LEMKEN – один із провідних виробників штангових обприскувачів

340
LEMKEN Primus 12

Захист рослин від шкідників, хвороб і бур’янів відіграє важливу роль у подальшому підвищенні урожайності сільськогосподарських культур. Як свідчить практика світового землеробства, зі впровадженням інтенсивних технологій вирощування сільськогосподарських культур значно зростає виробництво та використання пестицидів, а основним і найбільш перспективним методом їх застосування є обприскування, що полягає в нанесенні препаратів у рідкому стані (у вигляді краплин) на об’єкт обробки. При такому способі рідина витрачається економно, оскільки розпилені частинки, які містять активні речовини, краще прилипають до поверхні й довше тримаються на ній.

Виробники продукції рослинництва щодня стикаються з необхідністю підвищувати врожайність культур і при цьому скорочувати виробничі витрати, а також суворо дотримуватися норм екологічної безпеки. З огляду на це до машин для захисту рослин висуваються нові вимоги, яких обов’язково слід дотримуватись. Для забезпечення якісного хімічного обробітку та ефективного використання препарату обприскувачі польових культур мають відповідати сучасним агротехнічним вимогам.

Для внесення робочого розчину пестицидів аграріям потрібна надійна, зручна у роботі та обслуговуванні техніка для захисту рослин із високими показниками екологічності. На сьогодні провідні зарубіжні фірми-виробники сільськогосподарської техніки зробили суттєвий крок у напрямку вдосконалення машин для хімічного захисту польових культур. Зросла також кількість компаній, що випускають причіпні та навісні штангові обприскувачі. До таких належить і компанія LEMKEN (Німеччина), яка останнім часом підняла якість своїх обприскувачів на іще вищий рівень.

LEMKEN пропонує одну з найбільш широких лінійок причіпних (Primus, Albatros та Vega) штангових обприскувачів – загалом 15 модифікацій, які за своїми характеристиками відповідають найкращим світовим зразкам, підходять для роботи на українських полях і можуть зацікавити вітчизняних аграріїв. Досить зазначити, що ширина захвату штанг обприскувачів виробництва компанії LEMKEN має спектр від 15 до 39 метрів, а місткість баків для робочого розчину пестицидів змінюється в діапазоні від 2400 до 6200 літрів. Обприскувачі LEMKEN надійні, легкі, прості у використанні, зручні в обслуговуванні та точні в роботі.

Внаслідок останнього оновлення причіпні обприскувачі LEMKEN не лише набули більш сучасного вигляду – значно поліпшились їхнє технічне оснащення та система управління. Обприскувачі мають оновлений дизайн, LED-освітлення і таку ж кольорову схему, як і решта обприскувачів компанії. Вбудована електроніка від Mller додала зручності та інтуїтивності в управлінні.

Всі штангові обприскувачі LEMKEN можуть бути повністю обладнані електронними системами управління робочим процесом. Завдяки бортовому комп’ютеру з кабіни водія можна приводити в дію центральний клапан пульта управління, регулювальні клапани секцій та клапани тиску. Для базової наладки вводяться робоча ширина, кількість секцій із форсунками та тип елементів комунікації. При обприскуванні оператор вибирає середню швидкість руху та задану витрату робочого розчину в л/га. Бортовий комп’ютер автоматично регулює тиск у системі, досягаючи потрібної норми внесення при зміні швидкості руху. Залежно від потреб обприскувачі можуть бути обладнані різними електронними блоками управління, в тому числі й для систем точного землеробства.

Баки обприскувачів LEMKEN виготовлені з високозносостійкого скловокнистого поліестеру, який є стійким до механічних пошкоджень, агресивного середовища та ультрафіолетового випромінювання.

Відтепер Primus та Albatros мають дві модифікації: 10 і 12. Дещо простішу комплектацію мають обприскувачі Primus 10 та Albatros 10; в них також не передбачено можливості управління за допомогою системи ISOBUS. Електронний блок управління та автоматичного регулювання через ISOBUS отримали Primus 12 і Albatros 12. Отже, основна відмінність між модифікаціями – це різновид підключення до трактора.

Компанія LEMKEN оновила робочий комп’ютер і термінал. Водночас із терміналом CCI-50 створено інтуїтивно зрозумілий графічний інтерфейс, який розміщено у кабіні трактора; вони входять до базової комплектації агрегатів 10 серії. Щоб користуватися вже добре відомими з найкращого боку CCI-додатками, наприклад, автоматичним відключенням окремих секцій або системою паралельного водіння, додатково можна встановити DGPS-приймач. У 12-й серії Primus та Albatros у базовій комплектації оснащені інтерфейсом ISOBUS, що дає змогу управляти ними за допомогою будь-якого відповідного терміналу.

