20 Жовтня 2021

Мінеральне живлення соняшнику для отримання високого урожаю

Розглядаючи мінеральне живлення соняшника, в основу лягає, звичайно ж, азот, фосфор і калій. Але не можна досягти рекордних урожаїв лише вносячи макроелементи. Ірина Гончарова, агроном Всеукраїнського наукового інституту селекції розповіла про значення мезоелементів у мінеральному живленні соняшника.

«Доведено, що 20 елементів належать до необхідних, оскільки без них рослини не можуть жити, і які нереально замінити іншими елементами. Це – кисень, вуглець, водень, азот, фосфор, калій, кальцій, марганець, бор, цинк, мідь, молібден, кобальт, ванадій, магній, натрій, сірка, залізо, хлор, йод. Порівняно з N, P, K такі мезоелементи як кальцій (Са), магній (Mg) та сірка (S) також в значній кількості поглинаються рослиною. Рекомендована норма внесення мезоелементів для соняшника на 1 тонну запланованого врожаю: сірки – 30 кг/га, магнію – 20 кг/га, кальцію – 50 кг/га», – розповідає експерт.

Сірка активізує процеси росту, сприяє поглинанню азоту рослинами, покращує стійкість до посухи, низьких температур, захворювань, тощо. За нестачі сірки знижується не лише урожайність соняшника, але й вміст олії в насінні.

«При візуальному аналізі дефіцит сірки часто плутають з дефіцитом азоту. В обох випадках спостерігається відставання рослин у рості, що супроводжується загальним пожовтінням листя. Сірка в рослині нерухома і не переміщується зі старого листя до молодого. При дефіциті сірки першим часто жовтіє молоде листя, тоді як при дефіциті азоту – старе. На ґрунтах, бідних на сірку, потрібно планувати внесення цього елементу. Адже потреба соняшника у сірці втричі більша порівняно із зерновими. Нестача сірки в живленні культури проявляється на ґрунтах легкого гранулометричного складу, з кислою реакцією ґрунтового середовища, погано аерованих, з низьким вмістом органічних речовин», – розповідає Ірина Гончарова.

Джерелом сірки можуть бути добре водорозчинні добрива: сульфат магнію, сульфат амонію та ін. А ще сірка це – весняне добриво, тому його внесення восени не рекомендовано, внаслідок можливого вимивання.

Кальцій підвищує жаростійкість рослин, сприяє синтезу хлорофілу, забезпечує хороший розвиток кореневої системи, сприяючи формуванню більшої кількості кореневих волосків, за допомогою яких із ґрунту до рослин надходить основна маса води й розчинених у ній поживних речовин. Дефіцит кальцію затримує ріст листків, їх жилки буріють, на них спочатку з’являються світло-жовті плями (хлоротичність), потім вони відмирають. При цьому листки, які утворилися раніше, не відчувають нестачі кальцію й залишаються нормальними: вони містять кальцію більше, ніж молоді листки, оскільки рослини не можуть його перерозподіляти. Кальцій міститься в гранульованому суперфосфаті, кальцієвій селітрі.

Магній впливає на всі процеси у клітинах рослин, де відбувається передача хімічної енергії та її накопичення (фотосинтез, дихання, гліколіз). На відміну від кальцію, магній рухливіший і може перерозподілятися рослиною: зі старих листків він надходить у молоді, а після цвітіння – з листків у насіння. Нестача магнію більше впливає на розвиток насіння. За дефіциту магнію в рослинах листки стають блідими, часто з’являються плями на старих листках. Пізніше на листках між жилками з’являються бурі плями, тоді як жилки залишаються зеленими.

Оскільки магній і калій є антагоністами, надмірне внесення калійних добрив може спричинити нестачу магнію. На відміну від калію, він легко вимивається з ґрунту. Магній впливає на ріст рослин, тому він найбільш потрібний на початкових етапах, отже, його слід вносити в основне удобрення. Цей елемент також добре засвоюється через листя, у 10-15 разів швидше, ніж калій або фосфор. Міститься магній у сульфаті магнію, калімагнезії.

«Слід зауважити, що кальцію з насінням виноситься близько 6%, остання кількість повертається з рослинними рештками, магнію з насінням виноситься 20%, сірки – 17%. Також цікаве явище синергізму елементів, яке полягає в тому, що одні підвищують поглинання та позитивну дію інших  елементів (азот – магнію, магній – фосфору, калій  марганцю і заліза, молібден – азоту, сірка – азоту, калію, міді, магнію і марганцю)», – наголошує Ірина Гончарова.

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Жнива-2021: в яких областях отримали найбільшу урожайність с/г культур

В Україні триває збирання зернових та зернобобових...

Variant Irrigation представила нову зрошувальну систему

Українська виробничо-сервісна компанія «Variant Irrigation» презентувала нову...

Після оприлюднення жовтневого звіту USDA несподівано і різко підскочили ціни на пшеницю

Минулого вівторка пшеничні ринки досить стримано відреагували...

Погода

Kyiv
рвані хмари
-0.1 ° C
2 °
-4.1 °
67 %
0kmh
65 %
Ср
15 °
Чт
19 °
Пт
17 °
Сб
10 °
Нд
4 °