18 Серпня 2022

Такий знайомий і незнайомий Sampo

Багато українських аграріїв пам’ятають маленькі комбайни з Фінляндії – САМПО. Вони були здебільшого без кабін, із навісом типу «канапе». Однак запам’яталися виключно надійною роботою, невибагливістю, чистотою збирання зерна. Пам’ятаю відгук одного фермера у пресі, який пропонував представити конструкторів комбайну САМПО-500 до Нобелівської премії!

Такий знайомий і незнайомий САМПО2Але сучасні САМПО не надто поширені в Україні, чимало сільгоспвиробників навіть не знають про їх існування. У чому ж справа? Чому так незаслужено раптом забулися корисні напрацювання? Адже в Радянському Союзі цих комбайнів було 4000 одиниць, у т. ч. в Україні 600!

Такий знайомий і незнайомий САМПО3ПЕРЕВАГИ

Традиційно комбайни САМПО вирізняються такими перевагами:

  1. Чистота збирання. Еталон чистоти збирання за даними колишнього ВНІІСХ. Правильно налаштований комбайн працює практично без втрат і травматизму зерна;
  2. Впевнено працює за важких умов – високої вологості, на зеленій масі;
  3. Невеликі витрати палива й надійність двигунів AGСO-POWER;
  4. Швидкий і легкий демонтаж вузлів і агрегатів (шнеків, клавіш тощо) для їх обслуговування та очищення й підготовки техніки до роботи;
  5. Висока ремонтна придатність і доступність комплектуючих.

ВИРОБНИЧА ПРОГРАМА

На сьогодні виробнича програма заводу включає 4 групи:

  1. Селекційні комбайни SAMPO-ROSENLEW SR-2010. За співвідношенням ціна/якість вони не мають конкурентів у світі. Тому й перемагають майже у всіх тендерах. Додамо до цього важливу якість – здатність працювати з різними культурами – від дрібнонасінних до бобових. Такий комбайн бути обладнаний пристосуванням для фасування мішків до 20 кг, комп’ютерною системою фірми COLEMAN (Велика Британія), приладами для вимірювання врожайності, вологості тощо.
  2. Серія 2000. Найбільш відпрацьована серія комбайнів, яка пройшла випробування часом. Унікальна якість і надійність – кращої рекомендації для малих та середніх фермерських господарств просто бути не може. Поєднує в собі найкращі якості селекційного комбайна: легке очищення всіх трактів, чистоту збирання, низькі витрати палива, а також суттєву, як для свого класу, продуктивність. Тому ця серія може використовуватися як для селекції, так і для промислового збирання.
  3. Серія COMIA. Оновлений ряд серій 2000 та 3000. Комбайни С-6, С-8, С-10, С-12 (2-барабанний флагман серії). Попередні моделі оновлено «фейсліфтингом», а також посилено та змінено багато вузлів, які суттєво доповнили й покращили характеристики цієї серії комбайнів. Так, на С-12 встановлено двигун AGCO-POWER потужністю 300 к. с., він комплектується жниварками 5,1–6,9м, повністю оновлено кабіну, використовується система гідравліки від CLAAS тощо.
  4. І нарешті, в 4 групі фіни пропонують «гібридну серію»– «класика», об’єднана з «ротором». Це комбайни COMIA C-20 і COMIA C-22 (одно- та двобарабанні версії).

ЖНИВАРКА

Жниварка становить собою класичну жорстку конструкцію. Але конструкція має низько розташований ріжучий апарат (коси), який дає можливість працювати без різноманітних приставок при збиранні сої, ячменю та інших низькорослих культур. Площу сучасної версії робочого стола жниварки збільшено на 20%. Завдяки цьому можна збирати такі культури як рапс із використанням лише вертикальних ножів і з мінімальними втратами
врожаю.

Пластикові пальці граблин забезпечують менші втрати, запобігають травматизму зерна, а також зменшують пошкодження ріжучого апарату. Бокові та внутрішні захисні щитки мотовила виготовлені цілісними – це виключає намотування стебла на них і пошкодження, запобігає виходу з ладу мотовила. Шнек жниварки забезпечує плавну й рівномірну подачу хлібної маси до похилої камери.

Такий знайомий і незнайомий САМПО4ЕКОНОМІЧНИЙ І НАДІЙНИЙ ДВИГУН AGCO POWER

Історична довідка. Спочатку це був відомий бренд VALMET. Потім, впродовж тривалого часу, – SISU-DIESEL. Це повністю роботизоване підприємство придбав концерн-гігант, і тепер воно носить ім’я нинішнього власника – AGCO-POWER Inc.

Головним чинником, на думку фінських конструкторів, є збалансованість потужності двигуна з енерговитратами основних вузлів комбайна. Це один із секретів низького споживання палива. Потужний ряд двигунів, від 68 до 300 к. с., на наш ринок поставляється без системи обробки відпрацьованих газів (без AdBlue).

Номінальної потужності цей двигун досягає всього лише при 2000 об./хв. Ось чому ці фінські двигуни є найбільш економічними. За даними заводу-виробника, цей показник на 25–30% менший, ніж у конкурентів-«однокласників».

ВИСНОВКИ

Отже, основна сила фінського бренда САМПО – в еволюції! Так, ніяких революцій! Впродовж досить тривалого часу (зернозбиральні комбайни виробляють на SAMPO-ROSENLEW, а якщо точніше, спочатку на RAUMA-REPOLA, з 1953 року) фінські конструктори методично, зберігаючи усі переваги своїх рішень, крок за кроком відшліфовували та вдосконалювали своє дітище.

Але залишається питання, яке винесене в заголовок цієї невеличкої статті: чому комбайн «незнайомий», вірніше, «не досить знайомий»?

На мою думку, вся справа у непростому характері фінів. Вони все роблять ґрунтовно, не поспішаючи та міркуючи приблизно так: навіщо рекламувати гідну річ? Вона сама покаже себе в роботі!

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

У компанії LEHNER розповіли, чому їх техніка така популярна в Україні

Компанія LEHNER – це німецький виробник інноваційної...

STEKETEE EC-Weeder 9 V: універсал із штучним інтелектом

Як працює просапний культиватор STEKETEE, оснащений системою...

Погода

Kyiv
рвані хмари
26.5 ° C
26.5 °
25.3 °
63 %
0.9kmh
75 %
Чт
31 °
Пт
30 °
Сб
28 °
Нд
31 °
Пн
32 °