Моделі Primus та Albatros 12-ї серії у стандартній комплектації мають стандарт ISOBUS і можуть працювати з будь-яким сумісним терміналом. Як і Albatros, базова версія Primus тепер постачається з лінією рециркуляції. Завдяки цьому щойно вмикається обприскувач – рівномірний потік рідини миттєво стає доступним по всій ширині штанги.

PRIMUS

Причіпні штангові обприскувачі Primus 10 і Primus 12 випускають з об’ємом баків 2400, 3300 та 4400 л та робочою шириною захвату штанг від 15 до 30 метрів. Крім основного бака, на обприскувачах передбачено бак для чистої води місткістю 320 л. Менша модель базової комплектації Primus повністю перероблена як зовні, так і всередині, має більш ергономічне розміщення елементів управління, а всі основні з’єднання централізовано інтегровані під захисними кришками.

Пульт управління обприскувачів працює як для закачування чистої води, так і для подачі робочої рідини у нагнітальну магістраль. Обидва фільтри у системі є універсальними – вони застосовуються і для всмоктування, і для нагнітання.

LEMKEN Primus 10На обприскувачах Primus встановлено штанги, виготовлені з жорсткого Z-подібного профілю. Штанги обладнані електронним пристроєм Distance Control, який дає змогу дотримуватись стабільної висоти ходу штанги та розташування розпилювачів навіть при роботі на схилах.

На різних моделях обприскувачів встановлено мембранно-поршневі насоси різної продуктивності – 260 л/хв, або два насоси по 200 л/хв, привід яких здійснюється від ВВП трактора. Такої продуктивності цілком достатньо для підтримання потрібного тиску в нагнітальній комунікації, а також для роботи всього допоміжного обладнання обприскувачів.

З метою збільшення довговічності та надійності роботи колінчастий вал і шатуни насосів працюють у масляній ванні. Завдяки застосуванню корозійностійких матеріалів мембрани можуть тривалий час працювати в агресивному середовищі, яким є робочі розчини пестицидів та рідкі мінеральні добрива.

Додаткового комфорту можна досягти завдяки застосуванню ходової системи із пневматичною ресорою та гальмами, які залежать від навантаження. Залежно від ступеню заповнення бака тиск у пружному елементі узгоджується з вагою обприскувача. Одночасно з цим узгоджується гальмівне зусилля за допомогою тиску в резервуарах пружних елементів.

Навіть базова версія Primus містить циркуляційний трубопровід, тому робочий розчин для обприскування відразу після включення може подаватися по всій ширині штанги у гомогенному стані. У пакет оснащення EES входить автоматизована гідравлічна система на воді, тому всіма процедурами очищення можна зручно управляти з кабіни трактора, що знижує екологічне навантаження при роботі. Ще одна деталь – поворотне дишло, за допомогою якого можливе верхнє та нижнє агрегатування обприскувача. Крім того, об’єм резервуара для чистої води збільшено до 320 літров.

ALBATROS

Причіпні штангові обприскувачі Albatros 10 та Albatros 12 випускають з об’ємом баків від 4000 до 6200 літрів і робочою шириною захвату штанг від 15 до 39 метрів. Ємність бункера для чистої води збільшено до 320 л. Що ж до оснащення насосами, штангами та іншим робочим обладнанням, то обприскувачі Albatros подібні до обприскувачів Primus.

Елементи управління розташовані зручніше й на видному місці, всі основні розніми та патрубки розміщені по центру під панелями. А більш округлі форми обшивки, колір у тон інших польових обприскувачів із асортименту компанії та світлодіодні освітлювальні прилади додали привабливості зовнішньому вигляду.

Гладенька внутрішня поверхня резервуару для робочого розчину пестицидів обприскувачів Albatros без зон відкладання осаду сприяє якісному змішуванню та ефективному промиванню після завершення хімічного догляду. Якісне змішування є гарантією постійної концентрації робочого розчину. Варто зазначити, що навіть при відключенні подачі робочого розчину до розпилювачів можна зробити так, що робочий розчин буде продовжувати перемішуватись.

