25 Жовтня 2021

Практика використання дронів для проведення позакореневого підживлення

Тривалими агрохімічними дослідженнями встановлено, що за внесення добрив під основний обробіток ґрунту, під передпосівну культивацію і під час сівби, забезпечити рослинний організм всіма необхідними поживними речовинами на весь вегетаційний період досить складно. Тому в критичні фази розвитку рослин проводять рослинну функціональну діагностику (за допомогою приладів Аквадоніс, Агровектор та ін.), за результатами якої вже корегують потребу рослин у поживних елементах за допомогою позакореневого підживлення.

Зазвичай цей агрозахід проводять за допомогою широкозахватних штангових обприскувачів. В умовах сьогодення цей спосіб внесення рідких мінеральних добрив отримав широке поширення. Втім поряд з цим в передових господарствах для виконання цього агрозаходу почали використовувати також безпілотні літальні апарати, так звані дрони.

Однак, експериментальних даних в яких була б проведена всебічна порівняльна оцінка цих двох способів позакореневого підживлення рослин в науковій літературі ще обмаль. В зв’язку з цим на дослідному полі навчально-наукового центру ДДАЕУ під науковим керівництвом завідувача кафедри агрохімії, доктора сільськогосподарських наук, старшого наукового співробітника, професора Крамарьова С.М. в цьому році був закладений польовий дослід з вивчення ефективності позакореневого підживлення пшениці м’якої озимої рідкими мінеральними добривами (РКД+КАС) сумісно з мікродобривами в хелатній формі і фунгіцидами з використанням штангового обприскувача та безпілотного літального апарату – дрону.

позакореневого підживлення В закладці польового досліду приймали участь студенти агрономічного факультету, в яких цей спосіб внесення добрив викликав великий інтерес. Адже він дає можливість в автоматичному режимі за допомогою дрону, який рухається за заздалегідь визначеним GPS маршрутом, на заданій висоті та швидкості внести розраховану норму туків і пестициду. Перед початком вильоту у нього виставляється задана норма витрати бакової суміші рідких мінеральних добрив і фунгіциду, ступінь дисперсності й інші параметри якості виконання даних робіт, які своєчасно встановлюються на пульті управління оператором. За день роботи екіпаж такого дрона, може обробити до 60 гектарів посівної площі сільськогосподарських угідь.

Студенти мали змогу побачити на поверхні листка дрібні краплі внесеної бакової суміші, яка складається з декількох компонентів добрив і пестицидів, оцінити якість виконання даного агрозаходу за допомогою дрону та порівняти його із роботою обприскувача. Також вони прийняли участь у заправці баку дрону рідкими мінеральними добривами і мали можливість ознайомитись з особливостями керування цим літальним апаратом під час його польоту над дослідним полем.

Краплини бакової сумішіВ процесі роботи можна було оцінити всі переваги цього способу внесення засобів хімізації в агроценозах сільськогосподарських культур. Адже в даному випадку на поверхні поля не утворюється технологічної колії від проходження по ньому техніки, не відбувається надмірне ущільнення ґрунту, не витрачається пальне і на виконання цього агрозаходу задіяна менша кількість працівників.

Ще однією перевагою запропонованого способу є можливість вносити агрохімічні  препарати ультра малооб’ємними дозами. Наприклад, під час внесення мікродобрив у хелатній формі, за норми внесення 0,5-2 літра на гектар ці добрива можна рівномірно нанести на поверхню листа рослин за лічені хвилини. За рахунок точного внесення і менших обсягів розпиленого розчину, зменшується вірогідність негативного впливу на довкілля пестицидів.

Обприскування дрономВсі присутні переконалися в тому, що автоматизований коптер, може підняти у повітря близько 20 літрів рідини за один виліт та точно внести її на посіви. Для отримання еквівалентного ефекту до твердих добрив, рідких потрібно внести на 30% менше, а прибавку врожаю при цьому можна отримати на рівні 15-20%.

Також студенти мали змогу порівняти якість виконання позакореневого підживлення за допомогою широкозахватного штангового обприскувача, основною перевагою якого є вища продуктивність роботи та можливість своєчасно та якісно закрити великі площі.

Вивчення в польових умовах особливостей внесення рідких мінеральних добрив дасть можливість студентам провести порівняльну оцінку якості виконання даного агрозаходу різними способами. Набуті ними  знання і досвід під час проведення таких занять в полі вони обов’язково використають в майбутньому на практиці, коли розпочнуть працювати агрономами в господарствах.

Крамарьов С.М., завідувач кафедри агрохімії, доктор с.-г. наук, професор, Мицик О.О., декан агрономічного факультету кандидат с.-г. наук, доцент, Бандура Л.П., доцент кафедри агрохімії, кандидат с.-г. наук, Дніпровський державний аграрно-економічний університет                                                                         

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Осіннє застосування гербіцидів: альтернатива чи необхідність?

Останні десятиліття характеризуються стрімким глобальним потеплінням та...

Електричний трактор економить виноградному господарству 2600 доларів на рік

Скільки грошей заощаджує електричний трактор з точки...

Погода

Kyiv
чисте небо
6.7 ° C
7.6 °
5.5 °
57 %
0.5kmh
0 %
Пн
8 °
Вт
12 °
Ср
11 °
Чт
13 °
Пт
15 °