту;
 2. Рис. 2. Ураження фомозом
  Рис. 2. Ураження фомозом

  Рис. 3. Ураження гнилями
  Рис. 3. Ураження гнилями

  Тілмор® більш ефективний для профілактики та лікування захворювань ріпаку, ніж Фолікур®, тому за проявів хвороб і на полях із порушеною сівозміною краще застосувати саме Тілмор®. На посівах, де рослини ріпаку сильно розвинуті, як правило, утворюється сприятливий мікроклімат для розвитку хвороб. Останнє внесення рістрегулятора зазвичай проводять наприкінці вересня – на початку жовтня, тобто за 2 місяці до закінчення вегетації ріпаку необхідно провести профілактику захворювань. З таким викликом краще впорається Тілмор®. Нехтування цією рекомендацією часто призводить до ураження кореневої шийки, яке ми спостерігаємо навесні (рис.2–3). Фунгіциди, внесені навесні, вже практично не виправляють ситуацію, оскільки більшість діючих речовини не рухається вниз до кореня.

 3. Деякі борвмісні добрива дають лужну реакцію. Важливо стежити за рівнем рН робочого розчину, щоб він не перевищував 7. У лужній воді діючі речовини швидко розкладаються і дія препарату знижується з кожною хвилиною. За потреби використовують кондиціонери води або речовини, які знижують рН розчину;
 4. Застосування інсектициду Децис® 100 проводять при незначному заселенні шкідників. Коннект® або Протеус® – для тривалої захисної дії та при масовому ураженні шкідниками.

За проявів на ріпаку симптомів ураження пероноспорозом слід окремо від запропонованої схеми захисту обробити посів ріпаку фунгіцидом Альєтт® 1,2–1,8 кг/га. Оскільки цього року спостерігався масовий розвиток цієї хвороби у травні-червні, існує велика ймовірність повторного її розвитку, особливо на посівах неподалік від полів, де цього року відмічалися прояви ураження.

Рис. 4. Нанесення однакових краплин розчину препаратів Фолікур® та генеричного продукту з д.р. тебуконазол 250 (зліва). Ті ж краплини через 1 хв (справа)
Рис. 4. Нанесення однакових краплин розчину препаратів Фолікур® та генеричного продукту з д.р. тебуконазол 250 (зліва). Ті ж краплини через 1 хв (справа)

Часто господарства стараються «посадити» рослини ріпаку, не беручи до уваги те, що «сувора» рістрегуляція стримуватиме розвиток кореневої системи. Завдяки використанню Фолікур® і Тілмор® досягається оптимальна дія на рослину та високий ступінь захисту від хвороб. Не останню роль у цьому відіграє формуляція зазначених фунгіцидів. Емульгований концентрат – це формуляція, спеціально розроблена для використання на ріпаку, який має дуже товстий восковий наліт. За даними науковців, ефективність препаратів на 40% залежить від формуляції. Щоб продемонструвати її переваги, ми провели дослід. На листок ріпаку нанесли 2 краплини різних розчинів: у перший розчин на 200 мл води додали 1 мл Фолікур®, у другий – 1 мл одного кращого генеричного препарату, що містить Тебуконазол 250 (як і Фолікур®), див. рис. 4. Вже через 1 хв після нанесення Фолікур® значно краще розійшовся по листку, що забезпечить вищий ступінь проникнення діючої речовини у тканину листка. Це дасть змогу препарату проявити відмінний контроль хвороб і рістрегуляційний ефект.

Рис. 5. Запізно прповедена рістрегуляція
Рис. 5. Запізно проведена рістрегуляція

Отже, осінній захист ріпаку від хвороб у поєднанні оптимальним розвитком рослин без витягування кореневої шийки – це фундамент майбутнього врожаю.

Ігор Бучинський, менеджер відділу розвитку та інновацій Східної Європи, ТОВ «БАЙЄР» e-mail: ihor.buchynskyy@bayer.com

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

5 кроків як отримати виповнене насіння ріпаку

ЧЕК-ЛИСТ ДІЙ ДЛЯ РІПАКУ У ФАЗІ БУТОНІЗАЦІЯ...

Професійний підхід до азотного живлення озимого ріпаку навесні

Питання ефективного використання азоту для озимого ріпаку...

Менеджмент посівів ріпаку при виході з зими

У цій статті ми розглянемо найважливіші моменти...

Погода

Kyiv
хмарно
22.1 ° C
22.1 °
22 °
50 %
3.9kmh
100 %
Пт
21 °
Сб
19 °
Нд
12 °
Пн
15 °
Вт
18 °