26 Жовтня 2021

Фітосанітарний стан посівів та садів на 14 червня

Повсюди агрокліматичні умови сприяли розвитку та поширенню шкідливих організмів у посівах сільськогосподарських культур.

У посівах озимих, осередково ярих зернових колосових культур, триває відкладання яєць та відродження личинок клопа шкідливої черепашки. Всіма стадіями фітофага, за чисельності 0,3-2 імаго та 0,5-3 личинок (І–ІІІ віку) на кв.м (Дніпропетровська, Донецька, Луганська, Миколаївська, Запорізька, Херсонська обл.), пошкоджено 2-8% рослин.

Продовжується заселення (переважно крайове) посівів колосових культур хлібними жуками та жужелицею, шкідливість яких проявляться через пошкодження зав’язі та вмісту зерна хлібних злаків, що призводить до зниження їх врожайності.

Скрізь шкодять злакові попелиці, мухи, пшеничний трипс, хлібні п’явиці, в південних областях – злакова листовійка, пильщики. Ними на озимих зернових пошкоджено 1-15% рослин ( Херсонська обл.).

Повсюди 1-9% (макс. 16-40%) рослин (Закарпатська, Київська, Кіровоградська, Миколаївська, Тернопільська, Херсонська, Хмельницька обл.) озимих та ярих зернових колосових культур хворіють на борошнисту росу, септоріоз, гельмінтоспоріоз, буру листкову іржу.

В агроценозі озимого ячменю у Дніпропетровській, Львівській областях прогресують летуча та тверда сажки, ними уражено 3,5-10% рослин. Подекуди на 5-19% рослин розвиваються кореневі гнилі, які проявились у вигляді білоколосості. Осередково розвиваються ринхоспоріоз, піренофороз, у посівах вівса – червоно-бура плямистість.

Скрізь 1-12% (макс. 15%) гороху та сої пошкоджують бульбочкові довгоносики, горохова попелиця, трипси, осередково – совка гамма. 1-15% рослин гороху у Вінницькій, Тернопільській, Київській, Хмельницькій, Чернігівській областях охоплено кореневими гнилями, аскохітозом, іржею, пероноспорозом.

На сої у Львівській, Полтавській, Тернопільській, Чернівецькій, Чернігівській, Херсонській областях 1-5% рослин хворіють на бактеріальний опік, кореневу гниль, септоріоз, бактеріоз, пероноспороз.

Кукурудзу пошкоджують дротяники, личинки хрущів, хлібні блішки, злакові мухи, попелиці, осередково жуки піщаного мідляка, якими в допороговій чисельності пошкоджено 2-10% рослин.

На плантаціях цукрових буряків триває живлення звичайного та сірого бурякових довгоносиків, де ними пошкоджено 1-12% рослин за щільності 0,2-2 екз. на кв.м. Рослини заселяють листкова попелиця, мінуючі мухи, щитоноски. Фомозом уражено 0,5-1% рослин. Коренеїдом охоплено 2-8% рослин.

Стручкам озимого ріпаку шкодять личинки насіннєвого прихованохоботника, капустяний стручковий комарик на 1-8% рослин, на пізніх посівах – попелиці. Підвищення середньодобової температури повітря, погіршення освітлення та циркуляції повітря в нижніх ярусах рослин ріпаку створюють сприятливі умови для поширення пероноспорозу, фомозу, альтернаріозу, ними уражено 8,0-14% рослин.

Посіви соняшнику заселяє геліхризова та бурякова попелиця. У степових областях 4-12% рослин пошкодили сірий південний довгоносик та піщаний мідляк. Також рослинам культури шкодять дротяники, гусениці листогризучих та підгризаючих совок. В Степу та Лісостепу на рослинах розвивається пероноспороз, в осередках Донецької, Харківської, Чернігівської областей на 1-3% рослин проявився фомоз, кореневими гнилями уражено до 8% рослин.

У садах Степу та Лісостепу яблуневою плодожеркою пошкоджено 3-6%, пильщиком – 3-13% плодів яблуні.

Сливовим насадженням завдають шкоди гусениці сливової та східної плодожерок.

Личинки вишневої мухи пошкоджують плоди вишні й черешні. Масово заселяють дерева сисні шкідники (попелиці, кліщі).

На яблунях розвиваються борошниста роса, парша, подекуди у кісточкових садах – клястероспоріоз, моніліоз, кучерявість листків персика.

У виноградниках розвиваються та шкодять гусениці гронової листокрутки, кліщі (8-11% кущів та 6-14% листя), з хвороб поширюються мілдью (1-7% кущів, 5% листків).

dpss.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Компанія «Сингента» запускає новий сезон аграрного реаліті-шоу на YouTube

20 жовтня на YouTube-каналі компанії «Сингента» стартував...

Компанія McConnel розробила автономний обприскувач

Компанія McConnel спільно з університетом Harper Adams...

Ціни на ріпак знову досягли рекордного рівня

Зростання вартості ріпаку відбулося через подорожчання нафти...

Погода

Kyiv
чисте небо
8.6 ° C
10.2 °
7 °
51 %
0.9kmh
0 %
Вт
8 °
Ср
10 °
Чт
14 °
Пт
13 °
Сб
15 °