18 Серпня 2022

Погодні умови цьогоріч сприяють розвитку пухирчастої сажки на кукурудзі

Цього року чимало посівів кукурудзи уражені пухирчастою сажкою. Небезпека хвороби полягає у значному недоборі урожаю внаслідок ураження різних органів рослин, безплідності качанів за умов раннього їх зараження, а також загибелі уражених молодих рослин.

На величину втрат урожаю впливають кількість, розмір та розташування пухирів на одній рослині. Пухирі великих розмірів спричиняють втрати близько 60% і більше, середньої величини – 25%, невеликі – 10%.

Рослини кукурудзи найбільш сприйнятливі до зараження від фази 4-6 листків до початку молочної стиглості, оскільки гриб (збудник хвороби) здатний уражувати тільки молоді меристематичні тканини.

У місцях ураження утворюються характерні пухирчасті здуття різної форми та розміру від невеликих – до 15 см і більших в діаметрі.

Розвиток здуттів починається з блідих, злегка припухлих плям, які швидко збільшуються і за 2-3 тижні перетворюються у великі жовна блідувато-рожевого або зеленкувато-жовтого кольору.

На ступінь розвитку пухирчастої сажки дуже впливають погодні фактори. Висока температура й умови, коли періоди достатньої вологи чергуються з її дефіцитом, є сприятливими для розвитку хвороби.

У роки, коли в період вегетації дощі випадають нерівномірно, пухирчастої сажки буває дуже багато, але тривалі посухи є несприятливими для її розвитку. Ураженість рослин завжди більша при низькій (40% і нижче) або високій (80% і вище) вологості ґрунту, ніж при оптимальній (60%).

Розвиток хвороби також залежить від цілісності оболонок жовен при перезимівлі в полі: спори у незруйнованих жовнах дуже стійкі проти несприятливих осінніх та зимових умов, а у розпорошеному стані швидко гинуть. Поширенню пухирчастої сажки сприяє також пошкодження рослин шведською мухою та іншими комахами.

Боротьба з цим захворюванням полягає, головним чином, у знищенні джерел інфекції, а також у створенні умов, які підвищують опір рослинного організму хворобі. До таких заходів належать агротехнічні прийоми:

  • правильне чергування культур у сівозмінах. У сівозміні кукурудза не повинна перевищувати 25-30% площі. Спори гриба добре зимують у ґрунті на глибині 5-20 см та на поверхні серед пожнивних решток, але за 2-3 роки майже повністю втрачають свою життєздатність;
  • просторова ізоляція між посівними і товарними посівами, між тогорічними площами й посівами нинішнього сезону. Насіннєві ділянки повинні бути розміщені на відстані не менше ніж 0,5 км від товарних посівів;
  • сівба гібридним насінням першого покоління та добір здорового насіннєвого матеріалу;
  • забезпечення повноцінного живлення макро- і мікроелементами, що підвищує стійкість кукурудзи до захворювання і стимулює імунітет;
  • оптимальні строки та норми висіву;
  • захист посівів від будь-якого пошкодження та від шкідників;
  • подрібнення і заорювання пожнивних рослинних залишків, своєчасне проведення зяблевої оранки. Теліоспори пухирчастої сажки гинуть за глибокого заорювання (на 25 см і глибше);
  • збираючи врожай, кукурудзу слід скошувати якомога нижче, аби знищити шкідливу ентомофауну (кукурудзяного метелика, совок), що переносять хвороби та часто зимують у стеблах рослин.

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

В Україні зростають закупівельні ціни на соняшник

Згідно з даними моніторингу ІА «АПК-Інформ», в...

У південних регіонах нетипово рано дозрів соняшник

На Одещині та Миколаївщині відмічають нетипово раннє...

Російські окупанти вкрали 200 тисяч тонн урожаю в агрохолдингу HarvEast

Російські окупанти викрали близько 200 тисяч тонн...

Погода

Kyiv
рвані хмари
20.8 ° C
22.6 °
20.4 °
82 %
0.5kmh
61 %
Чт
30 °
Пт
29 °
Сб
28 °
Нд
31 °
Пн
31 °