22 Травня 2022

Особливості борін для весняного боронування ґрунту

Із початком весняних польових робіт перед аграріями гостро постає питання закриття вологи ґрунту та руйнування ущільненої ґрунтової кірки на посівах сільськогосподарських культур.

Навесні всі капіляри та некапілярні проміжки у ґрунті заповнені водою. Щоб зберегти її, верхній шар ґрунту необхідно подрібнити до дрібногрудкуватого стану, порушити капіляри, щоб тим самим запобігти випаровуванню вологи. Ця волога стане потужним чинником, який сприятиме розвитку кореневої системи культури, а отже, формуватиме основу якісного врожаю. Для реалізації цих заходів виконують операцію боронування ґрунту, застосовуючи різні типи борін.

Мета наших досліджень полягала в аналізі конструкцій різних типів борін вітчизняного та зарубіжного виробництва.

Боронування ґрунту – найбільш поширений, продуктивний, економічно вигідний і ефективний спосіб знищення бур’янів у фазі «білої ниточки», боротьби за збереження вологи у ґрунті, руйнування ґрунтової кірки, що безпосередньо впливає на збільшення майбутнього врожаю. Проводять боронування озимих, досходове боронування ярих зернових (пшениця, ячмінь, овес), досходове – кукурудзи, до- і післясходове – гороху, сої.

При боронуванні та переміщенні грудочок ґрунту гине приблизно 80–90% проростків бур’янів у вигляді білих ниток. Особливо ефективне досходове боронування по прикочуваних посівах.

Позитивні ефекти технологічної операції боронування:

  • циркуляція повітря у ґрунті;
  • регулювання теплового балансу поверхневого шару ґрунту;
  • регулювання водного балансу (руйнування капілярів);
  • руйнування ґрунтової кірки;
  • посилення росту основної культури.

Залежно від типу застосовуваних робочих органів борони поділяються на зубові, пружинні та ротаційні.

До першого типу борін відносяться традиційні зубові борони, якими комплектують широкозахватні зчіпки. У зубових боронах робочими органами є загострені на нижньому кінці прямі сталеві зуби квадратного, круглого, прямокутного або ромбоподібного перетину, які в вертикальному положенні жорстко закріплені на рамі в шаховому порядку. Зубова борона працює таким чином: передня частина ребра «розрізає» ґрунт, водночас бічні грані його зминають, розсувають і перемішують, руйнуючи великі грудки.

При квадратному перерізі кінець зуба має косий зріз, спрямований у протилежний від напрямку руху бік, що сприяє максимальному заглибленню зуба. З’єднання борін із рамою зчіпки зазвичай проводитися за допомогою ланцюгів, завдяки яким кожна борона самостійно копіює поверхню поля.

Сучасні зчіпки оснащені гідравлічною системою, вони мають транспортне та робоче положення, що забезпечує хороший рівень маневреності при транспортуванні їх дорогами загального призначення до місця застосування. Обробіток ґрунту зубовими боронами здійснюється на глибину до 10 см, при цьому глибина борозен становить 3–4 см, гребенистість поверхні ґрунту не перевищує 2,5 см.

Регулювання активності робочих органів у таких машинах проблематичне, оскільки все залежить від стану ґрунту та типу змонтованої борони. Залежно від призначення борони класифікуються за типом: важкі, легкі та середні.

Борона важка зубова призначена для обробітку глинистих і суглинних ґрунтів, розпушування після оранки перед сівбою, руйнування ґрунтової кірки тощо. Навантаження на один зуб становить 2–3 кг, що дає змогу розпушувати ґрунт на глибину 5–8 см.

Середня зубова борона виконує боронування посівів зернових і технічних культур на глибину 4–6 см на легких видах ґрунту. Навантаження на один зуб становить 1–2 кг.

За допомогою легкої зубової борони виконується боронування на глибину 2–3 см. Основне призначення легкої борони – вирівнювання поверхні ґрунту, руйнування та розпушення ґрунтової кірки. Навантаження на один зуб – 0,5–1 кг. Борона легка зубова може також застосовуватися для загортання мінеральних добрив.

На ринку сільськогосподарської техніки аграріям пропонуються різні види зчіпок, на які комплектуються зубові борони.

Рис. 1. Зчіпка гідрофікована ЗГ-18 з набором зубових борін виробництва ТОВ «Краснянське СП «Агромаш»
Рис. 1. Зчіпка гідрофікована ЗГ-18 з набором зубових борін виробництва ТОВ «Краснянське СП «Агромаш»

Представником цих машин є запатентована комбінація зчіпки гідрофікованої типу ЗГ виробництва ТОВ «Краснянське СП «Агромаш» з набором зубових борін (рис. 1).

Особливістю цих зчіпок є те, що вони універсальні й залежно від того, які робочі органи на них встановлені, можуть використовуватись для агрегатування зубових борін, котків або лущильників.

Типорозмірний ряд зчіпок забезпечує ширину захвату 10, 16, 18, 20 і 22 м. Незалежно від ширини захвату транспортна ширина зчіпки не перевищує 2,6 м. Час на переведення із транспортного положення в робоче і навпаки не перевищує 15 хв, обслуговує зчіпку один тракторист, а продуктивність за годину основного часу може становити до 26 га/год. Додатковими перевагами зчіпок названого виробника є те, що вони мають зменшену транспортну довжину, покращені маневрові властивості, меншу кількість коліс, що забезпечує можливість зчіпки зміни робочої ширини і режиму дії робочих органів на ґрунт.

Рис. 2. Загальний вигляд зчіпки гідрофікованої СГП-21 виробництва ПАТ «Уманьферммаш»
Рис. 2. Загальний вигляд зчіпки гідрофікованої СГП-21 виробництва ПАТ «Уманьферммаш»

ПАТ «Уманьферммаш» пропонує зчіпку гідрофіковану СГП-21 (рис. 2). Така зчіпка забезпечує агрегатування знаряддя шириною до 21 м лише у складі причіпних зубових борін БЗСС-1,0 (БЗТС-1,0, БЗТУ-1,0).
Робота такої зчіпки забезпечується із тракторами класу 3 на швидкості до 15 км/год. Ширина цієї зчіпки більша порівняно з описаною вище – вона становить 4,2 м.

Рис. 3. Гідрофікована зчіпка БГ-14 виробництва ПП «ВК Технополь»
Рис. 3. Гідрофікована зчіпка БГ-14 виробництва ПП «ВК Технополь»

Ще одну гідрофіковану зчіпку – БГ-14 (рис. 3) виробляє ПП «ВК Технополь» (м. Кропивницький).

Базовим вузлом зчіпки є рама, яка складається з центральної та бокових правої і лівої поворотних частин.

До рами за допомогою тяг і ланцюгів кріпляться 14 секцій зубових борін, які утворюють робочу ширину захвату 14 м. Зчіпка опирається на чотири колеса, два з яких центральні – транспортні. Наявність правої та лівої тросових розтяжок забезпечують жорсткість конструкції і прямолінійність ходу. Маса зчіпки 1650 кг, глибина обробітку до 8 см, швидкість роботи до 9 км/год, агрегатується із тракторами потужністю не менше ніж 80 к. с.

Рис. 4. Зубова борона WDL 2070 виробництва фірми McFarlane
Рис. 4. Зубова борона WDL 2070 виробництва фірми McFarlane

Фірма McFarlane (країна-виробник США) виробляє борону зубову WDL 2070 (рис. 4), яка складається з 16 секцій зубових борін, що становить 21 м ширини захвату. Агрегатується із тракторами потужністю 300 к. с. Гнучке з’єднання секцій цієї борони виключає забивання та має високу ефективність і надійність. Зубці борони WDL 2070 виготовлені з високовуглецевої сталі, що забезпечує достатню стійкість до зношування. Нахил зубів WDL 2070 легко регулюється і здатний змінюватися на 50 градусів в один бік і на 38 градусів – в інший. Завдяки довжині тягового бруса борона має добру маневреність на поворотних смугах. Максимальна глибина обробітку ґрунту бороною становить 8 см. Маса борони 5800 кг.

Рис. 5. Зубова борона Flex Harrow FH6630HD виробництва фірми Great Plains
Рис. 5. Зубова борона Flex Harrow FH6630HD виробництва фірми Great Plains

Американська фірма Great Plains для забезпечення технологічної операції боронування пропонує аграріям зубову борону Flex Harrow FH6630HD (рис. 5).

Агрегатується борона із трактором потужністю 180 к. с. Дев’ятиметрова ширина захвату борони досягається за рахунок її комплектації 16 робочими секціями.

Раму центральної секції виконано з міцної сталевої труби. Конструкція рами (товщина металу становить 6 мм) може витримувати значні тягові зусилля. Бокові секції виготовлені з труб квадратної форми і зміцненні сталевими косинками. Міцність конструкції досягається завдяки трикутному дизайну рами з перекриттями і подовженим дишлом. Циліндри мають клапанне управління, що дає їм змогу забезпечувати достатню потужність для підняття і складання агрегату з великою кількістю пожнивних залишків. Завдяки автоматичному натягуванню тросів оператор регулює борону з кабіни трактора. Маса Flex Harrow FH6630HD становить 2270 кг.

Рис. 6. Зчіпка борін зубових СБЗ-2,8 виробництва СТ ВФ «Агрореммаш»
Рис. 6. Зчіпка борін зубових СБЗ-2,8 виробництва СТ ВФ «Агрореммаш»

Асортимент сільськогосподарської техніки СТ ВФ «Агрореммаш» (м. Біла Церква) включає типорозмірний ряд знарядь – це зчіпка борін зубових СБЗ-2,8 (рис. 6) та зчіпка борін навісна ЗБН-6 під різні розмірно-технологічні рівні господарств з можливістю агрегатування із тракторами потужністю 80 к. с.

Борони призначені для поверхневого розпушування ґрунту на глибину до 8 см, руйнування кірки та грудок, вирівнювання поверхні ріллі, знищення бур’янів, боронування сходів, а також для загортання насіння й мінеральних добрив, висіяних розкидним способом.

Борона з робочими органами складається з рами, утвореної із повздовжніх і поперечних штаб, які на перетині скріплені між собою різьбовими з’єднаннями зубів круглого перерізу з асиметричним загостренням, підвіс кожної борони відносно рами еластичний.

Конструкційна ширина захвату борони СБЗ-2,8 становить 2,8 м, продуктивність за годину основного часу – 2,2 га при робочій швидкості руху 8 км/год. Маса борони – 120 кг.

Рис. 7. Зчіпка борін навісна ЗБН-6Т виробництва СТ ВФ «Агрореммаш»
Рис. 7. Зчіпка борін навісна ЗБН-6Т виробництва СТ ВФ «Агрореммаш»

Зчіпка борін навісна ЗБН-6Т (рис. 7) передбачає встановлення борін у двох варіантах. В першому випадку скіс зуба борони розташований у напрямку руху трактора і глибина обробітку становить 3–5 см або ж, навпаки, при цьому відбувається глибоке боронування на 8–10 см. Конструкційна ширина захвату борони – 5,5 м, продуктивність за годину основного часу – 5,5 га при робочій швидкості руху 10 км/год. Маса борони становить 330 кг.

Другий тип борін – це гідрофіковані широкозахватні зчіпки із вбудованими секціями робочих органів з пружинними вигнутими зубами. Борона пружинна є одним із різновидів зубової і застосовується для поверхневого обробітку ґрунтів. Основне призначення такої техніки – передпосівне знищення бур’янів, загортання насіння та мінеральних добрив, висіяних розкидним способом. Різні види пружинних борін використовують також для обробітку парів і підготовки ріллі до сівби. Завдяки своїй конструкції пружинні борони є швидкісними і високопродуктивними, забезпечують роботу по посівах, добре копіюють поверхню, розпушують ґрунт, руйнують ґрунтову кірку, при цьому сприяючи збереженню в ньому продуктивної вологи.

Читати по темі: Передпосівний обробіток ґрунту агрегатами LEMKEN

Пружинні борони складаються з фігурного лонжерона, в який вставлено поворотний швелер. На ньому кріпиться пружина-зубець. Пружини можуть виставлятися до поверхні ґрунту під потрібним кутом атаки за допомогою тяги та планок.

Ефективність роботи пружинних борін досягається за рахунок поступального руху довгих вібруючих зубів по поверхні поля. Вібрація пружинного зуба забезпечує ефект самоочищення.

Рис. 8. Загальний вигляд борони пружинної БП-12 виробництва ПАТ «Уманьферммаш»
Рис. 8. Загальний вигляд борони пружинної БП-12 виробництва ПАТ «Уманьферммаш»

Ефективним представником таких знарядь є борони пружинні типу БП виробництва ПАТ «Уманьферммаш» шириною від 12 до 28 м (БП-12, БП-12А-01, БП-22, БП-28) (рис. 8), для агрегатування яких використовують трактори класу 1,4…5.

Працюють такі борони на швидкості від 10 до 15 км/год. Борона має секційну конструкцію, що дає змогу копіювати мікрорельєф ґрунту. Робочий орган – пружинний палець із тонкого пружинного дроту – може регулювати кут нахилу, що сприяє знищенню до 98% бур’янів.

Додатковими перевагами такої борони є зниження гребенистості ґрунту від 2,5–3 до 1,0–2,0 см, покращення перерозподілу рослинних решток від 40 до 4,8%. Фактично борона сприяє перерозподілу скупчень соломи і дає змогу отримати підготовлену поверхню під наступну технологічну операцію.

Рис. 9. Гідрофікована борона БЗП-15,2 виробництва ТОВ «Оріхівський завод сільськогосподарських машин «Агротех»
Рис. 9. Гідрофікована борона БЗП-15,2 виробництва ТОВ «Оріхівський завод сільськогосподарських машин «Агротех»

ТОВ «Оріхівський завод сільськогосподарських машин «Агротех» (м. Оріхів Запорізької області) виробляє гідрофіковані борони із пружинним зубом марки БЗП-15,2 (рис. 9), БЗП-18,3 та БЗП-24,5, що агрегатуються із тракторами потужністю 60, 100 та 150 к. с. відповідно. Всі агрегати складаються з рами і секцій шириною 1,52 м, діаметр пружинного зуба становить 10 мм. Кожна секція має регульовану глибину обробки від 1 до 9 см.

Борони цього типу застосовуються для вичісування озимих, ранньовесняного закриття вологи, зароблення мінеральних добрив і гербіцидів, обробітку не засмічених парів на глибину 5 см для знищення кірки і бур’янів у фазі білої нитки, до- і післясходового боронування, боронування, завдяки чому можна відмовитися від застосування гербіцидів.

Робоча ширина захвату БЗП-15,2 становить 15 м. Борона працює на швидкості 10 км/год, при цьому продуктивність становить 12 га/год. Маса борони 2100 кг.

Рис. 10. Пружинна борона моделі 6000 виробництва компанії Bourgault
Рис. 10. Пружинна борона моделі 6000 виробництва компанії Bourgault

Компанія Bourgault (Канада) випускає середню пружинну борону моделі 6000 (рис. 10), яка агрегатується із трактором потужністю від 200 к. с. Ширина захвату борони 21,3 м.

П’ятирядна середня пружинна борона моделі 6000 оснащена зубами діаметром 11 мм та довжиною 508 мм із міжзубовою відстанню 5,2 см. Гідравлічне регулювання висоти і кута нахилу борони проводиться на ходу із кабіни трактора. Тросова система подвійної дії дає операторові перевагу як гнучкої тяги (трос), так і жорсткої без жодних негативних ефектів.

