Нинішнього року соняшник вразила небезпечна та рідкісна хвороба

701
Nynishnogo-roku-sonyashnyk-vrazyla-nebezpechna-ta-ridkisna-hvoroba-

Нинішнього року в різних регіонах України зафіксована хвороба соняшнику, яка трансформує кошики, в результаті чого квітки перетворюються на листя – філодії.

Таку хворобу вже виявили на полях Закарпатської, Волинської, Львівської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької, Вінницької, Черкаської, Житомирської, Київської, Чернігівської, Полтавської, Сумської, Одеської та Дніпропетровської областей, а також у Молдові. Про це розповів Олександр Акулов, кандидат біологічних наук, доцент Харківського Національного університету імені В.Н. Каразіна.

«Попередній аналіз ситуації свідчить, що спотворюються гібриди різних селекційних компаній, але не однаково. При цьому на деяких гібридах філодіїв не виявлено, на деяких їх утворення варіює в межах 0,2-1%, на кількох гібридах (незалежно від регіону України) — 5,9-10,3%.

Хворобу виявляють у господарствах, розташованих у різних регіонах, де суттєво різняться ґрунтово-кліматичні умови, насіння, агротехніка, добрива і системи захисту.

Яка причина таких видозмін? Якщо говорити узагальнено, то це збій в роботі генів-регуляторів на етапі формування квітки. У літературі домінують дві основні причини утворення філодіїв соняшнику. Першу узагальнено можна назвати одним словом — стрес (різної етіології), другу — зараження фітоплазмами. З кожним роком стає дедалі зрозумілішим, що основною причиною є все ж таки фітоплазми, але оскільки ці патогени доволі складно виявити і охарактеризувати, їх роль залишається недооціненою. Припускаю, що масовий прояв хвороби у 2020 році викликаний розвитком фітоплазм, але підтвердити чи спростувати це припущення може лише молекулярно-генетичний аналіз уражених рослин», – розповідає науковець.

Зі слів Олександра Акулова, поки що надійних і перевірених методів лікування хвороби немає. Для профілактики важливі: здоровий посівний матеріал з наявністю генетичної стійкості, контроль розвитку бур’янів (в т.ч. обкошування країв полів), а також надзвичайно важливим є контроль розвитку комах-переносників.

agroportal.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram