05 Липня 2022

З комахами-шкідниками допоможе боротися ГМО-рижій

Вчені виявили, що рижій посівний (Camelina sativa), отриманий генетично-модифікованим шляхом, виробляє феромони, які здатні контролювати чисельність комах-шкідників без використання пестицидів.

Феромони є наступним поколінням засобів боротьби з шкідниками. Вони захищають посіви, відлякуючи комах від рослин, запобігають їхньому розмноженню, маніпулюють поведінкою.

Сьогодні статеві феромони комах виробляються синтетичним шляхом. Це – досить дорогий процес для вчених. В якості основної сировини для створення вуглеводневих ланцюгів використовуються рослинні масла, а також потрібні великі обсяги спеціальних розчинників, що призводить до утворення побічних продуктів у вигляді хімічних відходів.

Завдяки використанню ГМО-насіння рижію, вдається знизити необхідність застосування великої кількості масел і зменшити за рахунок цього обсяги хімічних відходів. За середньою оцінкою, зниження кількості «хімії» може доходити до 80%.

Використання рижію, в якості «біофабрики», значно скоротить процес виробництва феромонів і зменшить його кінцеву вартість.

Перспективне дослідження проводиться ISCA – компанією «зелених» сільськогосподарських технологій, що базується в Ріверсайді (Каліфорнія), у співпраці з Лундським університетом (Швеція).

«Ефективний контроль феромонів вкрай необхідний, особливо зараз, коли світове сільське господарство стикається зі зростаючою стійкістю до шкідників, що робить звичайні інсектициди менш ефективними і підсилює тиск з боку урядів і споживачів, що вимагають все більш безпечні та екологічно чисті продукти харчування», – каже Агенор Мафра-Нето, генеральний директор ISCA.

Дослідники модифікували генетичний код рижію посівного (Camelina sativa), включивши в нього гени комах та інших організмів, які відповідають за утворення бажаних феромонів.

ISCA виростила кілька поколінь ГМО-рижію і розробила прототип продукту з феромонами рослинного походження для боротьби з бавовняною совкою (Helicoverpa armigera) – основним шкідником у всьому світі, який щорічно завдає сотні мільйонів доларів збитку бавовнику, кукурудзі, томату, нуту та іншим культурам.

Результати першого випробування в Бразилії показали, що препарат з феромонами рослинного походження працює так само добре, як і препарат, виготовлений із синтетичними феромонами.

ISCA також розробляє феромонні засоби боротьби з кукурудзяною листовою совкою (Spodoptera frugiperda) – шкідником, який в останні роки завдає значної шкоди врожаю зернобобових культур в Африці та Індії. Компанія планує провести додаткові випробування в Бразилії і США.

allianceforscience.cornell.edu

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Чому цьогорічного падіння врожаю не уникнути

Україна завжди відігравала роль потужного та надійного...

Як правильно провести десикацію для якісних жнив

Війна внесла корективи не лише в посівну,...

Бор для формування високої врожайності культур

Сьогодні застосування позакореневих підживлень мікроелементами (B, Zn,...

Погода

Kyiv
уривчасті хмари
20.6 ° C
22 °
19.8 °
82 %
1.4kmh
34 %
Вт
32 °
Ср
32 °
Чт
23 °
Пт
27 °
Сб
30 °