16 Вересня 2021

Особливості польської технології вирощування соняшнику

У Польщі під соняшник задіяно лише 3,5 тис. гектарів орних земель. Для порівняння, в Україні культура вирощується на 6 млн. гектарах.

Така низька популярність соняшника зумовлена високими вимогами до його вирощування. Зокрема, вони передбачають посів дозволених гібридів на великих площах, які були б досить віддалені від колоній диких птахів та мали б рівну поверхню для зручної роботи агротехніки.

До того ж період вегетації соняшника у Польщі трохи довший, тому його обмолот триває до середини вересня. Так як поляки проводять обмолот досить сирого насіння (близько 40% вологості), то посіви соняшника потребують обов’язкової десикації із подальшим доведенням насіння до лежалої стиглості.

Посів соняшника у Польщі проводять в оптимальні терміни (в залежності від регіону), коли температура грунту на глибині залягання насінини сягатиме + 6… + 8 °С. Середні терміни вегетації для Польщі становлять 140 днів, в залежності від гібриду та регіону.

Для хорошого розвитку посівів соняшника віддають перевагу родючим грунтам – чорноземам, бурим, файоземам та середнім суглинкам. Але, якщо врахувати низьку потребу соняшнику в азоті і у воді – його можна вирощувати і на бідних грунтах.

Для отримання відчутно більших врожаїв, вирощування культури проводять на поливних землях із застосуванням максимальної дози мінеральних добрив та мікроелементів.

Соняшник вирізняється хорошим засвоєнням сонячної енергії, яка сприяє нарощенню зеленої маси. Масивні рослини формують крупні кошики, що дозволяє отримувати великий врожай насіння. Значну роль у формуванні врожаю відіграє густота посівів. У Польщі на 1 га припадає 50-60 тис. рослин.

До речі, соняшник належить до культур, які проявляють високу пластичність до густоти посіву. Це твердження підтвердили американці на своїх дослідах. Вчені запевняють, що посіви в межах 35-85 тис/га дадуть однаковий врожай насіння. Також вони стверджують, що збільшення норми висіву вказаних меж призведе до зниження врожайності зерна, при цьому розмір ядер насіння і його олійність залишаться без змін.

Також технологія вирощування соняшника передбачає оптимальне застосування мінеральних добрив та мікроелементів. В межах Польщі середні норми мінеральних добрив на гектар посівної площі становлять: азот – 60 кг, фосфор – 40-60 кг і калій 150-180 кг.

Важливе забезпечення культури достатньою кількістю калійвмісними добривами. Їх нестача впливає на міцність стебла, що може спричинити його ламкість, а значить призведе до втрати врожаю.

Магній, сірка, кобальт та інші мікроелементи доповнюють мінеральні добрива та позитивно впливають на ростові процеси рослини.

Середня урожайність соняшника у Польщі складає 2,2-2,5 т/га.

yablukom.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Значно зросли закупівельні ціни на соняшник, сою та ріпак

Закупівельні ціни на соняшник в Україні за...

Агропікнік Amazone 2021: обмін досвідом у дружній атмосфері

9 вересня 2021 року ДП «Амазоне-Україна» провело...

Погода

Kyiv
чисте небо
14.3 ° C
16.2 °
14 °
72 %
2kmh
0 %
Чт
16 °
Пт
20 °
Сб
17 °
Нд
17 °
Пн
10 °