Сучасні тенденції селекції соняшнику

420
Сучасні тенденції селекції соняшнику

Соняшник є однією з найбільш поширених у світі та, безумовно, й Україні олійних культур. В останні роки ринок швидко змінюється й диктує свої суворі умови. Оскільки селекційний процес є довготривалим, селекціонер мусить мати гарну інтуїцію, щоб створити такий гібрид, який буде топовим на ринку. На сьогодні гібриди вітчизняної селекції виходять на новий рівень, утворюючи серйозну конкуренцію іноземним.

Критерії, на основі яких фермер приймає рішення про придбання того чи іншого гібрида, досить прості. Кожен аграрій хоче мати супергібрид, стійкий до всіх хвороб і вовчка соняшникового (Orobanche cumana L.), особливо до найбільш агресивних рас; стійкий до гербіцидів і, звісно ж, із високим потенціалом врожайності.

У свою чергу, селекціонер при створенні гібрида прагне створити «суперсолдата», що характеризуватиметься стійкістю до гербіцидів у поєднанні зі стійкістю до вовчка соняшникового (Orobanche cumana L.) та до хвороб, особливо до несправжньої борошнистої роси; з високим потенціалом урожайності. У компанії ВНІС створено унікальну селекційну базу, яка передбачає використання диких видів, сортів та лінії з генбанків соняшнику, платформи для тестування гібридів на стійкість до хвороб, маркерних технологій, моделювання гібридів для вирощування різних культур тощо.

РАННЬОСТИГЛІСТЬ ГІБРИДІВ

Актуальність ранньостиглих гібридів обумовлена зміною кліматичних умов. Ця ознака сприяє швидшому дозріванню рослини і мінімізує можливість впливу високих температур на повноту запилення кошику. Зазвичай період цвітіння соняшнику збігається з високими піковими температурами в липні, а ранньостиглі гібриди соняшнику вже можуть бути у фазі молочної стиглості; в будь-якому разі вплив згубних високих температур на пилок культури буде меншим. Найбільш оптимальними є гібриди, що мають період вегетації 100–110 днів. Гібриди соняшнику з вегетаційним періодом 85–95 днів, наприклад, Українське сонечко та Атілла, зазвичай використовують для пожнивного посіву,

ПІДВИЩЕННЯ СТІЙКОСТІ ДО БІОТИЧНИХ ТА АБІОТИЧНИХ УМОВ СЕРЕДОВИЩА

Внаслідок порушення сівозмін і збільшення площ посівів соняшнику в останні роки спостерігається підвищення шкодочинності та агресивності збудників інфекційних хвороб: фомопсису, несправжньої борошнистої роси, білої та сірої та фузаріозних гнилей. Відтак перед селекціонерами постає завдання створення нового покоління гібридів: більше посухостійких, стійких або толерантних до найбільш шкодочинних інфекційних хвороб та інших чинників навколишнього середовища. Селекція є найбільш економічно вигідним і екологічно безпечним напрямком боротьби з фітозахворюваннями. При створенні стійких самозапилених ліній і гібридів використовуються механізми формування фітоімунітету та експресні методи прогнозування й добору стійких генотипів соняшнику. В процесі селекції відбирають гібриди, які гідно витримують стресові чинники середовища і максимально розкривають свій потенціал у різних кліматичних умовах.

ГЕНЕТИЧНА СТІЙКІСТЬ ДО НОВИХ РАС ВОВЧКА

Використання гібридів з високою генетичною стійкістю до вовчка дає змогу уникнути прояву цього паразита або частково зменшити його кількість на полях, якщо він вже з’явився. Оскільки процес мутації нових рас вовчка є безперервним і постійно прогресує, створення гібридів соняшнику, генетично стійких до нових рас Orobanche cumana L., є ключовим напрямом селекції. Не менш важлива також стійкість до несправжньої борошнистої роси (Plastopara helianthi Hov.), яка у найбільш вологих територіях може проявляти себе дуже агресивно й завдавати значної шкоди врожаю.

ТОЛЕРАНТНІСТЬ ДО ГЕРБІЦИДІВ (SU) ТА (IMI)

Основне завдання цього напряму селекції соняшнику – полегшення контролю забур’яненості. Використовуючи спеціалізовані гібриди, стійкі до гербіцидів, що містять трибенурон-метил (SU), можна обробляти посіви післясходовими гербіцидами системної дії (Експрес, Альфа-Стар, Гранстар Про тощо).

Гербіциди цієї групи діють на широкий спектр однорічних дводольних бур’янів, на відміну від традиційних гербіцидів ґрунтової дії.

Переваги застосування цієї технології:

  • це єдиний шлях боротьби з осотом в період після появи сходів соняшнику;
  • гнучкість у часі застосування гербіциду – в період від 1 до 4 пар справжніх листків у соняшнику;
  • можливість внесення гербіциду з різними нормами витрати або в два етапи, відповідно до забур’яненості поля та конкретної ситуації;
  • відсутність обмежень щодо висівання наступної культури сівозміни.

ІМІ-гібриди соняшнику, генетично стійкі до гербіцидів групи імідазолінонів (ІМІ), дають змогу вирощувати культуру на полях із найбільш проблемними бур’янами, як-от амброзія, нетреба, циклохена та ін., а також із високим рівнем зараженості вовчком соняшниковим.

ВИСОКООЛЕЇНОВІ ГІБРИДИ

З кожним роком у нашій країні збільшуються площі під високоолеїновим соняшником. Це свідчить про зростання потреби в корисних і якісних оліях, оскільки населення дедалі більше звертає увагу на здорове харчування. Цей тип гібридів вирізняється високим, понад 90%, вмістом олеїнової кислоти та не більше ніж 10% жирних кислот. Олія також містить високу кількість вітаміну Е, що є природним антиоксидантом, легко засвоюється організмом людини і є більш корисною. Її можна прирівняти до оливкової олії.

У Всеукраїнському науковому інституті селекції вже створено два високоолеїнових гібриди. Наступного року компанія планує запустити їх у виробництво, оскільки вони пройшли всі тестування та внесені до Державного реєстру сортів рослин. Перший гібрид вирізняється вмістом олеїнової кислоти на рівні 95–97%, стійкістю до 7 рас вовчка (G) та стійкістю до трибенурон-метилу. Другий містить в собі 94–97% олеїнової кислоти, має стійкість до 6 рас вовчка (F) та до імідазолінів.

Що ж до технології, то найважливішим є дотримання просторової ізоляції. Слід пам’ятати, що від цього залежить кількість олеїнової кислоти. А в усьому іншому вона практично не відрізняється від технології для звичайного соняшнику. Всі напрями селекції соняшнику націлені на одну ключову мету – збільшення продуктивності гібрида та розкриття генетичного потенціалу в різних ґрунтово-кліматичних умовах.

РЕЗУЛЬТАТИ СЕЛЕКЦІЙНИХ РОБІТ

Оскільки наука не стоїть на місці, в селекційний процес дедалі більше залучають нові методи та підходи, що дають змогу пришвидшити селекційний процес. Такими є, наприклад, використання культури незрілих зародків і методів молекулярної біології.

Гарним прикладом створення гібридів за сучасними технологіями є новинки Євро та Шенон компанії ВНІС. При створенні батьківських компонентів селекціонери застосували такі методи, як молекулярні маркери (для виділення закріплювачів стерильності з пулу сестринських ліній), польовий і лабораторний аналіз стійкості до вовчка соняшникового. Паралельно на кожному з етапів проводився контроль стійкості до гербіцидів групи імідазолінонів (IMI) та трибенурон-метилу (SU). Ці гібриди створювались впродовж 7 років, і наразі в них поєднуються стійкість до вовчка соняшникового (G раса); стійкість до гербіцидів групи імідазолінонів (IMI) – гібрид Євро та трибенурон-метил (SU), гібрид Шенон; висока спеко- та посухостійкість, що забезпечує якнакращу врожайність.

Вікторія Бабич, селекціонер із соняшнику, Всеукраїнський науковий інститут селекції

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2020

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram