Фітосанітарний стан посівів та садів на 20 липня

117
Фітосанітарний стан посівів та садів на 20 липня

Клоп шкідлива черепашка дохарчовується у посівах зернових колосових культур Лісостепу, осередково Степу. На полях обліковують 0,1-2 (макс. 5 у Донецькій обл.) імаго на кв.м. Окрилилося 27-75% клопів. Також, у незібраних посівах озимих та дозріваючих ярих зернових колосових культур, хлібні жуки та жужелиця за чисельності 0,1-2 (в осередках 3-5) екз. на кв.м пошкодили 2-10% колосків. У степових областях біля 15% жуків жужелиці перебувають у літній діапаузі.

У західних областях Полісся, подекуди Лісостепу та Степу, на 5-37% обстежених площ озимих і ярих пшениць та ячменів, житі септоріозом охоплено 0,2-7% (осередково в господарствах Волинської, Житомирської, Івано-Франківської, Львівської областей від 12 до 21%) колосків із розвитком хвороби 0,1-2%. Фузаріозом, альтернаріозом, подекуди оливковою пліснявою, уражено 0,3-5% (макс. 15%) колосків за розвитку хвороби 0,3-10%. Борошнистою росою охоплено 1-7% колосків із розвитком хвороби 0,8%. У Тернопільській області на 2% колосків відмічено бактеріоз. У Харківській області на 0,1-0,2% колосків виявлено тверду сажку. У Волинській області летючою сажкою охоплено 1-2% колосків. Окрім хвороб колоса, на дозріваючих хлібах розвиваються збудники борошнистої роси, септоріозу, гельмінтоспоріозу, червоно-бурої, сітчастої та інших плямистостей, бурої листкової іржі.

Посівам кукурудзи завдає шкоди стебловий (кукурудзяний) метелик, заселеність обстежених площ яким становить 6-28%. На 1-12% заселених рослин кукурудзи нараховується 2-15 яєць, пошкоджено 1-9% рослин, за чисельності 1-2 гусениці на кожну. У Дніпропетровській, Запорізькій, Кіровоградській, Одеській, Полтавській, Херсонській областях гусеницями бавовникової совки на 8-50% обстежених площ кукурудзи пошкоджено 1-4% (макс. 9%) рослин за чисельності до 4 гусениць на кожну. Повсюди розвиваються та шкодять попелиці, осередково трипси, блішки, павутинний кліщ. З хвороб на культурі виявляють гельмінтоспоріоз, септоріоз, темно-буру плямистість, пухирчасту та летючу сажки, якими уражено 0,5-6% рослин.

Повсюди на 4-38% обстежених площ посівів сої, 2-10% (макс. 45%) рослин пошкоджено павутинним кліщем, довгоносиками, попелицями, подекуди гусеницями акацієвої вогнівки (2-10% рослин), чортополохівки (1-12% рослин), листогризучими совками (2-7% рослин). Аскохітозом, церкоспорозом, пероноспорозом, бактеріальним опіком, септоріозом, антракнозом, альтернаріозом охоплено 2-10%, осередково від 15% (септоріоз, Київська обл.) до 60% рослин (альтернаріоз, Кіровоградська обл.). Жовтою та зморшкуватою мозаїками уражено 1-4% рослин (Полтавська, Тернопільська, Чернівецька обл.).

У посівах соняшника триває розвиток геліхризової попелиці, трипсів, клопів, якими заселено 2-25% (осередково 35-50% у Запорізькій, Миколаївській обл.) рослин. Переважно в степових областях шкодять соняшникова вогнівка  – 2-5% (макс. 13% рослин), подекуди гусениці лучного метелика, бавовникової совки, стеблового (кукурудзяного) метелика – 2-4% рослин. З хвороб, переважно на листках нижнього та середнього ярусів, на 2- 18% рослин відмічають гнилі, пероноспороз, фомоз, септоріоз, аскохітоз, іржу. Вогнищами фомозу охоплено до 20% (нижній ярус – Закарпатська, Миколаївська обл.). Філодії соняшника виявлені в Пирятинському районі Полтавської області, уражено суцвіття в слабкому ступені.

У посівах цукрових буряків триває живлення бурякової листкової попелиці, якою заселено 2-18% рослин. У господарствах Івано-Франківської, Чернігівської областей на 2-15% рослин відмічається шкідливість літньої генерації личинок мінуючих молі та мухи. Осередково шкодять гусениці підгризаючих та листогризучих совок. Триває живлення личинок амарантового стеблоїда (Полтавська, Черкаська обл.), де ними, за середньої чисельності 1 екз. на кв.м, пошкоджено 4% рослин та 0,2% черешків у слабкому ступені. У Вінницькій, Івано-Франківській,Київській, Кіровоградській, Сумській, Тернопільській областях 2-18% рослин цукрових буряків уражено фомозом, церкоспорозом, борошнистою росою, рамуляріозом, вірусною жовтяницею.

Скрізь на пасльонових культурах (картоплі, томатах, баклажанах) за чисельності 1-5 імаго, 3-28 личинок на рослину, продовжує шкодити колорадський жук, місцями на томатах живляться попелиці. Повсюди в насадженнях картоплі, томатів фітофторозом уражено 3-36% (макс. до 75%) рослин, альтернаріозом – 3-80% рослин. Подекуди відмічено розвиток бактеріальних та вірусних хвороб.

Комплексом шкідників на капусті всіх термінів достигання заселено 2-35% качанів. На моркві відмічено розвиток фомозу.

Повсюди 4-35% рослин огірків пошкоджено баштанною попелицею, тютюновим трипсом, павутинним кліщем. Антракнозом, бактеріозом та пероноспорозом уражено до 25% рослин огірків, кабачків та кавунів.

У сім’ячкових та кісточкових садах шкодять попелиці, кліщі, гусениці яблуневої плодожерки (3-20%). Скрізь паршею уражено 5-25% листків та 2-12% плодів, борошнистою росою – 3-20% молодих пагонів. У незахищених кісточкових насадженнях масово розвиваються попелиці, має поширення клястероспоріоз.

На винограді продовжують шкодити кліщі та гронова листокрутка. Повсюди в зоні вирощування винограду мільдью та оїдіумом уражено 3-17% кущів, чорною гниллю – 7-20% кущів та 5-8% грон (Закарпатська обл.).

Триває літ та яйцекладка підгризаючих і листогризучих совок. Окличною і озимою совками пошкоджено 2-6% коренеплодів цукрових буряків та бульб картоплі. Гусениці листогризучих (гамма, С-чорне, капустяна, інші) совок пошкодили 1-11% рослин технічних культур, сої, овочів.

У неугіддях та узбіччях полів Дніпропетровської, Донецької, Київської, Кіровоградської, Луганської, Одеської, Сумської, Черкаської та Херсонської областей триває літ лучного метелика, інтенсивністю 1-7 екз. на 10 кроків. Триває відкладання яєць та живлення гусениць другого покоління, які за чисельності 0,5-3 екз. на кв.м, пошкодили 1-5% рослин просапних культур.

На неугіддях, пасовищах, незораних землях Степу розвиваються нестадні види сарани, за чисельності 0,2-15 екз. на кв.м (личинки другого-п’ятого віків). У резерваціях Луганської, Запорізької, Одеської, Херсонської областей обліковують 0,5-3 (макс. до 20 у Херсонській обл.) екз. на кв.м італійського пруса.

consumer.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram