14 Серпня 2022

Основні складнощі посівної кампанії

В останні роки осіння посівна кампанія суттєво ускладнилася через зміни погодних умов. Сьогодні землеробство як ніколи вимагає ювелірної точності в побудові і системи захисту, і загальної технологічної схеми вирощування культур. Сучасний агроном повинен не тільки пам’ятати основні принципи і правила захисту рослин, а й добре розуміти предиктори, з яких вони вийшли, та наступний можливий ланцюг їх взаємодії. Треба також розуміти, що нині доводиться повсякчас корегувати систему захисту кожної культури відповідно до погодних умов і технічних можливостей. Сучасний асортимент засобів захисту рослин швидко реагує на можливості сільгоспвиробників та умови сьогодення. Набирає поширення й актуальності нова хімічна група фунгіцидів — карбоксаміди (SDHI). В той же час сучасні засоби захисту рослин потребують глибшого розуміння всіх фізіологічних процесів, адже вони спрямовані не лише на шкідливий об’єкт, а й на фізіологію самої рослини.

Для обговорення нагальних проблем сільгоспвиробників та аналізу осінньої посівної кампанії поточного року Український клуб аграрного бізнесу за підтримки компанії «Сингента» провели круглий стіл з науковцями та практиками.

За підсумками проведеної дискусії можна зробити наступні висновки:

  1. Погодні умови вегетаційного періоду 2016 року склалися на користь активного розвитку фітопатогенної мікрофлори на зернових колосових культурах. Нерівномірне зволоження на первинних етапах органогенезу рослин, відсутність фізіологічної зими, коливання температури та опади під час дальшої вегетації, різке підвищення температури в період молочно-воскової стиглості позначилися на фітопатологічній картині зернових культур, а отже, відбилися на якості посівного матеріалу і первинному інфекційному фоні восени 2016 року.
  2. Крім того, за останні роки суттєво змінився баланс фітопатогенів і їхня шкодочинність. Борошниста роса 2016 року масово проявлялася лише в другій половині вегетації і не становила суттєвої загрози. Натомість суттєвого розвитку досягли листові плямистості, спостерігалося, зокрема, істотне ураження септоріозом листового апарату (Septoria tritici) і колосу (Stangospora nodorum (Septoria nodorum)). У північних регіонах і частині центральної України зафіксовано розвиток піренофорозу (Pyrenophora tritici-repentis). На ячмені помітно розвинулися три форми гельмінтоспоріозу (Drechslera graminea, D. Sorokiniana, D. Teres). Усі названі інфекції відбилися на насіннєвому матеріалі та в інфекційному началі на рослинних рештках у полі.
  3. Набирають актуальності прикореневі гнилі — ризоктоніозна й офіобульозна. Особливо небезпечні ці хвороби в роки з нестійким або надмірним зволоженням навесні. Також весною 2016 року зафіксовано такі хвороби, як тифульоз і снігова пліснява. Отже, потрібні засоби, здатні їх контролювати.
  4. За останні п’ять років суттєво змінилися вимоги до протруйників насіння зернових колосових культур. Важливий чинник при виборі протруйника — не тільки можливість контролювати широкий спектр хвороб, а й відсутність фітотоксичності, стимулюючий ефект розвитку кореневої системи, спосіб поширення по рослині і термін дії. Це зумовлено невеликою кількістю вологи в період початку вегетації культури. Найближчим часом зросте значення препаратів, здатних пришвидшити розвиток кореневої системи, тому стимулюючий ефект — важливий складник сучасних протруйників.
  5. Сучасна стратегія вирощування зернових повинна ґрунтуватися на тому, що немає ланок захисту, якими можна знехтувати. Важливо все — різновид препарату чи добрива, час і технологія його застосування, спосіб застосування тощо. Ми вичерпали базові складники підвищення врожайності, тому, щоб успішно конкурувати на ринку в ціновому плані, треба збільшувати віддачу з кожного гектара за рахунок нових елементів, яким раніше не приділяли належної уваги.
  6. Сучасні технології вимагають також нових підходів до контролю шкідників і листових хвороб. Прояв листових форм розвитку захворювань в осінній, ранньовесняний періоди, погодні умови для їх розвитку взимку вимагають застосування фунгіцидів із новими властивостями: потрібні діючі речовини, здатні контролювати хвороби в умовах низьких температур та різких коливань температури протягом доби.
  7. Велика кількість сисних шкідників вимагає застосовувати системні інсектицидні компоненти на самому початку вегетації, а саме у складі протруйника, й уважно контролювати їх чисельність протягом вегетації. Треба розуміти, що використання інсектицидного складника на етапі протруювання насіння — це перший і максимально ефективний крок захисту зернових культур від вірусних хвороб.

«Агроном»

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Надійне підґрунтя для врожайності зернових

Захист озимих зернових культур необхідно розпочинати до...

Українські виробники яблук зазнали через війну прямих і непрямих втрат

На українське садівництво значно вплинув фактор активних...

Вуглецеве землеробство додасть 10% до урожайності

Якщо не шкодити природі активним втручанням, то...

Погода

Kyiv
уривчасті хмари
23.3 ° C
23.7 °
22.6 °
82 %
0.9kmh
28 %
Сб
23 °
Нд
32 °
Пн
32 °
Вт
27 °
Ср
29 °