Вплив стресових чинників і отримання стабільних високих врожаїв кукурудзи

335
Вплив стресових чинників і отримання стабільних високих врожаїв кукурудзи

Кукурудза – одна з поширених сільськогосподарських культур, однак для отримання її стабільно високого врожаю потрібно брати до уваги багато чинників, одним із яких є правильний вибір гібридів.

Мирослав Парій. Селекційний розсадник ВНІС
Мирослав Парій. Селекційний розсадник ВНІС

На сьогодні аграрії мають можливість обирати з широкого асортименту гібридів компаній іноземної селекції.

Але чи всі вони пристосовані для умов України? Які гібриди кукурудзи стійкі до посухи та до стресових чинників?

Про це ми поговорили з Мирославом Парієм, керівником Всеукраїнського наукового інституту селекції.

– Вивчивши потреби рослинництва та тенденції розвитку світового ринку сільськогосподарської продукції, ми в компанії працюємо над створенням нових сортів і гібридів різних груп та ФАО для забезпечення високої стабільної врожайності на полях України, – розповів пан Мирослав.

Наразі портфель компанії містить 10 гібридів кукурудзи на зерно, силос і біогаз. Селекціонери компанії ВНІС застосовують сучасні методи створення нових гібридів: ДНК-маркери, технологію дигаплоїдів та класичну технологію. Компанія ВНІС проводить дослідження не лише в Україні, а й у південній півкулі в Чилі. Різниця у погодних умовах (літо-зима) сприяє пришвидшенню селекційного процесу й дає змогу дослідити впродовж року 2 генерації кукурудзи.

– Якщо наші селекціонери розуміють, що буде попит на конкретний гібрид, то використовують біотехнологію, яка дає змогу отримати відразу 4 покоління. Її принцип дії полягає в тому, що зародок на 21 день після запилення ізолюється з качана і переміщується на живильне середовище. Пришвидшення селекційного процесу відбувається через скорочення часу дозрівання до 20–30 днів, сушіння – до 10 днів і обмолочення – до 5 днів. У компанії також використовують теплиці, де можна працювати з 10–15 генотипами, – говорить керівник ВНІС.

Гібриди кукурудзи селекції ВНІС мають потужні стебло та кореневу систему, що забезпечують високу стійкість до вилягання та ефективне споживання і транспортування мінеральних елементів
Гібриди кукурудзи селекції ВНІС мають потужні стебло та кореневу систему, що забезпечують високу стійкість до вилягання та ефективне споживання і транспортування мінеральних елементів

Метод роботи в теплиці дає змогу за 2 календарні роки створити аналог гібриду наукового інституту з новою якісною ознакою, наприклад, стійкістю до певних комах.

– Правильно підібране насіння – це основа врожаю. Всі гібриди, що представлені зараз на українському ринку, якісні й забезпечують достатній рівень урожайності, адже пройшли державні випробування впродовж 2 років та випробування в компаніях. Вони відповідають сучасному рівню. Але при виборі гібридів важливо брати до уваги специфіку регіону та погодних умов, – зауважує Мирослав Парій.

Для того, щоб правильно підібрати гібриди, які надалі мають забезпечити високу стабільну врожайність, потрібно чимало попрацювати. Керівник ВНІС рекомендує проводити щорічні дослідження різних гібридів на території господарства, а також стежити, щоб насіння відповідало державним стандартам посівних якостей.

– Насіння ВНІС відповідає найвищим стандартам якості. Його схожість не нижча за 99%, а в більшості партій – 99,9%. Користування сертифікованим посівним матеріалом надає аграріям гарантію якості, – підсумовує пан Мирослав.

Синхронне викидання приймочок кукурудзи селекції ВНІС забезпечує одночасне дозрівання качанів
Синхронне викидання приймочок кукурудзи селекції ВНІС забезпечує одночасне дозрівання качанів

В Україні найкраще себе показують гібриди з ФАО 300–340, якщо брати до уваги середньорічні температури та середньодекадні погодні умови. Існує чітка закономірність між врожайністю гібрида і ФАО за відсутності критичних періодів під час формуванням генеративних органів та цвітіння: чим менший ФАО, тим менший врожай, і навпаки.

– Ми всі розуміємо, що наше сільське господарство ведеться в реальних умовах, тож гарантувати, що критичні періоди його оминуть, не можна. Наша компанія представляє на ринку гібриди з ФАО 180–370. Серед гібридів ми виділяємо 3 основні високоврожайні стабільні з середнім ФАО: ВН 63 (ФАО 280), Гран 6 (ФАО 300) та Тесла (ФАО 350). ВН 63 – новий гібрид з високою стабільністю врожаю, який має підвищену толерантність до посушливих умов. Гран 6 стабільний за різних умов вирощування й має швидку вологовіддачу. Тесла – стабільний гібрид подвійного напряму використання, що характеризується високою посухостійкістю», – зауважує Мирослав Парій.

