24 Вересня 2021

Оптимальне розміщення ярого ріпаку на одиницю площі

Одним із факторів, що впливає на врожайність ріпаку ярого, є спосіб сівби, від якого залежить розміщення рослин, тобто площа живлення, і який визначає умови ґрунтового живлення та освітлення.

Широке впровадження у сільськогосподарську практику інтенсивних технологій з інтегрованою системою захисту рослин від бур’янів, шкідників і хвороб переорієнтувало вирощування ріпаку з широкорядних на суцільніспособи сівби. Теоретичним підґрунтям такого переходу є те, що загущені посіви ріпаку розвиваються більш рівномірно, період формування плодів і дозрівання насіння більш скорочений і втрати врожаю мінімалізовані. Науковці Інституту сільського господарства Полісся НААН рекомендують обирати спосіб сівби і норму висіву насіння ріпаку залежно від призначення посіву.

Насіннєві посіви ріпаку сіяти широкорядно з нормою 4-5 кг/га (1 млн рослин/га), товарні – суцільно з нормою 810 кг/га (1,6-1,8 млн рослин/га). Для умов західних регіонів України науковці рекомендують сіяти ріпак ярий товарні посіви ріпаку до 15 см і нормою висіву насіння 4-6 кг/га, доводячи густоту сходів до 120-140 рослин/м2 . Проте наведена рекомендація суперечить модельній сівбі, за якою передбачено густоту 50 рослин/м2 . Подібне неузгодження є результатом неоднозначності поглядів учених на цей елемент технології сівби ріпаку.

Метою досліджень було визначення кращого способу сівби за різних строків та норм висіву ріпаку ярого в умовах південної частини Західного Лісостепу України.

Схему досліду з вивчення кращих строків і способів сівби та норм висіву було представлено такими варіантами: Строки сівби: ранній (температура ґрунту 6-7°С), пізній – через 10 днів (температура ґрунту 8-9°С); способи сівби: суцільний (міжряддя 15 см), широкорядний (міжряддя 45 см); норми висіву для обох способів сівби: 1,5,2 та 2,5 млн/шт. насінин на 1 га.

Сівбу ріпаку ярого проводили в ранній строк одночасно із сівбою ранніх ярих культур, коли температура ґрунту на глибині 5-6 см становила 6-7°С, і пізній – через 10-12 днів. На широкорядному посіві, де міжряддя становило 45 см, проводили 2 механізованих роз пушення міжрядь, глибина яких становила 5-6 і 6-8 см.

Густоту стояння рослин ріпаку ярого визначали на 5 фіксованих площадках у 2 повтореннях досліду. Площадка нараховувала 2 суміжних рядки. Розміщували площадки по діагоналі ділянки. Підрахунки густоти стояння ріпаку проводили в період появи сходів і перед збиранням.

Збирання врожаю здійснювали комбайном Sampo-500 з одночасним зважуванням насіння з кожної ділянки досліду та відбором зразків насіння для визначення вологості і чистоти.

Оптимальне розміщення рослин на одиницю площі дає змогу найбільш повно використовувати потенційну родючість ґрунту і одержувати максимальну кількість продукції.

У досліді для сівби ріпаку ярого використовували ріпакову сівалку (СПР-6), сівбу проводили з потрібною шириною міжрядь (табл. 1).

При суцільному способі сівби з міжряддями 15 см найнижчу врожайність (1,45 т/га) було одержано за норми висіву 1,5 млн схожих на сінин на 1 га. За норми висіву 2 і 2,5 млн схожих насінин на 1 га вона була майже на одному рівні.

За широкорядного способу сівби з міжряддями 45 см максимальну врожайність (1,78 т/га) було одержано за норми висіву 2 млн схожих насінин на 1 га.

Результати досліджень різних способів сівби і норм висіву ріпаку ярого в пізній строк сівби наведено в табл. 2.

Високі норми висіву в пізній строк сівби ріпаку ярого і за суцільного способу сівби (15 см) забезпечили вищу врожайність (див. табл. 2). За норми висіву 1,5 млн насінин на 1 га одержано дещо нижчу врожайність – 1,28 т/га, за норм 2 і 2,5 млн схожих насінин на 1 га вона була дещо вищою – відповідно 1,42 і 1,37 т/га.

За широкорядного способу сівби (45 см) загущення рослин у рядку призвело до зниження врожайності ріпаку ярого. Максимальну врожайність насіння забезпечила сівба з нормою висіву 2 млн схожих насінин на 1 га (1,6 т/га). Дещо нижчою вона була за норми висіву 1,5 млн схожих насінин на 1 га.

ВИСНОВКИ

Ґрунтово-кліматичні умови південної частини Західного Лісостепу України в основному сприятливі для вирощування ріпаку ярого. За широкорядного способу сівби з міжряддями 45 см урожайність насіння ріпаку ярого була високою в ранній і пізній строки сівби. Порівняно із суцільним способом сівби з шириною міжрядь 15 см приріст урожаю за широкорядного способу з міжряддями 45 см становив 0,18 і 0,20 т/га.

Широкорядний спосіб сівби ріпаку ярого з міжряддями 45 см забезпечує кращий механізований догляд і високу якість збирання. Крім цього, застосування широкорядного способу при вирощуванні ріпаку ярого на насіння забезпечує проведення якісного догляду, сортових і видових прополювань та необхідного видалення з посівів бур’янів. За результатами досліджень за широкорядного способу сівби з міжряддями 45 см кращою нормою висіву є 1,5-2 млн схожих насінин на 1 га в ранній і пізній строки сівби ріпаку ярого, за суцільно го способу сівби з міжряддями 15 см – 2 млн схожих насінин на 1 га в обидва строки сівби.

P.M. Кирилюк, М.І. Бахмат, Подільський державний аграрно-технічний університет

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2013

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Як сформувати фундамент урожаю ріпаку з осені

За даними науковців, у осінній період закладається...

Сівба у пізні строки: озимому ріпаку бути

Ріпак – безперечний фаворит цього сезону. Умови...

Стартове живлення ріпаку. Розширення можливостей із технологією In-Furrow

Збалансоване забезпечення необхідними макро- та мікроелементами є...

Погода

Kyiv
рвані хмари
10.5 ° C
11.2 °
9.8 °
99 %
0.5kmh
75 %
Пт
13 °
Сб
14 °
Нд
17 °
Пн
15 °
Вт
15 °