Короткобазові дискові борони: різниця в деталях

308
Короткобазові дискові борони: різниця в деталях

Навряд чи найдеться виробник ґрунтообробної техніки, у виробничій програмі якого немає короткобазових дискових борін. Однак, незважаючи на схожість основної конструкції, вони суттєво відрізняються деталями. Наводимо огляд технічних рішень у цій сфері.

Поширення цих агрегатів у господарствах певною мірою нагадувало епідемію: спочатку знаряддя з’являлося в одному господарстві, потім іще в одному – найближчому, а через два-три роки вже не можна було назвати підприємство, де не було б такого агрегату. Причому цікава й еволюція сфери їх застосування. Спочатку короткобазові дискові борони використовували лише для поверхневого обробітку стерні, але невдовзі їх почали застосовувати і для проведення суцільного обробітку ґрунту на більшу глибину. А з появою агрегатів, здатних працювати на глибину до 20 см, вони вже почали складати конкуренцію традиційним культиваторам.

Наскільки великий асортимент представлених на ринку агрегатів, настільки й значна різниця в їхній якості. Кількість постачальників таких деталей, як диски, підшипники та втулки, навряд чи можна підрахувати.

Ціни теж відрізняються. Тому треба чітко розуміти, під який обсяг робіт ви берете агрегат. Тим, хто обробляє великі площі, варто звернути увагу на техніку високого цінового рівня, розраховану на високий наробіток. Малим підприємствам не завжди потрібен дорогий агрегат.

ШИРИНА ЗАХВАТУ. ЯКУ ВИБРАТИ?

Зростання ширини захвату агрегатів, так само як і потужностей тракторів, не оминуло й короткобазові дискові борони. На сьогодні серед пропонованих провідними виробниками моделей можна зустріти агрегати із шириною захвату до 12 м. Але чим ширший агрегат, тим дорожчі його рама, опори та механізми складання. А це, безсумнівно, впливає на кінцеву вартість агрегату й витрати на його обслуговування.

Системна проблема широкозахватних агрегатів – складність копіювання рельєфу поля. Незалежно від ширини захвату, короткобазові дискові борони мають забезпечувати однакову глибину обробки по всьому фронту роботи знаряддя. «Великим» агрегатам це вдається не завжди, а от із «маленькими» проблем не виникає.

АСОРТИМЕНТ І МОЖЛИВОСТІ ДИСКІВ

Короткобазові дискові борони вже самі по собі є досить універсальними агрегатами, однак зі зростанням їхньої популярності в середовищі аграріїв на ринку з’явилося безліч різних варіантів технічних рішень, покликаних диференціювати різні напрямки використання та створювати спеціалізований агрегат. А спеціалізація залежить в основному від робочого органа – диска. Його діаметр визначає максимально припустиму робочу глибину, а його форма – картину обробки. Початковий за розміром дисків ряд короткобазових дискових борін представлений моделями, що мають диски діаметром близько 460 мм. Максимальна глибина роботи таких агрегатів становить від 10 до 12 см. До їхніх основних переваг відносять більш інтенсивне й рівномірне розпушування ґрунту завдяки щільнішому розташуванню дисків і вищій частоті їх обертання.

Головна тенденція в сегменті – збільшення розмірів дисків. Основна частина представлена робочими органами діаметром від 450 до 736 мм, причому більшість виробників віддають перевагу вирізним
Головна тенденція в сегменті – збільшення розмірів дисків. Основна частина представлена робочими органами діаметром від 450 до 736 мм, причому більшість виробників віддають перевагу вирізним

Залежно від виробника, невеликі за розміром диски бувають як гладенькими, так і вирізними. В останньому випадку важливим параметром є «зубастість» диска. Характер і розмір вирізу впливають на проникаючу здатність робочого органа. Так, диску з більш агресивною ріжучою кромкою простіше проникнути в ґрунт, однак при суцільній обробці ґрунту на глибині він дасть картинку «пральної дошки». Гладенькі або дрібнозубчаті диски гірше врізаються у ґрунт. При роботі в надто сухих умовах вони можуть відхилитися вбік або назад і залишити стерню необробленою. Деякі виробники пропонують моделі з рифленими або хвилястими дисками (колтерами). Завдяки таким робочим органам агрегати можуть іще краще подрібнювати й рихлити.

Борони з дисками діаметром від 510 до 530 мм позиціонуються як універсальні агрегати. Вони забезпечують досить якісний суцільний обробіток й зароблення соломи на глибину приблизно до 15 см. Більш глибокий обробітокк й зароблення кукурудзяних решток забезпечують диски діаметром 630 мм. Якщо ж виникає потреба у глибині понад 20 см, то варто звернути увагу на моделі з дисками діаметром 736 мм. Вони без проблем можуть впоратися навіть із заробленням соломи зернової кукурудзи.

