Фітосанітарний стан посівів на 30 березня

500
Fitosanitarnyj-stan-posiviv-na-29-bereznya-

Різке коливання нічних та денних температур протягом третьої декади березня, випадання дощу та мокрого снігу, ранкові приморозки стримували розвиток та поширення шкідливих організмів у посівах озимих зернових та ріпаку.

Зокрема, в Запорізькій, Одеській, Миколаївській, Херсонській, областях Степу, подекуди Лісостепу, в озимині, розміщеній після стерньових попередників, продовжується живлення личинок хлібної жужелиці за чисельності 0,2-1; макс. в осередках (Запорізької та Херсонської обл.) – 3 – 3,2 екз. на кв.м. Особливістю поточного року є наявність личинок всіх віків. Так, середній віковий склад виявлених личинок становить: І вік – 10% (пізній посів), ІІ вік – 46%, ІІІ – 44%. Шкідником пошкоджено 2-10% рослин (локальні осередки).

За прохолодної погоди злакові блішки, цикадки мляво заселяли та пошкоджували посіви озимих зернових культур у південних областях. У Степу на 12-45% обстежених площ озимих культур, переважно з країв полів, за чисельності 0,5-1 екз. на кв.м, піщаним мідляком пошкоджено до 1% рослин.

У Київській області відмічено відродження личинок мухи-опомізи, які за чисельності 4-6 екз. на кв.м пошкодили до 1% рослин озимини.

У Степу та подекуди Лісостепу, клоп шкідлива черепашка знаходиться в місцях зимівлі, чисельністю 0,4-1 екз. на кв.м (Дніпропетровська, Київська, Миколаївська, Одеська обл.). Надалі, за прогрівання листяної підстилки до +10-12ºС, клопи переміщуватимуться на її поверхню. Наразі прогнозується ранній початок заселення посівів фітофагом.

На 4-58% площ озимих пшениці, ячменю, жита, відмічається ураження 2-10 %, подекуди, на окремих площах в господарствах Запорізької, Київської та Полтавської областей, 15-25% рослин борошнистою росою та септоріозом, переважно на листках нижнього ярусу, 2-5% рослин – гельмінтоспоріозом та бурою листковою іржею, 2-15% рослин – кореневими гнилями.

У Львівській області снігова пліснява розвивається на 5-15% фізіологічно ослаблених рослин, особливо у місцях пониженого рельєфу.

Посіви озимого ріпаку, насамперед у південних та західних областях, заселяють хрестоцвіті блішки, ріпаковий листкоїд, прихованохоботники, капустяна попелиця, подекуди виявлено літ капустяного білана. На 2-19% рослин проходить розвиток альтернаріозу, пероноспорозу, фомозу, бактеріозу.

Сходи гороху заселяють жуки піщаного мідляка (0,5-1 екз. на кв.м), бульбочкові довгоносики (1-2 екз. на кв.м), які пошкодили у слабкому ступені до 1% рослин.

У південних, подекуди центральних областях, у теплі сонячні дні багаторічні трави, які відростають, заселяють та пошкоджують жуки бульбочкових довгоносиків та піщаного мідляка.

Повсюди, насамперед в посівах озимих зернових та ріпаку центральних та південних областей, відмічається слабке наростання чисельності мишоподібних гризунів, що свідчить про початок розмноження. Заселеність гризунами площ озимих та багаторічних трав, які відростають, становить 11-47% з чисельністю 1-3, подекуди на окремих багаторічних угіддях до 6 жилих колоній. Надалі збільшення чисельності гризунів відбуватиметься за рахунок міграції, розмноження та розселення молодих особин. За надпорогової кількості (3-5 колоній на га) варто удаватися до обробки дозволеними до використання родентицидами.

consumer.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram