20 Жовтня 2021

Вирощування гороху в Україні. Досліджуємо норми висіву

Минулий 2017 рік був проголошений ФАО роком зернобобових культур. Україна результативно відгукнулась на цю подію і зміцнила свої позиції у світовому виробництві гороху, зайнявши третє місце після Канади та Росії.

ПЛОЩІ ВИРОЩУВАННЯ ГОРОХУ

Якщо у 1992 році посівна площа гороху в Україні перевищувала мільйон гектарів, то в 2017 році не було засіяно навіть половини від цього показника. Однак цей рік став рекордним: наприклад, порівняно з 2014 роком посівна площа та обсяги виробництва цієї культури зросли втричі (табл. 1). Цьому сприяли попит і хороша ціна на зерно гороху.

Виробництво гороху в УкраїніПроте для підвищення прибутковості необхідно впроваджувати технології вирощування гороху, які б забезпечували значно вищу врожайність, ніж та, яку аграрії отримують в останні роки. Цілком реально підвищити її до 50 ц/га і більше, про що свідчить досвід країн Європи. В Англії багато фермерів отримують по 50–55 ц/га, в Нідерландах, Франції – до 70 ц/га. У Франції створено клуб фермерів, що досягли 100-центнерних урожаїв гороху.

В Україні передові аграрії теж досягають врожайності гороху понад 50 ц/га (в попередніх номерах журналу «Агроном» (№№56, 57) детально описано технології вирощування гороху в кількох господарствах, які в результаті отримали врожайність понад 50 ц/га. – Ред.)

В технології вирощування кожної культури важливе значення має кожен її елемент. Зокрема, не втрачає актуальності таке питання, як оптимізація норми висіву. За даними німецьких селекційних станцій, оптимальною нормою висіву гороху для умов Німеччини є 70–80 н/м2 (700–800 тис/га). І лише при запізненні з висівом норму варто збільшувати до 80–85 н/м2 (800–850 тис/га). В українських джерелах можна зустріти дещо інші рекомендації щодо норми висіву: 1,0–1,2 млн/га. Відтак виникла необхідність у встановленні оптимальної норми висіву для німецьких високопродуктивних сортів Мадонна, Саламанка та Астронавт у ґрунтово-кліматичних умовах України.

НОРМИ ВИСІВУ ГОРОХУ

З метою вивчення оптимальної норми висіву було закладено 2 досліди: перший – у Сквирському районі Київської області; другий – у Біляївському районі Одеської області.

Ґрунт дослідних ділянок – чорнозем типовий із вмістом гумусу 3,0%. Сіяли горох в оптимально ранні строки – в березні, як тільки можна було вийти в поле.

Досліди по гороху проведено у СП «Інтерагро Сквира», Сквирський р-н, Київська обл.
Досліди проведені у СП «Інтерагро Сквира», Сквирський р-н, Київська обл.

Для знищення бур’янів у Київській області відразу після сівби вносили ґрунтовий гербіцид на основі діючих речовин метрибузин, 300 г д.р./га + кломазон, 86 г д.р./га. У 2017 році весна була досить сухою, і ґрунтові гербіциди не втримали всіх бур’янів. Тому в фазі 6–7 листків додатково внесли бентазон в нормі 960 г д.р./га з додаванням прилипача на олійній основі. Хоча бур’яни і проросли (лобода, гірчаки), вони зазнали стресу від ґрунтових гербіцидів, тому зазначеної норми бентазону було достатньо.

Також слід враховувати, що не можна використовувати з гербіцидами прилипачі, які розчиняють восковий наліт листка, наприклад Тренд 90. Це може викликати підпали та сильне пригнічення рослин гороху.

Для знищення бур’янів у Одеській області в фазі 5–6 листків вносили бентазон 625 г д.р./га з 2М-4Х (МЦПА) 313 г д.р./га.

В Київській області вивчалися три норми висіву: 60 н/м2 (600 тис/га); 80 н/м2 (800 тис/га); 100 н/м2 (1 млн/га). За норми висіву 60 та 80 н/м2 найбільш врожайним був сорт Мадонна. За норми висіву 1 млн/га вищу врожайність формували сорти Саламанка та Астронавт.

Вплив норми висіву на урожайність сортів гороху, Київська обл.Результати досліджень виявились дещо несподіваними і показали, що найкращою нормою висіву є 100 штук схожих насінин на м2 для усіх досліджуваних сортів. Причому сорт Мадонна найменше зреагував на збільшення норми висіву з 80 до 100 шт./м2. Різниця між цими варіантами становила лише 0,3 ц/га.

Аналізуючи результати, також розуміємо, що потрібно продовжити вивчення норми висіву додаючи варіанти з нормою висіву понад 100 шт. схожих насінин на м2.

В умовах Одеської обл. ми отримали дещо інші результати. Найкращою нормою висіву для сортів Мадонна та Астронавт була 85 н/м2 (табл. 3). Для сорту Саламанка найкращою нормою висіву виявилась 105 н/м2, проте різниця за урожайністю з варіантом, де норма висіву гороху становила 85 н/м2, була тільки 0,5 ц/га.

Вплив норми висіву на урожайність сортів гороху, Одеська обл.Для більшої достовірності отриманих результатів цього року ми плануємо повторити досліди.

І. М. Бучинський, канд. с.­г. наук; В. В. Лихочвор, д­р с.­г. наук, професор, член­кореспондент НААН, завідувач кафедри технологій у рослинництві Львівського національного аграрного університету

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2018

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Тонкощі вирощування гороху на схилах

Доцільність вирощування гороху в Степу обумовлена ​​наявністю...

10 порад для успішного вирощування вівса

Овес може бути непоганою альтернативою листковим культурам...

Погода

Kyiv
рвані хмари
-0.1 ° C
2 °
-4.1 °
67 %
0kmh
65 %
Ср
15 °
Чт
19 °
Пт
17 °
Сб
10 °
Нд
4 °