25 Жовтня 2021

Фомопсис соняшнику

ЗБУДНИК, ЗНАЧЕННЯ І ГЕОГРАФІЯ ПОШИРЕННЯ

Фомопсис (рак стебла) – це хвороба, що викликається криптограммним грибом із двома різними формами, телеоморфною, Diaporthe helianthi Munt. Cvet. (Аскоміцети: Diaporthaceae), та анаморфною, Phomopsis helianthi Munt. Cvet. (Аделоміцети: Sphaerio daceae). Цей вид гриба є найбільш поширеним представником роду, але останнім часом спостерігається ураження соняшнику іншими видами грибів із цього роду (D. gulyae, D. kongii, D. masirevicii and D. novem).

Рис. 1. Загальний вигляд значного ураження соняшникового поля фомопсисом
Рис. 1. Загальний вигляд значного ураження соняшникового поля фомопсисом

Фомопсис був описаний як новий вид грибів у колишній Югославії наприкінці 1970-х років. Відтоді він набув значного поширення в багатьох країнах. Сьогодні цей паразит спричиняє значні втрати врожаю в Сербії, Франції, Угорщині, Австрії, Румунії, Болгарії, Росії, Україні, США, Аргентині та Австралії. Фомопсис інфікує листя, поширюється до стебла і викликає в’янення, передчасне висихання та ламкість стебла (рис. 1). В Європі зафіксовано втрати врожаю до 40%, вміст олії також може зменшуватися на 15–25%.

СИМПТОМИ

Перші симптоми зазвичай з’являються після цвітіння соняшнику на нижніх або середніх листках у вигляді маленьких коричневих некротичних плям трикутної форми на краях листка. Плями поширюються уздовж головної жилки до черешка. Листя в’яне і гине, гриб проникає у стебло через черешок, викликаючи невеликі вдавлені плями навколо місця кріплення черешка. Плями швидко поширюються і можуть зливатися, охоплюючи стебло. Ураження з часом змінюється від сірого до коричневого, серцевина поряд з ураженням вигниває, що послаблює стебло і може призвести до полягання (рис. 2). Коричневі або чорні плями на вузлах стебла є ознакою цієї хвороби. Зони ураження (колір – від коричневого до чорного) поступово видовжуються по стеблу до 15–20 см, призводячи до в’янення та передчасного дозрівання уражених рослин. Малі чорні пікнідії, що містять безстатеві конідії, утворюються на ураженнях; їх можна побачити неозброєним оком або під 5–10-кратним збільшенням. Наскільки тяжким буде наслідок хвороби – залежить від чутливості гібрида соняшнику, стадії росту рослини під час ураження та умов навколишнього середовища.

Рис. 2. Детальні ознаки ураження рослин фомопсисом
Рис. 2. Детальні ознаки ураження рослин фомопсисом

ЖИТТЄВИЙ ЦИКЛ ХВОРОБИ ТА ЕПІДЕМІОЛОГІЯ

Гриб перезимовує переважно у вигляді перетецій Diaporthe helianthi на уражених рослинних рештках і насінні соняшнику (див. кроки A та B на рис. 3 з біологічним циклом). Перетеція розвивається взимку на заражених рослинних тканинах і, як правило, дозріває до пізньої весни. Аскоспори утворюються в перетеціях (див. кроки C та D) при температурі від 10°С, а сплески від крапель дощу та вітер переносять їх на листя. Інфікування починається із країв нижніх листків. Коричнева некротична зона розвивається, часто вона оточена хлоротичною облямівкою (див. крок Е). Інфекція поширюється прожилками до черешка і, нарешті, до стебла (див. крок F). Міцелій атакує паренхіму, ксілемну та флоемну тканини за вузлом, де утворюється характерне ушкодження стебла.

Рис. 3. Біологічний цикл Phomopsis helianthi
Рис. 3. Біологічний цикл Phomopsis helianthi

Ідеальними умовами для розвитку хвороби є часті або рясні дощі, особливо в період від бутонізації до цвітіння. Температура 20-25°C ідеальна, але хвороба може розвиватися в більш широкому температурному діапазоні, а кількість опадів важливіша за температуру. Ці симптоми можуть мати приблизно такий само вигляд, як при ураженні Verticillium, але при Verticillium некротичні області містяться між прожилками. Ураження стебла зазвичай не проявляється до цвітіння.

Охоплюючи стебло, ураження часто призводять до в’янення та роблять рослину більш чутливою до полягання (див. крок G). Хворобу важче ідентифікувати при ураженні рослини і фомозом, і фомопсисом. Ураження фомозом чорні та чітко окреслені, тоді як пошкодження фомопсисом більш коричневі та розмиті. Краще допомагає мікроскопічна ідентифікація гриба.

МЕТОДИ КОНТРОЛЮ

Повернення соняшнику на поле через 5 років – ідеальний варіант, але він не завжди можливий. Повний спектр рослин-носіїв для кількох видів Diaporthe/Phomopsis sp. невідомий, гриб може жити як на живих рослинах, так і на мертвих, а також на деяких бур’янах. Заорювання рослинних решток під час глибокої оранки може бути ефективним елементом конт­ролю. Оскільки гриб виживає на інфікованих рослинних рештках у полі та верхньому шарі ґрунту, такі методи, як оранка (глибше від 5 см) та дискування можуть вбити зимуючий інокулянт, тим самим зменшуючи насичення патогену та ризик ураження протягом наступного сезону. Загущення посівів сприяє інфікуванню збудником через високу вологість і зменшену життєздатність рослин. Необхідно уникнути загущення та надмірного рівня азоту. Повної генетичної стійкості до P.helianthi в гібридах соняшнику досягти не вдалося. Проте толерантні гібриди доступні й мають використовуватися як частина інтегрованого підходу контролю (рис. 4).

Рис. 4. Порівняння соняшникової толерантної лінії з генотипом, чутливим до Phomopsis helianthi у штучно інфікованому полі
Рис. 4. Порівняння соняшникової толерантної лінії з генотипом, чутливим до Phomopsis helianthi у штучно інфікованому полі

Щоб отримати додаткові відомості про гібриди, пристосовані до місцевих умов з відповідним рівнем толерантності до фомопсису, зверніться до свого агронома-консультанта Corteva Agriscience.

ФУНГІЦИДНИЙ КОНТРОЛЬ

Варіанти хімічного контролю доступні; їх слід розглядати як частину інтегрованої системи боротьби з хворобами. Превентивні обробки найбільш ефективні, як правило, у фазі 6–8 листків. Своєчасне і належне застосування фунгіцидів (наприклад, триазолів, стробілуринів, карбоксамідів) запобігає інфікуванню та стримує епіфітотію.

Альберто Мартін-Санз, фітопатолог, наук. співр.;  Юрій Коняєв, категорійний маркетинг менеджер, олійні, компанія Corteva Agriscience™

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2020

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
хмарно
5.4 ° C
6 °
4.1 °
51 %
3.1kmh
90 %
Пн
8 °
Вт
12 °
Ср
11 °
Чт
13 °
Пт
10 °