Фітосанітарний стан посівів та садів на 13 липня

99
Фітосанітарний стан посівів та садів на 13 липня

У Степу, в незібраних посівах зернових колосових культур, доживлюється клоп шкідлива черепашка, який за чисельності 0,2-2 (і більше) екз. на кв.м перелітає в місця зимівлі (перелетіло 8% клопів). Відсоток окрилених клопів становить 40-65%. Середня чисельність личинок становить 0,3-0,6 (макс. 3-7 у Донецькій, Луганській обл.) екз. на кв.м. Переважна більшість личинок перебувають у ІV та V віці.

Разом з клопами в дозріваючих посівах ярих зернових колосових культур в лісостепових та поліських областях, у вечірні години зерну продовжує завдавати шкоди пшеничний трипс. Шкідник виявлений на 45% обстежених площ за чисельності 10 екз. на рослину, на ячмені чисельність фітофага становила 12 екз. на рослину. Хлібними жуки пошкоджено до 5% рослин, за чисельності 2-5 екз на кв.м (Луганська обл.), переважно в крайових смугах посівів. У зв’язку з огрубінням зерна і рослин, в озимині закінчується живлення злакової попелиці, комахи мігрують до пізніше достигаючих зернових та диких злаків.

У посівах зернових колосових культур на колосі виявляли ураження: альтернаріозом – 0,1-4%, осередково оливковою плісенню – 4-6% колосків, борошнистою росою – 2-7%, гельмінтоспоріозом – 1-9% (макс. 20% колоса ячменю у Волинській області), фузаріозом – 0,2-10% (макс. 35% у Львівській обл.). Повсюди септоріозом охоплено 1-7% колоса (макс. 20-35% у Львівській області). Осередково у Івано-Франківській, інших областях у посівах озимого та ярого ячменів виявлено летючу сажку (0,1-1,2%). У Тернопільській області на 0,2-6% рослин має місце білоколосість. На ярому ячмені розвиваються гельмінтоспоріоз на 5-13% (макс. 45% у Житомирській обл.), бура, сітчаста, інші плямистості. Червонобура плямистість вівса у Закарпатській, Чернігівській області охопила 7-35% рослин, за розвитку захворювання – 1-6%.

Повсюди в посівах кукурудзи, проса, подекуди соняшника, інших товстостеблих культур продовжується літ стеблового кукурудзяного метелика, яйцекладка та відродження їх гусениць, якими у Степу та Лісостепу пошкоджено 1-7% кукурудзи. Також у посівах культури розвиваються та шкодять злакові попелиці, павутинний кліщ та гусениці листогризучих совок. У Київській, Луганській, Львівській, Тернопільській областях 1-7% рослин кукурудзи уражено гельмінтоспоріозом, осередково у лісостепових областях 1-2% рослин охоплено пухирчастою сажкою.

На сої шкодять попелиці – 2-7% рослин, павутинні кліщі – 3-9% (макс.25% у Херсонській обл.), трипси – 3-14%. Осередково, у Степу та Лісостепу гусениці акацієвої вогнівки та чортополохівки пошкодили 1-5% сої. Скрізь пероноспорозом, аскохітозом, септоріозом, бактеріальним опіком, іржею уражено 2-17% рослин. У Полтавській області зморшкуватою мозаїкою, у Тернопільській -жовтою мозаїкою охоплено 0,6-3% рослин.

На цукрових буряках заселено та пошкоджено попелицями 3-12% рослин (макс. до 20% в Івано-Франківській, Сумській, Хмельницькій обл.), буряковими щитоносками – 2-9%, мінуючою мухою – 1-10%, листогризучими совками – 1-5%, амарантовим стеблоїдом – 3% рослин у Полтавській обл. Повсюди 1-9% рослин хворіють на церкоспороз, фомоз, пероноспороз, альтернаріоз.

Повсюди на посівах соняшника геліхризовою попелицею пошкоджено 4-15% рослин (макс. 20-50% у крайових смугах Запорізької, Миколаївської, Сумської, Херсонської, Хмельницької обл.), польовими клопами – 2-5%, трипсами – 10-50% рослин у Луганській обл. Переважно в Степу, гусеницями листогризучих совок пошкоджено 2-10% рослин (Херсонська обл.), соняшниковою вогнівкою – 3-6%. Фомозом, пероноспорозом, іржею, септоріозом уражено 2-20% рослин. У Вінницькій, Івано-Франківській, Чернівецькій областях 0,5-6% рослин охоплено сірою та білою гнилями.

На багаторічних травах розвиваються та шкодять трипси, клопи щитники та сліпняки, люцерновий стеблоїд, апіон, горохова попелиця, гусениці п’ядунів та листогризучих совок. З хвороб триває розвиток бурої листової плямистості.

Стадні (італійський прус) та нестадні види саранових продовжують розвиток на пасовищах, неугіддях, узбіччях доріг, багаторічних травах, осередково в крайових смугах просапних культур. Нестадними видами за чисельності 0,3-7 (макс. 10 у Луганській обл.) екз. на кв.м пошкоджено 1-7% рослин сої, кукурудзи та просапних культур. У Запорізькій, Луганській та Херсонській областях італійським прусом, за чисельності 0,5-3 екз. кв.м, на багаторічних травах пошкоджено до 5% рослин. У Степу та Лісостепу триває лялькування та літ лучного метелика другого покоління інтенсивністю 1-5 (Луганська, Херсонська обл.) екз. на 10 кроків. Скрізь в агроценозах триває літ метеликів підгризаючих (озима, оклична) та листогризучих (гамма, С-чорне, капустяна, люцернова, бавовникова, ін.) совок, гусеницями яких пошкоджено 1-10% (макс. 25% у Херсонській обл.) сої, просапних культур, кукурудзи, овочів та багаторічних трав.

Картоплю та овочеві культури пошкоджують колорадський жук (літнього покоління), совки, білани, молі, попелиці, трипси. Повсюди у цих культурах виявлено фітофтороз (який набув масового поширення та розвитку на всіх сортах картоплі).

На альтернаріоз та чорну бактеріальну плямистостісь томатів хворіє до 35% рослин. Осередково у Херсонській області на томатах відмічено розвиток стовбура (фітоплазмоз), яким уражено 1-10% рослин. Гусеницями помідорної та бавовникової совок пошкоджено до 10% плодів томатів.

Повсюди огірки, баштанні культури (кавуни, дині) хворіють на бактеріоз, пероноспороз, антракноз. Також на баштанних культурах пізнього строку посіву спостерігається фузаріозне в’янення.

У садах Степу шкодять гусениці яблуневої (ІІ-го покоління) та сливової плодожерок, личинки вишневої мухи, інші листогризучі та сисні фітофаги. З хвороб поширюються плодова гниль, парша, борошниста роса, кокомікоз, клястероспоріоз.

У виноградниках триває шкідливість гронової листокрутки ІІ покоління. Продовжують шкодити кліщі. Подальшого поширення набула мілдью, якою уражено 3-15% кущів, 2-10% листків у Закарпатській, Одеській та Херсонській областях. На сприйнятливих європейських сортах поширений оїдіум, хворобою уражені 7-15% кущів, 1-8% грон.

consumer.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram