29 Березня 2024

Як виростити 70 ц/га пшениці в Степу – досвід господарства

ТОВ «Енергія-2000» розташоване в Мелітопольському районі Запорізької області. Тут активно впроваджують ефективні технології вирощування сільгоспкультур в умовах дефіциту вологи.

Господарство – відносно невелике, площею понад 2000 га. На полях вирощують традиційні для півдня України озимі зернові та соняшник.

«В середньому у нас випадає не більше 300 мм опадів за рік. Цього явно недостатньо, особливо в разі застосування шаблонних технологій. Тому ми намагаємося об’єднати кращі сучасні та традиційні напрацювання в агрономії», – розповідає головний агроном «Енергія-2000» Олексій Меркулов.

Чи не найважливішим елементом сівозміни в господарстві є поля під паром. Вони традиційно займають від 25 до 30% загальної площі земель, які перебувають в обробітку.

«У наших умовах – це чи не єдина можливість отримати хорошу врожайність. Так, озима пшениця під паром приносить 70 ц/га. Для нашої кліматичної зони це відмінний результат. Для порівняння: пшениця по пшениці дає від 40 до 48 ц/га, а по соняшнику – і зовсім 30», – каже головний агроном ТОВ «Енергія-2000».

Обробіток грунту під паром передбачає ретельне подрібнення рослинних залишків катками, акуратне дискування та культивацію, іноді – внесення гліфосату. Головне правило при догляді за паром – мінімізувати втрати вологи.

«Вирощуємо вітчизняні сорти пшениці, які добре переносять посуху, суховії, стійкі до вилягання і при цьому забезпечують хорошу врожайність. Також пробували сіяти пшеницю канадської селекції, проте, як виявилося, вона погано пристосована до наших умов і на виході виходить щупле зерно», – зазначає Олексій Меркулов.

Технологія вирощування озимої пшениці в ТОВ «Енергія-2000» передбачає передпосівне внесення добрива типу нітроамофоса або сульфоамофоса в нормі 100 кг/га. При цьому в складі добрива має бути присутня сірка.

«Підживлюємо пшеницю двічі: по мерзлоталому грунту і на початку кущіння, сумарно вносячи 100 кг азоту в д.р. Також два рази вносимо фунгіциди: в період кущіння і по флаговому листу», – розповідає головний агроном.

Ще один перспективний напрям – застосування стартових рідких добрив. Цього року в ТОВ «Енергія-2000» вперше здійснили посів соняшнику з одночасним внесенням рідких добрив за допомогою сучасної сівалки.

«Вносили в середньому по 40 л/га комплексного добрива, до складу якого входять азот, фосфор і калій. Посіви соняшнику виглядають дуже непогано, і, вважаю, за цією технологією велике майбутнє. Коренева система рослин набагато краще засвоює поживні речовини в рідкому вигляді. Крім того, у рідких добрив низький сольовий індекс», – зазначає Олексій Меркулов.

Середня врожайність соняшнику в господарстві складає 20 ц/га, а в кращі роки досягала 32 ц/га. Вирощуються головним чином високоолеїнові гібриди відомих компаній.

У перспективі в господарстві планують спробувати працювати за технологією стрип-тіл і перевірити її ефективність в умовах посухи. Також серед найближчих планів – посів озимої пшениці зі стартовими рідкими добривами.

agropravda.com

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
хмарно
12 ° C
12.6 °
11.4 °
83 %
0.5kmh
100 %
Чт
12 °
Пт
12 °
Сб
17 °
Нд
21 °
Пн
20 °