22 Травня 2022

Основні помилки у приготуванні бакових сумішей

Бакові суміші уже давно увійшли до арсеналу більшості агровиробників світу, і вітчизняні аграрії в цьому відношенні теж не відстають. Серед найвагоміших їхніх переваг варто виділити економічну ефективність, оптимізацію продуктивності праці, зменшення впливу пестицидів на ґрунт завдяки зниженню норми внесення кожного окремого препарату, а також скорочення кількості обробок і, відповідно, зменшення ризику механічних пошкоджень посівів.

Однак у медалі, природно, є і зворотний бік. Часто трапляється, що препарати в разі окремих внесень дають помітний результат, а при застосуванні тих же самих засобів, але у баковій суміші, працюють «в нуль» або й взагалі шкодять.

Однією з найбільш поширених причин відсутності очікуваного результату від застосування засобів захисту та добрив є помилки при складані бакових сумішей. Варто зрозуміти просту істину: приготування бакової суміші – це не просто змішування усіх препаратів, які треба внести, це складна сфера аграрної та агрохімічної науки.

Загалом можна виділити чотири великі групи помилок.

ПОРУШЕННЯ СУМІСНОСТІ ПРЕПАРАТІВ

Саме цю причину поганого результату доводиться чути найчастіше. Насправді це надзвичайно складне питання, яке комплексно дослідити дуже й дуже важко. Зазвичай компанії дають досить обмежену характеристику свого препарату і значно рідше – розгорнуту. Однак навіть у другому випадку ніхто не буде наводити конкретний перелік препаратів і добрив, з якими можна змішувати, а з якими – ні, а використає лише досить загальні фрази: «несумісний з мінеральними оливами», «не змішувати з добривами, що містять мідь» тощо.

Важливо звертати увагу не лише на діючу речовину препарату, а й на додаткові компоненти, які в ньому містяться.

Найменше, що можна зробити, – проконсультуватися із кваліфікованим фахівцем-хіміком, а також ретельно вивчити ті рекомендації, які все ж наявні. Якщо у вас виникають сумніви стосовно допустимості змішування і вам ніяк не вдається їх розвіяти, краще перестрахуйтесь. Пройдіть поле двічі, витративши додаткових кілька десятків доларів на гектар. Ці витрати будуть мізерними порівняно з тим, що може вас спіткати, якщо внести несумісні препарати.

Не завадить також безпосередньо перед обробкою проводити «експрес-тест на сумісність». У банку з тією ж водою, яка буде використовуватись для подальшого приготування бакової суміші, слід додати усі компоненти у пропорційних нормах. Ретельно все змішати та двічі візуально оцінити суміш (одразу і через 30 хвилин після змішування). Якщо ви побачите осад, помутніння, відчутний нагрів чи охолодження, виділення газу, розшарування або піноутворення – це однозначно свідчить про наявність проблем із сумісністю.

«НАПІВДОЗИ»

Хоч і не найбільш популярна, але однозначно найшкідливіша помилка. Адже вона не лише дає свій «ефект» тут і зараз, а ще й працює на перспективу.

Йдеться про випадки, коли з метою економії аграрій працює половинною дозою препарату чи, ще гірше, робить суміш із трьох компонентів, «щоб було дешево і від всього одразу», даючи третину рекомендованого обсягу. Наслідок у цього один – пришвидшене виведення адаптованих популяцій хвороб чи шкідників за принципом: «все, що не вбиває, – робить сильнішим». Якщо кількість діючої речовини виявилась недостатньою для знищення збудника хвороби чи шкідника, він одразу ж стає більш пристосованим до неї.

Бажання зекономити цілком зрозуміле й логічне. Зрештою, мінімізація затрат – один із головних шляхів збільшення прибутку. Однак робити це потрібно не такими недолугими методами. Головний союзник економії – точна діагностика проблеми. Якщо ви знаєте, з чим конкретно маєте справу, можна досягти бажаного результату, застосовуючи мінімально необхідні норми. Також можуть бути ефективними локальні внесення.

ПОРУШЕННЯ ПОРЯДКУ ЗМІШУВАННЯ ПРЕПАРАТІВ

Дуже рідко ми маємо справу безпосередньо з речовинами, які є повністю розчинними у воді й можуть давати нам готові для обприскування розчини. Найчастіше використовуються нерозчинні порошки, саме тому і препаративні форми мають неабияке значення під час приготування сумішей.

Оптимальним є такий порядок додавання їх у бак:
1) Водорозчинні гранули;
2) Порошки для приготування розчинів;
3) Концентровані суспензії на водній основі;
4) Масляні емульсії;
5) Поверхнево-активні речовини;
6) Водні розчини та концентрати;
7) Рідкі добрива, мікроелементи, біологічні фунгіциди та стимулятори росту.

Порядок змішування бакових сумішей
Порядок змішування бакових сумішей

НОРМИ ВИТРАТИ ВОДИ

Напевно, найбільш суперечливий момент. Загальні рекомендації звучать приблизно так: «контактні препарати застосовують з великими об’ємами води, системні – з малими». Однак скільки конкретно їх потрібно на гектар?

Головним чином це залежить від препарату (виробники вказують норми витрати води) та вашого обприскувача. Для прикладу згадаємо гліфосат. Цей системний гербіцид дуже чутливий до домішок солей у воді (а можливість використовувати оптимально чисту воду буває дуже рідко), тож для його внесення оптимально застосовувати малооб’ємне обприскування (50–80 л/га робочого розчину). Та чи в кожного є обприскувачі, які можуть впоратись із таким завданням? Тому й доводиться миритись із компромісними 120 л/га. Проте 300–400 л/га – це вже фатальна помилка, яка фактично унеможливлює позитивний ефект. Знову ж та сама порада – читайте рекомендації, звертайтесь за консультаціями.

Бакова сумішОсь, власне, головні помилки при складанні бакових сумішей. Тепер хотілось би ще раз нагадати ту інформацію, яку повинен знати кожен, хто працює з баковими сумішами.

Базові рекомендації:
1) Робочий розчин необхідно готувати безпосередньо перед початком застосування;
2) Розчин готують у спеціально підготовлених ємностях, які обов’язково слід промивати перед кожним приготуванням;
3) Дотримуйтесь визначеної послідовності та вивчайте питання сумісності;
4) Дотримуйтесь доз внесення і норм витрати води;
5) Температура води для приготування суміші має бути в діапазоні від +10 до +25°С.
6) І під час приготування, і під час застосування перемішування суміші не повинно припинятись.

Варто пам’ятати, що кожна композиція унікальна, як унікальне і кожне поле, кожен ґрунт, і кліматичні умови кожного року. Як би вас не намагались переконати у протилежному – універсальних композицій не існує. Один-єдиний компонент може запустити незворотні процеси і «помножити на 0» усі ваші зусилля та затрати.

М. Б. Августинович, канд. с.-г. наук, А. О. Чумак, Український науково-практичний центр «Інститут живлення рослин»

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2020

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Чому не завжди спрацьовують бакові суміші або двокомпонентні ґрунтові гербіциди

Дуже актуальною є проблема фітотоксичності грунтових гербіцидів...

Як підвищити стійкість рослин до стресів?

Стрес у рослин – найпопулярніша тема останніх...

Стійкість бур’янів до гербіцидів та шляхи її подолання

Бур’яни – конкуренти культурних рослин за мінеральні...

Погода

Kyiv
хмарно
10.7 ° C
11 °
9.8 °
89 %
0.5kmh
100 %
Нд
10 °
Пн
16 °
Вт
19 °
Ср
22 °
Чт
20 °