Рис. 11. Важка пружинна борона SM7000 Strawmaster виробництва компанії Degelman
Рис. 11. Важка пружинна борона SM7000 Strawmaster виробництва компанії Degelman

Компанія Degelman (США) виготовляє важку пружинну борону SM7000 Strawmaster (рис. 11), яка агрегатується із трактором потужністю 150 к. с.

Борона SM7000 Strawmaster виконує широкий спектр польових робіт і може експлуатуватися весь польовий сезон. Вібрація зубів при русі та змінюваний кут атаки дають змогу розпушувати ґрунт на глибину до 5 см. За допомогою додаткового обладнання можливе зароблення добрив і насіння одночасно з боронуванням. Продуктивність борони SM7000 Strawmaster, ширина захвату якої 9 м, становить 33 га/год при робочій швидкості 19 км/год.

Рис. 12. Сітчаста борона Striegel виробництва компанії Hatzenbichler
Рис. 12. Сітчаста борона Striegel виробництва компанії Hatzenbichler

Австрійський виробник Hatzenbichler випускає сітчасту борону Striegel (рис. 12), що призначена для боронування ґрунту безпосередньо перед посівом для боротьби із бур’янами, які проростають. Борона має 8 робочих сегментів шириною 1,5 м, що становить робочу ширину захвату 12 м. Як робочі органи застосовуються пружинні зубці довжиною 450 мм і діаметром 7 мм; за бажанням клієнта борони можуть комплектуватися зубцями діаметром 12 мм (для розрівнювання соломи). Завдяки бічній вібрації пружинних зубців у поєднанні зі швидкістю виконується поверхневий обробіток ґрунту. Кут атаки регулюється в стандартному оснащенні механічно, шляхом переміщення сегмента на рухомому елементі. Всі причіпні знаряддя (від 15 до 24 метрів) у стандартному оснащенні мають функцію гідравлічного регулювання паралелограма, який дає змогу змінювати тиск на секції борін. Робоча швидкість борони становить до 12 км/год. Маса – 1170 кг.

Ротаційні борони – це такі сільськогосподарські машини, які призначені для досходового та післясходового боронування посівів польових культур (зернових, просапних, технічних) із метою поверхневого розпушування та аерації ґрунту, знищення ниткоподібних сходів бур’янів. Ротаційні борони відносяться до безприводних ґрунтообробних машин, які мають різноманітні конструкційні рішення робочих органів: дискові ротори з пелюстковими, голчастими, зубовими або ножовими елементами. Завданням цієї групи робочих органів є розпушування поверхневого шару ґрунту, кришіння брил і грудок, часткове вирівнювання мікрорельєфу, перемішування ґрунтових шарів між собою, ґрунту з добривами та боронування ґрунту.

Найбільш поширеними робочими органами ротаційної борони є голчасті колеса, які залежно від виробника мають різну форму та діаметр. Робочі органи, виконані у вигляді голчастих дисків, широко застосовуються як в одноопераційних, так і в комбінованих агрегатах. Філософія застосування ротаційних борін полягає в тому, що якщо необхідна мінімальна дія на ґрунт, наприклад, руйнування кірки на його поверхні зі збереженням рослин або стерні, то диски встановлюють таким чином, щоб вони працювали тильною стороною, тобто під час занурення голок у ґрунт були спрямовані випуклою стороною в бік, протилежний руху борони.

Технологічний процес роботи ротаційної борони відбувається таким чином. Під час переміщення машини по оброблюваному полю голчасті колеса починають обертатися, заглиблюючись у ґрунт на глибину 3–5 см, внаслідок чого руйнується ґрунтова кірка і відбувається насичення ґрунту повітрям. Під час такої дії голчастого диска азот, що міститься у повітрі, проникає в родючий шар ґрунту. Застосування ротаційної борони дає змогу зменшити обсяг внесення азотних добрив.

По суті, ротаційна борона виконує ті ж самі функції, що й зубова, але перевагою використання ротаційних борін порівняно з зубовими є екофільний вплив дії робочих органів на ґрунтову кірку, що забезпечує можливість використання їх на ранніх сходах культурних рослин у фазі 2–3 листків.

Рис. 13. Загальний вигляд борони ротаційної Antoks виробництва ТОВ «Агромаш-Калина», Україна
Рис. 13. Загальний вигляд борони ротаційної Antoks виробництва ТОВ «Агромаш-Калина», Україна

ТОВ «Агромаш-Калина» (м. Калинівка Вінницької області) пропонує аграріям ротаційні борони марки Antoks із різною шириною захвату – 6, 9 і 14 м, які агрегатуються із тракторами потужністю 80 і 110 к. с. Борона цієї марки сконструйована за схемою підпружиненого хитного важеля. Гнучкість важеля забезпечує пружина, яка чинить тиск на ґрунт за допомогою двох зубчастих коліс. У конструкції борони передбачено регулювання відстані між рядами. Ротаційна борона Antoks-9 (рис. 13) має 45 робочих органів. Робоча швидкість – до 15 км/год, при цьому продуктивність роботи сягає 15 га/год. Особливістю конструкції 14-метрової борони Antoks є те, що вона складається з центральної секції робочих органів і двох бічних 6-метрових секцій, які оснащені системою навіски й за потреби можуть використовуватися самостійно.

Рис. 14. Загальний вигляд борони ротаційної СТЕП РШ-9,3 виробництва ПП «Степаненко і К°», Україна
Рис. 14. Загальний вигляд борони ротаційної СТЕП РШ-9,3 виробництва ПП «Степаненко і К°», Україна

Виробник техніки ПП «Степаненко і К°» (м. Біла Церква) виробляє лінійку навісних і напівпричіпних ротаційних борін СТЕП РШ-4,2, СТЕП РШ-5,6, СТЕП РШ 7,0, СТЕП РШ-9,3. В усіх боронах застосовується пружна стійка, на якій закріплено два робочих голчастих диски на не обслуговуваних підшипникових вузлах.

Диски комплектуються прямими або лопатевими голками в кількості від 10 до 13 шт. Ротаційна борона СТЕП РШ-9,3 (рис. 14) з шириною захвату 9,3 м агрегатується із тракторами потужністю від 100 к. с. і працює при робочій швидкості 15 км/год.

ТОВ «Аверс-Агро» (м. Дніпро), регіональний дилер компанії Bellota, пропонує ротаційну борону Green Star (рис. 15), яка призначена для весняного та осіннього розпушування ґрунту на глибину 4–11 см. Борона складається з рами та підпружинених стійок (рис. 16), на яких кріпляться на не обслуговуваних підшипникових вузлах по два голчастих дискових робочих органи.

Рис. 15. Загальний вигляд борони ротаційної Green Star виробництва ТОВ «Аверс-Агро», Україна
Рис. 15. Загальний вигляд борони ротаційної Green Star виробництва ТОВ «Аверс-Агро», Україна

Рис. 16. Загальний вигляд робочого органа борони Green Star: 1) – маточина; 2) – кільце жорсткості; 3) – голка
Рис. 16. Загальний вигляд робочого органа борони: 1) маточина; 2) кільце жорсткості; 3) голка

Кожна голка, загострений кінець якої має криволінійну форму, кріпиться до маточини та кільця жорсткості болтовим з’єднанням, що забезпечує їх легку заміну. Поворотом борони на 180° в горизонтальній площині можна забезпечити різну активність її дії на ґрунт і рослини.

Рис. 17. Загальний вигляд борони ротаційної Rotarystar виробництва компанії Einbck, Австрія
Рис. 17. Загальний вигляд борони ротаційної Rotarystar виробництва компанії Einböck, Австрія

Австрійська компанія Einböck пропонує українським сільгоспвиробникам ротаційні культиватори Rotarystar 300 та Rotarystar 600 (рис. 17), які агрегатуються відповідно із тракторами потужністю 70 і 120 к. с. Руйнування монолітної кірки після дощу забезпечується робочими органами – зірочками (діаметром 52 см) з 16 змінними пальцями. На центральній рамі передбачено захист від каміння.

Виробник декларує робочу швидкість борони до 25 км/год, що може забезпечити високопродуктивний обробіток ґрунту, однак, на нашу думку, цей параметр має бути ретельно досліджений.

Додатковою функцією Rotarystar є встановлення на борону висівного апарата. Ці культиватори призначені для здійснення одночасного розпушування ґрунту, сівби різних видів культур та їх загортання.

Рис. 18. Загальний вигляд борони ротаційної Yetter, США
Рис. 18. Загальний вигляд борони ротаційної Yetter, США

Компанія Yetter (США) виробляє ротаційні борони Yetter 3400 та Yetter 3500 (рис. 18) із шириною захвату 3,7 та 8 м для агрегатування із тракторами потужністю 130 та 150 к. с. відповідно.

Ротаційні борони обладнані голчастими колесами, які встановлені на пружній стійці. Робоча швидкість борони становить 8–13 км/год.

ВИСНОВКИ

  1. Використання зубових, пружинно-пальцевих і ротаційних борін забезпечує широкий спектр агротехнічних операцій: закриття вологи, знищення бурянів, рівномірний розподіл по полю пожнивних залишків, вирівнювання поверхні поля, руйнування грунтової кірки, загортання насіння та мінеральних добрив.
  2. Вітчизняна промисловість також поставляє на ринок таку техніку. Найкращим технічними рішеннями використання зубових борін є їх комбінації на основі гідрофікованих зчіпок, які забезпечують можливість вибору і, за необхідності, заміни навісних знарядь для розширення технологічних можливостей.
  3. Пружинно-пальцеві борони, які за останнє десятиріччя стрімко набувають популярності, також пропонуються вітчизняними виробниками в різних конструкційних рішеннях і їх інтерпретаціях. Особливості конструкції робочого органу цих машин – пружинного пальця визначають і технологічні напрямки використання таких борін. Пальці, виконані з тонкого дроту, можуть бути ефективними при знищенні грунтової кірки на незасмічених полях і ранніх стадіях розвитку бур’янів. Діаметр пальців 10–16 мм і можливість зміни їх кута нахилу роблять їх ефективними на полях із наявними рослинними рештками при затриманні вологи, знищенні бур’янів у різних фазах розвитку, рівномірному розподілі по полю пожнивних залишків, вирівнюванні зораної поверхні, загортанні насіння та мінеральних добрив, розкиданих по полю, тощо. Велика ширина захвату таких борін, висока робоча швидкість, якісне копіювання рельєфу поля забезпечують велику змінну продуктивність з хорошими агротехнічними показниками роботи за незначних витрат палива.
  4. Особливість конструкцій ротаційних борін і режимів їх роботи дає змогу ощадливо діяти в точці контакту голки із ґрунтом на його поверхневий шар і більш якісно виконувати технологічний процес із мінімальним негативним впливом на рослини. Такі знаряддя є потужною альтернативою використанню хімічних методів боротьби з бур’янами; крім того, їх дія на ґрунт є більш комплексною.
  5. Своєчасне та правильне застосування борін сприяє отриманню високих врожаїв і, як наслідок, підвищенню конкурентоспроможності рослинницької галузі господарства.

Л. Мариніна, канд. техн. наук, стар. наук. співр., Л. Шустік, канд. техн. наук, зав. відділу УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2019

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

STEKETEE EC-Weeder 9 V: універсал із штучним інтелектом

Як працює просапний культиватор STEKETEE, оснащений системою...

Обираємо культиватор-підживлювач

Просапні культиватори-підживлювачі використовують для міжрядної культивації, забезпечуючи...

Погода

Kyiv
хмарно
10.7 ° C
11 °
9.8 °
89 %
0.5kmh
100 %
Нд
10 °
Пн
16 °
Вт
19 °
Ср
22 °
Чт
20 °