28 Березня 2024

Озимим культурам на Півдні шкодить небезпечний кліщ

На посівах озимих зернових у деяких південних та східних областях (зокрема, у Березанському районі Миколаївської області) працівники Держпродспоживслужби виявили осередкове поширення зимового зернового кліща. Шкідником заселено до 85% рослин, за середньої чисельності 5 (макс. до 10-12) екз. на рослину.

Зимовий зерновий кліщ – один із гігантів у царстві кліщів, його розмір становить до 1 мм, має чорне забарвлення та червоні ноги. Основна активність і шкідливість цього виду в умовах України проявляється в осінньо-зимовий період.

Зимовий зерновий кліщ розриває епідерміс листя і харчується клітинним соком, що містить хлорофіл. На листках утворюються сіруваті плями. За рахунок повітря, що залишилося в клітині, рослини набувають характерного сріблясто-сірого або жовтуватого забарвлення, а прикоренева частина темніє. Верхівки листя в’януть і буріють. Сильно пошкоджені рослини згодом висихають.

«Інколи у спеціалістів виникають складності з діагностикою ушкоджень, часто їх плутають з проявом кореневих гнилей і невиправдано застосовують фунгіциди, що не вирішує проблеми. При візуальному обстеженні на полях виділяються осередки, що відрізняються сріблястим забарвленням на загальному зеленому фоні. Вирішальне значення в боротьбі з зимовим зерновим кліщем мають агротехнічні заходи: раціональні сівозміни, обмеження площ колосових попередників озимої пшениці, своєчасне знищення сходів падалиці колосових культур в усіх полях сівозміни за допомогою системи обробітку ґрунту, сівба озимини в межах оптимальних строків. При чисельності кліща більше 5 шт/листок застосовують хімічну обробку препаратами з групи ФОС», – радять фахівці Держпродспоживслужби.

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
рвані хмари
13.6 ° C
13.7 °
11.5 °
78 %
0.9kmh
74 %
Чт
14 °
Пт
12 °
Сб
17 °
Нд
21 °
Пн
20 °