Якщо роботи з обприскування на деякий час припиняються, наприклад, через різку зміну погодних умов, всі трубопроводи та форсунки обприскувачів Albatros можна промити водою. За такого очищення все обладнання – до останньої форсунки повністю очищається від решток препарату. При цьому вміст основного бака не розбавляється, і після інтенсивного перемішування можна поновлювати обприскування. Завдяки застосуванню вдалих конструктивних рішень причіпний пристрій обприскувачів Albatros дає змогу здійснювати агрегатування з різноманітними причіпними пристроями тракторів. Для агрегатування із трактором причіпні обприскувачі Primus обладнані причіпним пристроєм з нижньою або верхньою зчіпкою. За умови використання верхньої зчіпки можна збільшити дорожній просвіт до 700 мм. Такий високий кліренс дає змогу звести до мінімуму травмування таких високостеблових рослин, як соняшник, кукурудза сорго тощо.

Ширина колії у обприскувачів Primus та Albatros може бути різною (залежно від замовлення) і змінюватися за рахунок перевертання обода. Мінімальна ширина колії, яку можна замовити, становить 1500/1800 мм, а максимальна – 1928/2378 мм.

LEMKEN Albatros 12Об’єднання всіх функцій управління обприскувачем на одній панелі стало можливим завдяки електрогідравлічному оснащенню. Розміщена у окремому ящику електрогідравліка має необхідну кількість гідравлічних виходів до одного одностороннього виходу і одного зворотного зливу.

VEGA

Заслуговує на увагу абсолютно новий, повністю розроблений спеціалістами LEMKEN причіпний штанговий обприскувач Vega.

Відразу ж впадає у око дизайн резервуару для робочого розчину пестицидів обприскувачів Vega, який вражає не лише своїми конструктивними особливостями, а й вдалими технічними рішеннями. Резервуар для робочого розчину може мати місткість 3000, 4000 та 5000 л. Всередині резервуар розділений перегородкою. Таким чином, навіть при їзді по нерівній місцевості вдається уникнути значних динамічних коливань. Зручні широкі східці з постійною платформою створюють максимум зручності при технічному та технологічному обслуговуванні обприскувача.

Шасі інтегровано в рамкову конструкцію, завдяки чому обприскувач Vega має надзвичайно великий дорожній просвіт, що гарантує захист навіть дуже високостеблових культур.

Оптимальне розташування центру ваги гарантує обприскувачу високу стабільність при повороті керованих коліс і точне витримування колії. У базовій комплектації обприскувач Vega оснащений механічною підвіскою. Як опцію можна встановити пневматичну підвіску, яка адаптується під вагу обприскувача і забезпечує рівномірний рух як на полі, так і на дорозі.

Новими є конструктивні вдосконалення Vega. У нього в ряд розміщені повністю автоматичні блоки клапанів. Завдяки тому, що всі крани у нагнітальній магістралі мають електропровід, вони більше не пов’язані з блоком управління. На обприскувачах Vega крани інтегровані у шланги; таким чином вдалося звести до мінімуму залишки розчину пестицидів у комунікаціях. Крім того, відсутнє ручне управління кранами: тепер воно відбувається простим натисканням на терміналі, який розташований у кабіні трактора.

Змінено конструкцію навішування штанги, робоча ширина захвату якої становить від 15 до 30 метрів. Нова комбінація у вигляді паралелограма дає змогу розташовувати штангу в робочому положенні на рівні від 0,5 до 3 метрів й відтак обприскувати високорослі сільгоспкультури, такі як кукурудза, ріпак тощо без пошкодження. Крім того, за допомогою паралелограмного з’єднання може бути встановлено як дорожній просвіт під час роботи на полі, так і положення центра ваги під час транспортних переїздів.

Завдяки застосуванню нових алюмінієвих трубчастих штанг SEH вдалося значно зменшити вагу обприскувача Vega. За допомогою обертового датчика кут нахилу штанг автоматично регулюється в діапазоні від –8 до +15° для оптимальної адаптації до умов оброблюваної поверхні. Абсолютно новий прямокутний профіль рами штанги забезпечує встановлення розпилювальної головку аж на п’ять розпилювачів. Всі корпуси головок та самі розпилювачі, а також всі електро- та гідрокомунікації розміщені всередині штанг і таким чином якнайкраще захищені від механічних пошкоджень. Щоб зменшити вагу штанг, замість важких болтових з’єднань на штангах застосовано заклепки.

В. Васильченко, канд. техн. наук, доцент

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2019

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram