01 Липня 2022

Особливості боротьби з мишоподібними гризунами взимку

В останні роки, внаслідок застосування поверхневого обробітку ґрунту або використання технологій No-till, відмовою від зяблевої оранки та втрат врожаю при збиранні спостерігається масове розмноження мишоподібних гризунів.

Оскільки мишоподібні гризуни облаштовують свої гнізда на глибині 15-35 см, для боротьби з ними бажано проводити оранку з оборотом скиби на глибину 25-30 см. Оранка на таку глибину сприяє руйнуванню гнізд і кормових камер полівок, і при цьому гине близько 70-75% гризунів.

Також для боротьби з шкідниками застосовують біологічні та хімічні принади.

Серед біологічних принад – препарати, які містять бактерії, що викликають мишачий тиф у мишоподібних гризунів і є безпечними для людини, тварин та птахів. Але їх застосування на полях взимку має деяку специфіку. Готова принада на основі зерна неефективна для полівок, які саме зараз шкодять посівам озимини. Ураження полівок бактеріями мишачого тифу може бути тільки під час обробки зазначеними бактеріями подрібнених овочів, фруктів, коренеплодів або зерна у якості круп.

З моменту зараження до появи перших ознак захворювання (інкубаційний період), у полівок проходить від 3 до 6 діб. Перша ознака захворювання – неспокій, гризуни можуть залишати заселені місця, потім стають млявими, втрачають інстинкт самозахисту і самозбереження – слабко реагують на наближення людини. Надалі стають малорухливими, впадають в стан заціпеніння і гинуть. Епізоотія серед гризунів триває від 1 до 2 місяців і поступово згасає.

Норма використання – 1,0-2,0 кг/га на зернових культурах, пасовищах, садах та – 3,0-4,0 кг/га – у посівах багаторічних трав. У місцях скупчення гризунів швидко спалахує епізоотія і створюються стійкі вогнища інфекції за рахунок контактів хворих зі здоровими особинами. Ніякого відлякувального ефекту бактеріальна принада не викликає.

Ефективним у боротьбі з гризунами також є застосування родентицидів, дозволених до використання в Україні, згідно з Переліком пестицидів і агрохімікатів.

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Науковці вивели сорт пшениці, надстійкої до хвороб

Група доктора Хана Фангпу з Інституту генетики...

В Україні знову змінилися закупівельні ціни на сою та ріпак

Котирування на ріпак та сою кілька тижнів...

Експорт української агропродукції залізницею під загрозою

За словами Марії Дідух, директора ГС «Всеукраїнський аграрний...

Погода

Kyiv
чисте небо
25.9 ° C
25.9 °
25.9 °
52 %
3.5kmh
0 %
Пт
28 °
Сб
27 °
Нд
29 °
Пн
31 °
Вт
33 °