25 Жовтня 2021

Врожай під контролем: хвороби озимого ріпаку

Хвороби є одним з ключових чинників, які можуть знизити урожайність озимого ріпаку. Вони створили нові виклики не тільки для технології вирощування, а й для якості селекції гібридів цієї культури.

В цій статті ми поділимося з вами рекомендаціями щодо виявлення, контролю та усунення ключових хвороб озимого ріпаку, з якими стикаються українські аграрії, а також надамо поради щодо вибору гібрида. Впевнені, що ця інформація допоможе вам швидко діагностувати захворювання, вчасно провести захисні операції й мінімізувати втрати від хвороб, щоб втримати показники врожаю під контролем.

ФОМОЗ – НЕКРОЗ КОРЕНЕВОЇ ШИЙКИ І ГНИЛЬ СТЕБЛА (Phoma lingam)

Ця хвороба може з’являтися впродовж усього вегетаційного періоду рослини. Джерелом фомозу є уражені насіння та рослинні рештки. Розвитку хвороби сприяє комбінація теплої погоди (22…25°С) та підвищеної вологості при загущених посівах і низькому рівні гігієни поля. Хвороба інтенсивніше проникає в рослини через механічні травми та пошкодження, спричинені шкідниками.

Рис. 1. Зліва – резистентний до фомозу кореневої шийки і стебла гібрид КІКЕР; справа – гібрид без такої резистентності
Рис. 1. Зліва – резистентний до фомозу кореневої шийки і стебла гібрид КІКЕР; справа – гібрид без такої резистентності

На уражених сходах у нижній частині стебел з’являються темні плями, пізніше на них утворюються чорні крапочки. Хворі рослини можуть відставати у розвитку, зів’янути і навіть загинути. Шкодочинність хвороби може також проявитися у зрідженні сходів, недоборі врожаю, зниженні або втраті його схожості. Найбільш шкодочинним видом хвороби є фомоз кореневої шийки (його ще називають «зимовим фомозом»), який здатний розвиватися в холодну погоду і викликає гниль кореневої шийки. Зараження цією формою фомозу озимого ріпаку в останні роки призводить до значного зниження врожаю. Основним методом боротьби із хворобою є використання резистентних гібридів озимого ріпаку, таких як КІКЕР і КЛАВІР КЛ селекції Norddeutsche Pflanzenzucht Hans Georg Lembke KG, що мають генетичну резистентність APR37.

Уникнути фомозу допоможе сіво­зміна з ротацією озимого ріпаку не менше ніж 3–4 роки (залежно від ступеня зараженості) та глибоке загортання рослинних решток. Слід використовувати протруєне насіння, а також проводити профілактику хвороби восени, застосовуючи фунгіциди (азоли) й інсектециди за 2 тижні до настання спокою.

ВІРУС ПОЖОВТІННЯ ТУРНЕПСУ (TuYV)

Основним переносником вірусу TuYV на озимий ріпак є зелена персикова попелиця (Myzus persicae), яка потрапляє в посіви восени і викликає первинну інфекцію. Однією із ключових причин активізації цього вірусу в останні роки є глобальне потепління та пов’язана з ним м’яка осінньо-зимова погода. У теплу осінню погоду великі популяції безкрилої попелиці часто розвиваються до появи перших заморозків, і вірус може заражати майже всі рослини навіть на великих площах. Однак не тільки озимий ріпак служить рослиною-господарем для TuYV, ним можуть стати й інші культури, а також бур’яни, які не завжди проявляють симптоми вірусу. Так, наприклад, горох і квасоля, крім інших капустяних рослин, є проміжними господарями, до яких вірус може передаватися навесні за допомогою дорослої попелиці. Ці заражені вірусом рослини стають джерелом нових заражень молодого врожаю ріпаку на початку осені.

Рис. 2. Ураження посіву озимого ріпаку вірусом пожовтіння турнепсу TuYV, Київська область, Згурівський район
Рис. 2. Ураження посіву озимого ріпаку вірусом пожовтіння турнепсу TuYV, Київська область, Згурівський район

Як тільки рослина заражена, вірус поширюється в ній і викликає червоно-фіолетове забарвлення по краях листя, зменшуючи ріст навіть восени. Ці симптоми легко сплутати з абіотичним стресом, спричиненим заболоченням, відсутністю добрив або приморозками. Ослаблення озимого ріпаку вірусом TuYV може призвести до зниження врожайності на 10–20%, особливо за несприятливих кліматичних умов.

Ризик зараження вірусом TuYV можна зменшити дотримання санітарної зони навколо посівів озимого ріпаку (знищення хрестоцвітних бур’янів, усунення падалиці озимого ріпаку й інших рослин-носіїв вірусу) та оптимізації сівозміни (уникнення проміжних хазяїв вірусу як культури-попередника ріпаку), й насамперед – вирощуванням нових TuYV-резистентних гібридів ріпаку: РАГНАР, ВІОЛІН селекції Norddeutsche Pflanzenzucht Hans Georg Lembke KG.

Рослини з TuYV-резистентністю не тільки отримують надійний захист від втрат урожайності, пов’язаних із цим вірусом, а й демонструють суттєвий приріст біомаси в полі, особливо восени, порівняно зі звичайними сортами (рис. 3).

Рис. 2. Ураження посіву озимого ріпаку вірусом пожовтіння турнепсу TuYV, Київська область, Згурівський район
Рис. 2. Ураження посіву озимого ріпаку вірусом пожовтіння турнепсу TuYV, Київська область, Згурівський район

Ще одна з переваг TuYV-резистентних гібридів – широке вікно для сівби, хоча найбільше вони підходять для пізнього висіву. Додатковий приріст біомаси восени дає змогу рослинам легше долати вплив шкідників. Доповненням до перерахованих вище переваг цього типу гібридів є дуже ефективне засвоєння азоту восени. Це зумовлено сильним розвитком перед зимою, що дає змогу зменшити азотне живлення навесні.

Виникли питання щодо вирощування озимого ріпаку? Представники NPZ Україна завжди з радістю нададуть вам кваліфіковану консультацію.

Сергій Горчинський, агроном, регіональний представник компанії NPZ Україна; Лідія Морозова, менеджер продукту ріпак, NPZ Україна

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Способи підвищення врожайності ріпаку озимого

Ріпак вимогливий до умов мінерального живлення. На...

Історія вдосконалення генетики та технологій вирощування ріпаку

Ріпак займає особливе місце, серед культур, що...

Як сформувати фундамент урожаю ріпаку з осені

За даними науковців, у осінній період закладається...

Погода

Kyiv
хмарно
5.4 ° C
6 °
4.1 °
51 %
3.1kmh
90 %
Пн
8 °
Вт
12 °
Ср
11 °
Чт
13 °
Пт
10 °