29 Березня 2024

Коли перестали вносити азот, то урожайність сої зросла – досвід

Багато агрономів не можуть визначитися з вибором – чи вносити азот під сою чи ні. Досвідом поділився директор ТОВ «Ольга» (Вінницька область) Андрій Ковальчук.

«Раніше азот під сою ми вносили постійно. Вносили багато: під час сівби та під час вегетації, оскільки бачили, що кількість бульбочкових бактерій є недостатньою.

Та 2012 року поїхали в Америку на семінар, присвячений вирощуванню кукурудзи та сої. Там їхні науковці та практики переконали, що азотні добрива під сою вносити не потрібно (американські фермери азотних добрив для сої не застосовують).

Передусім, перш ніж вводити в сівозміну сою, необхідно створити для цієї культури відповідні умови. Найперше потрібно досягнути оптимальної кислотності ґрунту й збагатити його достатньою кількістю фосфору та калію. Якщо це зроблено, азот вносити не потрібно, оскільки рослина сама фіксує його з повітря.

На окремих полях ми частково внесли азотні добрива й отримали зниження врожайності (в порівнянні з тими полями, де не вносили). Це тому, що азот не дозволяє працювати бульбочковим бактеріям (вони лінуються).

Коли вносимо азотні добрива, рослина активно вегетує й формує дуже велику зелену масу. Проте під час наливу бобів в зоні кореневої системи азоту вже немає, оскільки бульбочкові бактерії не працюють (азот, що є в листках, у цьому разі не допомагає). Максимальна врожайність, яку може дати така соя, – 30-35 ц/га.

Та ми ставимо за мету отримання вищого врожаю. Тому робимо все для того, щоб добре працювали бульбочкові бактерії, від яких рослина отримуватиме азот. Отож, жодного мінерального азоту. Коли перестали вносити азотні добрива, то почали отримувати врожай сої по 40 і вище ц/га. До того ж маємо чудовий протеїн. Раніше, коли вносили азотні добрива, протеїн становив 28-32%, а тепер — 39-40%, і це за високого врожаю.

Для старту трохи азоту вносимо лише тоді, коли є проблеми на конкретних полях — нерозкислені ґрунти, недостатня кількість бульбочкових бактерій. Азотне живлення, зокрема, доречне на піщаних ґрунтах. Однак в будь-якому разі треба дати шанс бульбочковим бактеріям».

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
помірний дощ
9.5 ° C
10.9 °
9.3 °
91 %
3.5kmh
100 %
Пт
10 °
Сб
19 °
Нд
22 °
Пн
23 °
Вт
20 °