05 Липня 2022

Найважливіші чинники при визначенні сроків сівби кукурудзи

Серед агротехнічних заходів, що впливають на врожайність кукурудзи, значне місце займає своєчасний посів.

Для правильного визначення оптимальних термінів сівби необхідно звернути увагу на вимоги кукурудзи до умов її зростання і специфіку агроекологічних умов поточної весни.

Вважається, що найбільш оптимальною температурою для посіву є температура ґрунту 9-13 °С.

Ранні строки посіву кукурудзи при температурі 7-8 °С сприяють ефективному використанню ґрунтової вологи, цвітіння рослин не припадає на критичний температурний період, тому можна вважати, що є всі умови для запилення і запліднення.

Однак ранні строки посіву можуть збільшити період проростання, і сходи кукурудзи з’являються на 13-15 день, а можуть навіть і пізніше.

Сівба кукурудзи при найбільш високій вологості грунту і низькій температурі стає наслідком істотного зниження польової схожості насіння (до 39%), що дозволяє прогресувати хворобам і створює умови для погіршення аерації.

Поряд з цим сходи кукурудзи на ранніх строках сівби переважно потрапляють під весняні заморозки, які в зоні Лісостепу можуть тривати до середини травня.

Протягом тривалих досліджень в зоні Лісостепу України було виявлено, що оптимальним терміном сівби кукурудзи є температура ґрунту 9 °С на глибині залягання насіння, характерна для кінця квітня – початку травня. У цих умовах створюються найбільш сприятливі грунтові умови для проростання насіння і появи дружніх сходів кукурудзи.

За оптимальних умов сходи з’являються через 7-10 днів. При холодних температурах кукурудза може зійти за 24 дні. Інкрустоване насіння може перебувати в грунті 30 днів і після цього давати сходи.

Кукурудзу на зерно і силос сіють, коли температура грунту на глибині 11 см становить 11-13 °С. Гібриди, стійкі до холоду, можна висівати раніше, при температурі грунту 7-9 °С протягом трьох днів.

На території Західного Лісостепу і Полісся календарні строки сівби кукурудзи припадають на період з 1 по 15 травня. Раніше на 7-11 днів можна сіяти інкрустоване насіння.

Ранньостиглі гібриди мають високу стійкість до холоду. У період з ранньої весни їх можна сіяти 11-21 квітня, а в умовах пізньої весни – з 21-26 квітня.

Також слід зауважити, що гібриди кукурудзи з кременистим і напівкременистим типом насіння проростають швидше і відрізняються своєю високою польовою схожістю, в порівнянні із зубовидними типами. Тому, останні краще висівати раніше через підвищену стійкість рослин кукурудзи до зниженої температури і здатністю формувати високий урожай.

yablukom.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Чому цьогорічного падіння врожаю не уникнути

Україна завжди відігравала роль потужного та надійного...

Як правильно провести десикацію для якісних жнив

Війна внесла корективи не лише в посівну,...

Бор для формування високої врожайності культур

Сьогодні застосування позакореневих підживлень мікроелементами (B, Zn,...

Погода

Kyiv
уривчасті хмари
20.6 ° C
22 °
19.8 °
82 %
1.4kmh
34 %
Вт
32 °
Ср
32 °
Чт
23 °
Пт
27 °
Сб
30 °