Фахівці ВНІС рекомендують господарствам не використовувати лише один гібрид, а вирощувати кілька з різними ФАО, що давали б певну буферність.

Селекціонери інституту зазначають, що Тесла, ВН 63 і Гран 6 – стабільні гібриди, які спокійно реагують на стресові чинники. Придатні до раннього посіву (їх можна сіяти за температури ґрунту, на 2–3°C нижчої, ніж для сівби інших гібридів), толерантні до приморозків і до посушливих умов. Гібриди компанії також стійкі до високих температур. Наприклад, Амарок 290 навіть при 42°C може зав’язувати 95% насінин, так само як і для Гран 6 і Тесла ця температура менше впливає на результати.

– Останніх 5 років помічено, що наші гібриди провокують до проростання насіння вовчка соняшникового, але рослини паразита не можуть вегетувати і гинуть. Коли аграрії планують сіяти соняшник у зонах, де поширені агресивні раси цієї рослини-паразита та фактично складно підібрати гібрид, стійкий до вовчка, то ми рекомендуємо сіяти попередником гібриди кукурудзи ВНІС. Особливо добре проявляють себе гібриди з більшим ФАО. Це не панацея, але дасть змогу зменшити навантаження на посівах соняшнику цим паразитом», – підсумовує пан Мирослав.

В оптимальних умовах для рослин, як правило, фермери вирощуватимуть високоінтенсивні гібриди, які дають високий врожай. Мирослав Парій рекомендує 60–70% площі засівати гібридами, які показують стабільний врожай.

– Наші гібриди здебільшого створювались спеціально для заощадження вологи, яку аграріям великою працею вдалось зберегти, – пояснює він. – Для цього в компанії проводили добір ліній у засушниках – спеціальних ділянках, накритих плівкою, на які не потрапляє дощ. У цих умовах ми досліджуємо увесь наш селекційний матеріал.

Створення нових гібридів кукурудзи у селекційному розсаднику ВНІС. Липень 2020 року
Створення нових гібридів кукурудзи у селекційному розсаднику ВНІС. Липень 2020 року

У компанії зазначають, що в Україні вологість зерна культури під час збирання коливається. Чим менша вологість зерна при збиранні, тим енергетично і економічно ефективніший гібрид. ВНІС має можливість за допомогою технічного обладнання оцінювати щороку понад 1200 гібридів за цією ознакою.

За вологості 17,2–17,4% аграрії с. Ковильного в Херсонській області отримали врожайність гібриду Тесла 13,1 т/га, а Гран 1 – 13,5 т/га. На Вінниччині Гран 1 за вологості 18% дав 13,44 т/га. На сьогодні селекціонери ВНІСу також активно працюють над створенням лінії, що забезпечить кращу морфологічну будову кореневої системи кукурудзи. Досліджуючи стійкість гібридів до діабротики, там з’ясували, що залежно від гібрида різниться і його коренева система.

Однією з серйозних проблем є також вилягання кукурудзи, що буває за сильного вітру і водночас значної вологості ґрунту. Мирослав Парій зазначає, що абсолютно стійкої до вилягання кукурудзи бути не може.

– Вилягання рослин – одна із проблем, яка вирішується шляхом посилення морфотипу будови кореневої системи. Звісно, впливають ще й такі чинники, як живлення кукурудзи, доступність і споживання макро- і мікроелементів та ін. Амарок 290, Амарок 300 – це перші гібриди, створені вже під час програми вивчення потужності кореневої системи, тому вони стійкі до кореневого вилягання, – підкреслив керівник ВНІС.

Вивчають селекційний матеріал з точки зору ламкості стебла та не працюють з таким, що має схильність до стеблового вилягання.

Що ж до холодостійкості, то це проблема складна, і селекціонери компанії активно над нею працюють. На їхню думку, зараз можна говорити про стійкість гібридів до зниження температури від 4 до 8°C в період проростання та сходів, наприклад, добре себе показує при таких температурах гібрид Гран 6. За будь-яких погодних умов на Черкащині Гран 6 мав врожайність 14,3 т/га.

– Часто від фахівців можна почути, що кукурудза із кременистим типом зерна більш стійка до холоду, ніж зубовидна, і це справедливо, – говорить керівник ВНІС. – Але дослідження засвідчило, що цей результат є наслідком того, що рослина пройшла холодний пояс. Зараз зі зміною кліматичних умов наші гібриди зубовидного і напівзубовидного типу зерна можуть конкурувати із кременистими.

Надія Вихецька, Всеукраїнський науковий інститут селекції (ВНІС)

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2020

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram