16 Вересня 2021

Фітосанітарний стан посівів на 3 серпня

На незібраних площах зернових культур розвиваються хвороби. Альтернаріозом, гельмінтоспоріозом, фузаріозом, оливковою пліснявою, септоріозом, борошнистою росою охоплено 1-18% колосків. У північних та центральних областях виявляли летучу та тверду сажку на 0,2-3% колосків пшениці.

Уражені фузаріозом посіви збирають прямим комбайнуванням у стислі строки і зберігають окремими партіями. Щоб уникнути накопичення токсинів у фузаріозному зерні під час зберігання, зерно, яке зібрано прямим комбайнуванням, очищають та досушують до вологості не більше 14%.

У Степу, Лісостепу, Поліссі посівам кукурудзи завдає шкоди стебловий (кукурудзяний) метелик, який живиться на 1-8% (на зрошувальних землях Херсонської області – 10%) рослин. Цей фітофаг також завдав шкоди на 3% соняшнику в Тернопільській області та на 5% проса – в Луганській.

Повсюди на 5-18% (макс. 29% у Київській обл.) рослин кукурудзи розвиваються попелиці, осередково у Степу на 3% рослин виявлено гусениці лучного метелика.

У Дніпропетровській, Закарпатській, Кіровоградській, Київській, Луганській, Чернівецькій, Черкаській областях гусеницями бавовникової совки пошкоджено 2-6% рослин кукурудзи, за чисельності 1 гусениця на кожну.

Подекуди на 2-7% рослин були виявлені трипси, блішки, павутинний кліщ. За наявності понад 18% рослин з яйцекладками, або 6-8% рослин з гусеницями стеблового метелика та бавовникової совки І-ІІ віків, посіви обприскують дозволеними до використання інсектицидами.

З хвороб на 3-15% рослин культури виявили гельмінтоспоріоз та іржу, у Степу та Лісостепу вогнищами – пухирчасту та летючу сажки, якими уражено 0,5-5% рослин.

Соя повсюди заселена павутинним кліщем (3-15% рослин – Київська, Херсонська та Чернівецька обл.), попелицями (3-19% рослин), подекуди – гусеницями акацієвої вогнівки (2-14% рослин) та листогризучими совками (2-11% рослин).

Погода сприяє розвитку антракнозу, аскохітозу, пероноспорозу, іржі, церкоспорозу, септоріозу, бактеріального опіку на 3-15% рослин сої. Жовтою мозаїкою уражено 3-7% культури.

Скрізь на 3-12% рослин цукрових буряків живляться листкова бурякова попелиця, бурякові щитоноски, клопи, мінуюча муха, листогризучі та підгризаючі совки, інші фітофаги. Переважно в Лісостепу церкоспорозом охоплено 2-14% (макс. 29% у Київській обл.) рослин, пероноспорозом і фомозом, альтернаріозом – 1-9%, борошнистою росою, рамуляріозом – 4% рослин.

Посіви соняшника охоплено білою і сірою гнилями – 1-4% рослин, осередково іржею – 4-12%, септоріозом – 3-18%, пероноспорозом, альтернаріозом та фомозом – 5-21% рослин.

У Миколаївській області виявляли чорну плямистість на 9% рослин, в Одеській – фомопсис, у Запорізькій – соняшниковий вовчок на 4-10% рослин.

Із шкідників на 3-25% (макс. 45%) соняшника розвиваються та шкодять сисні комахи (попелиці, трипси, клопи), гусениці листогризучих совок, подекуди – саранові, осередково в Степу – соняшникові шипоноска та вусач, інші фітофаги.

На неугіддях та узбіччях полів Донецької, Кіровоградської, Луганської, Одеської та Херсонської областей у допороговій чисельності триває живлення гусениць та подекуди літ лучного метелика, інтенсивністю 1-5 екз. на 10 кроків.

dpss.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Значно зросли закупівельні ціни на соняшник, сою та ріпак

Закупівельні ціни на соняшник в Україні за...

Агропікнік Amazone 2021: обмін досвідом у дружній атмосфері

9 вересня 2021 року ДП «Амазоне-Україна» провело...

Погода

Kyiv
чисте небо
14.3 ° C
16.2 °
14 °
72 %
2kmh
0 %
Чт
16 °
Пт
20 °
Сб
17 °
Нд
17 °
Пн
10 °