ЗМІНЮВАНИЙ КУТ АТАКИ

Зазвичай диски закріплені на стійках жорстко по відношенню до рами. Однак деякі виробники пропонують моделі агрегатів із механічним або гідравлічним регулюванням кута атаки. Це підвищує гнучкість пристосування агрегату до різних типів робіт, їх умов і робочої глибини. Але за все доводиться платити. В такому разі зростає маса агрегату, збільшується трудомісткість його виготовлення. Проте бажано, щоб система регулювання передбачала можливість зміни як робочої глибини, так і кута атаки, аналогічно регулюванню глибини та ширини захвату на плугах.

Наявність в агрегату системи регулювання кута атаки дисків може допомогти адаптувати його роботу під різну глибину й умови
Наявність в агрегату системи регулювання кута атаки дисків може допомогти адаптувати його роботу під різну глибину й умови

При зміні одного параметра необхідно змінювати й інший. Агрегати з регулюванням кута атаки варто обирати в тих випадках, коли ви плануєте використовувати короткобазову дискову борону для зароблення стерні, сидератів і гноївки, для передпосівної підготовки після плуга або культиватора, а також для роботи на різній глибині й на ґрунтах, що не містять великої кількості каміння.

ГУМА ЧИ ПРУЖИНА

Диски можуть бути «підвішені» до рами по одному на індивідуальні стійки або попарно – на здвоєні. Теоретично індивідуальне кріплення дисків забезпечує краще копіювання робочими органами мікрорельєфу поля. Однак на практиці це можна помітити лише на дуже сильно засмічених камінням сільгоспугіддях. Що ж до парного навішування, то такий підхід дає змогу заощадити метал, а отже, і зменшити масу агрегату. Крім цього, рідше розташовані стійки дають змогу збільшити простір між рамою борони та поверхнею ґрунту. Незалежно від типу кріплення дисків, агрегат має забезпечувати викид нагору або назад усього того, що не встигають пропустити між собою диски зі стійками. Інакше рослинні залишки та грудки ґрунту можуть запросто забити весь простір між робочими органами, паралізувавши тим самим роботу агрегату.

Пружинні стійки – простий і недорогий механізм. Диски за необхідності можуть відхилятися і в горизонтальній площині
Пружинні стійки – простий і недорогий механізм. Диски за необхідності можуть відхилятися і в горизонтальній площині

Механізм захисту стійок із дисками має відповідати тим навантаженням, яких зазнає агрегат під час роботи. В цій сфері виробники пропонують різні рішення. У більшості випадків це пружні гумові демпфери, затиснуті між кріпленням стійки та рамою. Вони не потребують обслуговування й забезпечують можливість відхилення дисків зі стійками у всіх напрямках. Щоправда, у більш потужних агрегатах відхилення назад обмежене. Інший варіант захисту – пружинна стійка, завдяки якій можливе відхилення  в усіх напрямках. Вона також не потребує додаткового обслуговування.

Стійки зі спіральними пружинами можуть забезпечити більш високе зусилля спрацьовування захисту, але вони дорожчі й важчі
Стійки зі спіральними пружинами можуть забезпечити більш високе зусилля спрацьовування захисту, але вони дорожчі й важчі

На агрегатах із дисками великого діаметра застосовуються головним чином стійки, що включають пакети зі спіральними пружинами, які забезпечують високе зусилля спрацьовування захисту. Однак через наявність у їхній конструкції рухливих елементів вони схильні до механічного зношування. Ще одним варіантом реалізації механізму захисту є комбінація із пружинних стійок дисків і вала їх кріплення, що працює як торсіон. Торсіони забезпечують високе зусилля спрацьовування, а пружинні стійки – можливість відхилення у всіх напрямках.

ВИКЛЮЧИТИ БІЧНИЙ ВІДВІД

Нагальна проблема для короткобазових дискових борін – бічний відвід. Він може призвести до зношування як самого агрегату, так і трактора, що працює з ним (головним чином зчіпного пристрою). Причина відводу полягає в тому, що перший ряд дисків працює по щільному ґрунту, а другий – уже по розпушеному з меншим опором. Відтак поперечні сили, що діють на перший і другий ряд дисків, не компенсують одна одну і агрегат прагне відійти вбік. Щоб цього уникнути, деякі виробники встановлюють різні кути атаки й різну висоту розташування дисків на першому й другому рядах. Деякі фірми, наприклад, Bednar, Lemken і Väderstad, на своїх широкоза­хватних агрегатах застосовують Х-подібну схему розташування дисків, при якій сферичні диски на правій і лівій стороні одного ряду встановлені дзеркально. Цим досягається компенсація бічного відводу всередині одного ряду.

ОПТИМАЛЬНА ВАГА

Наскільки великою має бути маса агрегату – залежить головним чином від того, як і для чого ви плануєте його використовувати. Навісним короткобазовим дисковим боронам, призначеним для зароблення стерні, передпосівної поверхневої обробки ґрунту та підготовки до посіву на середній глибині після плуга, велика маса, як правило, не потрібна. Виняток становлять лише ті випадки, коли названі роботи проводять на важких глинистих ґрунтах.

