29 Березня 2024

Оптимальне розміщення ярого ріпаку на одиницю площі

Одним із факторів, що впливає на врожайність ріпаку ярого, є спосіб сівби, від якого залежить розміщення рослин, тобто площа живлення, і який визначає умови ґрунтового живлення та освітлення.

Широке впровадження у сільськогосподарську практику інтенсивних технологій з інтегрованою системою захисту рослин від бур’янів, шкідників і хвороб переорієнтувало вирощування ріпаку з широкорядних на суцільніспособи сівби. Теоретичним підґрунтям такого переходу є те, що загущені посіви ріпаку розвиваються більш рівномірно, період формування плодів і дозрівання насіння більш скорочений і втрати врожаю мінімалізовані. Науковці Інституту сільського господарства Полісся НААН рекомендують обирати спосіб сівби і норму висіву насіння ріпаку залежно від призначення посіву.

Насіннєві посіви ріпаку сіяти широкорядно з нормою 4-5 кг/га (1 млн рослин/га), товарні – суцільно з нормою 810 кг/га (1,6-1,8 млн рослин/га). Для умов західних регіонів України науковці рекомендують сіяти ріпак ярий товарні посіви ріпаку до 15 см і нормою висіву насіння 4-6 кг/га, доводячи густоту сходів до 120-140 рослин/м2 . Проте наведена рекомендація суперечить модельній сівбі, за якою передбачено густоту 50 рослин/м2 . Подібне неузгодження є результатом неоднозначності поглядів учених на цей елемент технології сівби ріпаку.

Метою досліджень було визначення кращого способу сівби за різних строків та норм висіву ріпаку ярого в умовах південної частини Західного Лісостепу України.

Схему досліду з вивчення кращих строків і способів сівби та норм висіву було представлено такими варіантами: Строки сівби: ранній (температура ґрунту 6-7°С), пізній – через 10 днів (температура ґрунту 8-9°С); способи сівби: суцільний (міжряддя 15 см), широкорядний (міжряддя 45 см); норми висіву для обох способів сівби: 1,5,2 та 2,5 млн/шт. насінин на 1 га.

Сівбу ріпаку ярого проводили в ранній строк одночасно із сівбою ранніх ярих культур, коли температура ґрунту на глибині 5-6 см становила 6-7°С, і пізній – через 10-12 днів. На широкорядному посіві, де міжряддя становило 45 см, проводили 2 механізованих роз пушення міжрядь, глибина яких становила 5-6 і 6-8 см.

Густоту стояння рослин ріпаку ярого визначали на 5 фіксованих площадках у 2 повтореннях досліду. Площадка нараховувала 2 суміжних рядки. Розміщували площадки по діагоналі ділянки. Підрахунки густоти стояння ріпаку проводили в період появи сходів і перед збиранням.

Збирання врожаю здійснювали комбайном Sampo-500 з одночасним зважуванням насіння з кожної ділянки досліду та відбором зразків насіння для визначення вологості і чистоти.

Оптимальне розміщення рослин на одиницю площі дає змогу найбільш повно використовувати потенційну родючість ґрунту і одержувати максимальну кількість продукції.

У досліді для сівби ріпаку ярого використовували ріпакову сівалку (СПР-6), сівбу проводили з потрібною шириною міжрядь (табл. 1).

При суцільному способі сівби з міжряддями 15 см найнижчу врожайність (1,45 т/га) було одержано за норми висіву 1,5 млн схожих на сінин на 1 га. За норми висіву 2 і 2,5 млн схожих насінин на 1 га вона була майже на одному рівні.

За широкорядного способу сівби з міжряддями 45 см максимальну врожайність (1,78 т/га) було одержано за норми висіву 2 млн схожих насінин на 1 га.

Результати досліджень різних способів сівби і норм висіву ріпаку ярого в пізній строк сівби наведено в табл. 2.

Високі норми висіву в пізній строк сівби ріпаку ярого і за суцільного способу сівби (15 см) забезпечили вищу врожайність (див. табл. 2). За норми висіву 1,5 млн насінин на 1 га одержано дещо нижчу врожайність – 1,28 т/га, за норм 2 і 2,5 млн схожих насінин на 1 га вона була дещо вищою – відповідно 1,42 і 1,37 т/га.

За широкорядного способу сівби (45 см) загущення рослин у рядку призвело до зниження врожайності ріпаку ярого. Максимальну врожайність насіння забезпечила сівба з нормою висіву 2 млн схожих насінин на 1 га (1,6 т/га). Дещо нижчою вона була за норми висіву 1,5 млн схожих насінин на 1 га.

ВИСНОВКИ

Ґрунтово-кліматичні умови південної частини Західного Лісостепу України в основному сприятливі для вирощування ріпаку ярого. За широкорядного способу сівби з міжряддями 45 см урожайність насіння ріпаку ярого була високою в ранній і пізній строки сівби. Порівняно із суцільним способом сівби з шириною міжрядь 15 см приріст урожаю за широкорядного способу з міжряддями 45 см становив 0,18 і 0,20 т/га.

Широкорядний спосіб сівби ріпаку ярого з міжряддями 45 см забезпечує кращий механізований догляд і високу якість збирання. Крім цього, застосування широкорядного способу при вирощуванні ріпаку ярого на насіння забезпечує проведення якісного догляду, сортових і видових прополювань та необхідного видалення з посівів бур’янів. За результатами досліджень за широкорядного способу сівби з міжряддями 45 см кращою нормою висіву є 1,5-2 млн схожих насінин на 1 га в ранній і пізній строки сівби ріпаку ярого, за суцільно го способу сівби з міжряддями 15 см – 2 млн схожих насінин на 1 га в обидва строки сівби.

P.M. Кирилюк, М.І. Бахмат, Подільський державний аграрно-технічний університет

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2013

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Протоколи захисту озимого ріпаку від бур’янів

Існують дві технології захисту озимого ріпаку від...

Діагностика дефіциту азоту на ріпаку

Дефіцит азоту на ріпаку спостерігається частіше, ніж...

Фунгіцидні системи захисту ріпаку озимого

Вибір фунгіцидів на озимому ріпаку базується на...

Погода

Kyiv
рвані хмари
9 ° C
11.5 °
6.4 °
87 %
3kmh
66 %
Пт
11 °
Сб
18 °
Нд
21 °
Пн
20 °
Вт
13 °