28 Березня 2024

Найкращі способи мінімізувати ущільнення грунту

Одним з основних факторів ущільнення грунту є сучасні тенденції в сільськогосподарському обладнанні – трактори, зерновози та комбайни стають все більші і важчі.

Якщо ущільнення відбудеться навіть в межах верхніх 20 см профілю грунту, то це вже негативно позначиться на врожаї.

На ущільнених грунтах вода повільніше потрапляє до кореневої системи рослин, а на поверхні землі утворюється жорстка кірка, що негативно впливає на схожість. На ущільненому грунті збільшується ризик ерозії та пересихання в спекотну погоду.

Щільний грунт – явище нездорове і з точки зору впливу на корисні мікроорганізми. На мікробіологію ґрунту впливають як зменшений поровий простір, так і доступний повітряний потік. У сукупності всі ці моменти призводять до стресу рослин і, відповідно, до зниження врожайності.

Один з можливих способів зменшити ущільнення грунту – використовувати контрольований рух техніки. Це означає скорочення площі кожного проходу по полю такої сільгосптехніки, як сівалка, обприскувач, комбайн і зерновоз.

Згідно з дослідженнями, проведеними експертами з Університету штату Огайо, 85% ущільнень відбувається при першому проході. Якщо можна залишатися на одних і тих же коліях щоразу, це допоможе обмежити вплив важкого обладнання на менший відсоток поля.

Ущільнення зазвичай викликається використанням важкої техніки коли грунт дуже вологий, щоб витримати її вагу. Найбільше ущільнення відбувається навесні при підготовці поля до сівби і восени, коли проходить збір врожаю.

Друге – покривні культури. В арсеналі сучасного фермера є покривні культури, які можна сіяти як пізнім літом, так і навесні. Наприклад, овес, конюшина і олійна редька.

Овес росте при низьких температурах восени, накопичує в грунті органічну речовину, конкурує з бур’янами і є відмінним компонентом суміші багатовидових покривних культур.

Овес – неморозостійкий, тобто, зимові температури вбивають рослини. Це може бути перевагою, оскільки навесні перед посівом культур не потрібно проводити обробку гербіцидами.

Конюшина – загальновизнаний «будівельник» грунту. Сіють навесні, але можна і в кінці літа. Через потужне зростання розбиває грунтову кірку.

Олійна (або посівна) редька – хороший варіант, оскільки її корінь може проникати в грунт на глибину до 25 см. Довгий стрижневий корінь перешкоджає ущільненню грунту, дозволяючи наступній культурі вкорінюватися глибше і, таким чином, отримувати поживні речовини та воду, які знаходяться нижче раніше ущільненого шару грунту. Також доведено, що олійна редька практично повністю пригнічує озимі однорічні бур’яни.

farmprogress.com

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
уривчасті хмари
15.9 ° C
16 °
14.3 °
62 %
0.9kmh
35 %
Чт
16 °
Пт
12 °
Сб
17 °
Нд
21 °
Пн
20 °