Якщо ж мова йде про роботу на більшу глибину, то тут діє загальне правило: чим глибше ведеться обробіток й чим важчий ґрунт, тим більшою має бути власна маса агрегату. Більша маса потребує від трактора не тільки великого тягового зусилля, а й більшої вантажопідйомності задньонавісного пристрою.

ПРИКОЧУВАННЯ

Який ґрунтовий коток встановлений за дисками? Хіба це не однаково? Адже основні його функції досить прості: забезпечення заданої глибини роботи й ущільнення ґрунту. Однак при використанні на важких ґрунтах коток має виконувати ще одну функцію – додаткове подрібнення грудок, що залишилися на поверхні. Тому до його вибору варто поставитися з особливою увагою.

Трубчасті котки легкі й недорогі. Однак при роботі на важких ґрунтах їхніх робочих можливостей буває недостатньо. Відкриті планчасті (ножові) котки доподрібнюють краще, але при роботі на вологих і липких ґрунтах вони іноді забиваються. До того ж при роботі на піщаних і болотистих ґрунтах такий коток через його низьку несучу здатність починає довільно заглиблюватися, збільшуючи глибину обробітку дисками. Кільчасто-ріжучі котки досить універсальні й забезпечують дуже гарний рівень ущільнення ґрунту. Недоліки: велика маса, висока вартість, часом – схильність до ушкодження камінням. Закриті планчасті та  клинові котки добре подрібнюють і прикочують, але внаслідок їхньої великої маси при роботі на піщаних і болотистих ґрунтах з ними відбувається те ж саме, що й з відкритими: вони довільно заглиблюються. Відкриті кільчасті котки з U-подібним профілем універсальні, мають невелику масу. На жаль, за якістю подрібнення та прикочування вони далеко не чемпіони.

МОЖЛИВОСТІ КОМБІНУВАННЯ

Деякі виробники короткобазових дискових борін передбачають можливість використання цих ґрунтообробних агрегатів в одній зчіпці з посівною технікою. Так, наприклад, на короткобазових боронах Lemken можна встановити триточкову навіску для сівалок. З моделями агрегатів Terradisc фірми Pöttinger можуть агрегатуватися сівалки Vitasem.

Можливі й інші комбінації для чистої ґрунтообробки. Наприклад, фірма Agrisem передбачає сумісне використання глибокорозпушувачів і короткобазових дискових борін. У цьому разі передбачено не тільки використання у стандартній комбінації, а й можливість зміни черговості зчіпки. Таким чином, можна, наприклад, одним агрегатом проводити глибоке розпушування для отримання дрібногрудкуватої структури ґрунту, а помінявши агрегати місцями, тим же самим набором знарядь провести зяблеву оранку, отримавши великогрудкувату структуру. У фірми Horsch теж є подібна комбінація. Це глибокорозпушувач Mono TG, що може з’єднуватися з короткобазовою бороною Joker.

Що ж до можливості дооснащення самих короткобазових дискових борін, то тут також є з чого вибрати. Так, для легких навісних моделей можна дозамовити баластові вантажі, що дають змогу значно поліпшити проникаючу здатність дисків, зворотне ущільнення та додаткове подрібнення. Попри те, що короткобазові дискові борони дуже потрібні для внесення гноївки та субстратів, кількість пропонованих на ринку готових рішень для дооснащення агрегату під цей вид робіт порівняно невелика. Однак деякі виробники, наприклад, фірма Vogelsang, пропонують комплекти для дооснащення агрегатів різних брендів. Якщо ви плануєте таке дооснащення, то необхідно приділити особливу увагу якості компонентів самої короткобазової дискової борони. Адже гноївка рідота досить агресивна й цілком може негативно вплинути на підшипники дисків, гумові демпфери й погано пофарбовані місця.

Найбільш популярна опція для короткобазових дискових борін – сітчаста борона, або, як зараз часто кажуть, штригель.

Як правило, метою її використання є поліпшення кришіння грудок ґрунту. Існують дві основні схеми встановлення штригеля на дисковій бороні. Перша – між рядами дисків, друга – перед ґрунтовим котком. Однак є й третій варіант. Він використовується при роботі короткобазової дискової борони в комбінації з сівалкою. У цьому випадку штригелі встановлюють перед дисками. Завдання штригелів – розгрібати купи соломи й розподіляти їх по поверхні. У підсумку знижується ризик забивання секції дисків. Крім цього, такі виробники, як Bednar, Horsch або Väderstad пропонують як опцію секції вирівнювачів з волочильними зубами, що налаштовуються гідравлічно. Вони поліпшують кришіння та вирівнювання поверхні ґрунту в передпосівний період.

Фірма Väderstad опційно пропонує використовувати планчастий коток як передню частину напівнавісного культиватора Carrier. Основним завданням котка в цьому випадку стає додаткове подрібнення рослинних залишків перед їх загортанням. З огляду на те, що тема загортання великої кількості рослинних залишків просапних культур дуже актуальна, у майбутньому можна очікувати збільшення кількості пропозицій у цій сфері.

Андреас Хольцхаммер, dlz agrarmagazin

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2018

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram