15 Липня 2026
ELANTRO_1068x150

Фітосанітарний стан посівів на 20 вересня

Скрізь у посівах озимого ріпаку шкодять хрестоцвіті блішки та білани, осередково – несправжні гусениці ріпакового пильщика, листкоїда, капустяної молі, які в допороговій чисельності пошкодили 1-11% рослин.

У Донецькій, Київській, Одеській, Черкаській, Чернівецькій та Чернігівській областях у крайових смугах культури 1-15% рослин заселено та пошкоджено білокрилкою, попелицями.

На 3-29% обстежених площ культури відмічається ураження 1-5% рослин пероноспорозом (Чернігівська, Черкаська обл.), альтернаріозом та чорною ніжкою (Київська обл.). Надалі помірні температури та дощі сприятимуть розвитку і поширенню хвороб.

У степових та лісостепових областях на полях після стерньових попередників триває вихід з ґрунту жуків хлібної жужелиці – 0,2-1 (макс. 2 екз. на кв.м), відкладання ними яєць, відродження та живлення їх личинок (0,5-2 екз. на кв.м).

На падалиці триває розвиток та живлення личинок злакових мух, попелиць, цикадок, хлібних блішок, які надалі заселятимуть посіви озимих зернових та завдаватимуть їм шкоди.

Борошнистою росою, септоріозом, бурою листковою іржею, гельмінтоспоріозом уражено 1-8% (макс. 14-26% – борошниста роса, гельмінтоспоріоз – Вінницька, Полтавська, Хмельницька обл.) рослин падалиці зернових.

На більшості площ кукурудзи 2-20% рослин, 3-10% качанів пошкоджені гусеницями стеблового (кукурудзяного) метелика. Гусениці шкідника закінчують живлення та опускаються на зимівлю у нижню частину стебла рослини. Гусениці другої генерації стеблового метелика розвиваються на диких товстостеблих рослинах і на зрошувальних полях.

У Степу на качанах кукурудзи пізнього посіву доживлюються гусениці бавовникової совки. Пухирчасту та летючу сажки виявляли на 2-5% рослин. Фузаріозом уражено 1-6% (Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Закарпатська, Кіровоградська, Одеська, Полтавська, Тернопільська) качанів. Бактеріозом охоплено 1-4% (Дніпропетровська, Тернопільська обл.) качанів кукурудзи.

10-41% рослин цукрових буряків в осередках Вінницької, Волинської, Київської, Кіровоградської, Сумської, Тернопільської, Хмельницької, Черкаської, Чернігівської областей уражені церкоспорозом. 5-22% рослин хворіють на фомоз, борошнисту росу, пероноспороз, альтернаріоз, вірусну мозаїку, проявились ознаки вірусної жовтяниці, рамуляріозу (Тернопільська, Хмельницька, обл.).

В агроценозі соняшникового поля на 22-83% площ виявлено гнилі (біла та сіра). Фомозом, септоріозом, іржею уражено 9-27% рослин (Волинська, Закарпатська, Луганська, Київська, Кіровоградська, Миколаївська, Полтавська, Сумська, Тернопільська, Чернігівська обл.).

В осередках Запорізької області на корінні рослин паразитує соняшниковий вовчок, за щільності 2-5 екз. на кожному корені. У степових областях шкодять соняшникові вогнівка, вусач та шипоноска.

У посівах сої пізнього строку триває розвиток та живлення гусениць акацієвої вогнівки, листогризучих совок, павутинного кліща. Аскохітозом, септоріозом, пероноспорозом, церкоспорозом, іржею, бактеріальним опіком, осередково – фузаріозом, жовтою та зморшкуватою мозаїкою охоплено 2-25% рослин. За 14 днів до збору врожаю та вологості насіння 35-40% проводять десикацію посівів дозволеними до використання препаратами.

dpss.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Точкове обприскування Kilter AX-1 підтвердило понад 99% зниження дрейфу

Система точкового обприскування Kilter AX-1 за результатами...

На посівах кукурудзи побільшало шкідників та хвороб

Гусениць бавовникової совки фіксують на 2-27% обстежених площ кукурудзи...

Яку техніку купували українські фермери до посівної 2026: нове дослідження AGRO.RIA

Український маркетплейс AGRO.RIA презентував нове дослідження ринку...

Погода

Kyiv
хмарно
28.7 ° C
28.7 °
25.9 °
53 %
0.5kmh
97 %
Ср
28 °
Чт
28 °
Пт
24 °
Сб
27 °
Нд
30 °