Компанія «Ерідон» представляє новий інсектицид Катадін від британської компанії IFAGRI, який на сьогодні не має аналогів на українському ринку. Він містить дві діючі речовини: емамектин бензоат 4,8% і ацетаміприд 6,4%, які доповнюють дію одна одної, забезпечуючи ефективний і тривалий контроль та попереджаючи виникнення резистентності.
Емамектин бензоат діюча речовина, що належить до хімічного класу авермектинів, знищує комах контактно-шлунковим способом. Ця сполука характеризується трансламінарним (локально-системним) переміщенням у тканинах рослини і направлено діє на шкідників ряду лускокрилих, зокрема, проявляє пряму овіцидну дію. Емамектин бензоат є малотоксичною для теплокровних хімічною речовиною, яка не накопичується в довкіллі й виробляється у природі ґрунтовою бактерією Streptomyces avermitilis.
Ацетаміприд також знищує комах контактно-шлунковим способом, але належить до хімічного класу неонікотиноїдів і характеризується системним переміщенням у тканинах рослини. Варто зазначити, що популярні інсектициди, які належать до хімічного класу неонікотиноїдів (імідаклоприд, тіаметоксам, клотіанідін), станом на сьогодні заборонені до використання в Європі у відкритому ґрунті в зв’язку з їх високою токсичністю до бджіл. Але інсектицид альфа-ацетаміприд – виняток, оскільки для цієї хімічної сполуки Європейським органом з безпеки продуктів харчування (EFSA) встановлено низький ризик для бджіл.
Катадін представлений у вигляді рідкої препаративної форми – концентрату емульсії, яка є зручною для застосування і поліпшує поглинання діючих речовин препаратів через кутикулу листкового апарату.
В Україні препарат зареєстрований для використання на капусті, сої, яблуні з метою контролю таких проблемних шкідників, як капустяна міль, совки, трипси, вогнівки та ін.
Особливу увагу слід звернути на капустяну міль, яка створює серйозні проблеми для виробників капусти не тільки в Україні та Європі, а й в усьому світі. Капустяна міль може також завдавати шкоди всім хрестоцвітим культурам, зокрема, суттєвих збитків зазнають виробники ріпаку, адже у процесі своєї життєдіяльності цей шкідник часто займає саме ріпакосійні площі. Літ метеликів першої генерації капустяної молі відбувається наприкінці квітня, а оскільки тривалість її життя та плодовитість залежать від наявності джерел додаткового живлення, це призводить до пошкодження сходів ярого ріпаку, які з’являються в цей період. Літ метеликів другої генерації відбувається наприкінці червня – на початку липня, а з серпня основну загрозу становить гусінь третього й четвертого поколінь, яка може повністю або частково знищити сходи озимого ріпаку.
На капусті цей шкідник завдає суттєвої шкоди у кілька фаз її розвитку. У фазі зав’язування головки капусти, крім листків, пошкоджується поверхнева брунька, що перешкоджає утворенню головки і призводить до значних втрат врожаю. Небезпечна капустяна міль і у фазі ущільнення головки капусти. Хоча в цей період сама рослина загинути не може, але якість продукції значно погіршується. Найбільш відчутних пошкоджень капустяна міль може завдати у період, коли відбувається вегетація рослини.
До переваг інсектициду Катадін відносяться:
- висока біологічна ефективність проти шкідників ряду лускокрилих завдяки поєднанню двох діючих речовин, які належать до різних хімічних класів;
- контроль приховано-живучих лускокрилих шкідників завдяки трансламінарній дії емамектину бензоату та системній дії ацетаміприду;
- попередження виникнення резистентності у шкідників;
- наявність овіцидної дії.
Єдина норма застосування інсектициду Катадін на капусті, сої та яблуні становить 0,25–0,4 л/га. Робочий розчин препарату бажано використовувати вранці або ввечері чи в похмуру погоду. Ефективність дії інсектициду не залежить від атмосферних опадів. Через кілька годин після застосування препарату шкідники припиняють харчуватися і гинуть впродовж 2–4 днів після обробки.
Бажаємо високих і стабільних врожаїв! технологічної підтримки ТОВ «Фірма Ерідон», моб. тел.: 0503739524
Євген Черненко, канд. біол. наук, заст. керівника відділу технологічної підтримки ТОВ «Фірма Ерідон», моб. тел.: 0503739524
Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021