08 Серпня 2022

Технологія захисту соняшнику

Коли ми плануємо вирощувати соняшник, досить складно передбачити, якою буде врожайність, а тим більше ціна реалізації. Проте можна з упевненістю сказати, що той, хто отримує високі врожаї доброї якості завжди, буде із прибутком. Компанія «Байєр» пропонує нові рішення, реєструючи дедалі досконаліші продукти, що допоможуть отримувати стабільні врожаї в різних кліматичних зонах нашої країни.

ЗАХИСТ ВІД БУР’ЯНІВ

Найкращим результатом захисту вважається повна відсутність бур’янів на полі, адже кожна рослина бур’яну при проростанні стає конкурентом соняшнику за поживні речовини та вологу. Просте та дієве рішення – ґрунтові гербіциди.

Бур’яни у фазі проростання більш чутливі до гербіциду, ніж тоді, коли у них починається активна вегетація, тому при застосуванні ґрунтових схем захисту спектр контрольованих бур’янів ширший. Для ґрунтового застосування найкраще підходить суміш гербіцидів Челендж®, 2,5 л/ га та Харнес®, 1,5 л/ га (рис. 1). Челендж® здатний відмінно впоратися з такими бур’янами, як лобода, гірчаки, щириця, мак, підмаренник, хрестоцвіті, а Харнес® посилює та розширює спектр дії суміші проти злакових бур’янів.

Рис. 1. Зліва – ефективність застосування суміші Челендж® 2,5 л/га + Харнес® 1,5 л/га, справа – контроль без обробки гербіцидом. АгроАрена компанії «Байєр», Миколаївська обл., 2019 р.
Рис. 1. Зліва – ефективність застосування суміші Челендж® 2,5 л/га + Харнес® 1,5 л/га, справа – контроль без обробки гербіцидом. АгроАрена компанії «Байєр», Миколаївська обл., 2019 р.

На піщаних ґрунтах, де можливе промивання гербіцидів, краще застосувати гербіцид Челендж® соло в нормі 3,0–5,0 л/ га, оскільки діюча речовина аклоніфен, яка є основою препарату, не схильна до промивання, не засвоюється коренем, а поглинається лише колеоптилем та листками.

У разі, якщо на момент сівби верхній шар ґрунту вже сухий і є ризик, що активні речовини гербіциду не розчиняться у ґрунтовій волозі й не спрацюють, вносять Челендж® із нормою 1,0–2,0 л/ га разом із прилипачем Меро® 1,0 л/ га у фазі розвитку соняшнику 2–4 справжніх листки. За такого внесення дуже важливо, щоб бур’яни були у фазі від сім’ядолей до 2 справжніх листків.

Важливо зауважити, що суміш ґрунтових гербіцидів Челендж® і Харнес® проявляє середню ефективність проти таких бур’янів, як амброзія полинолиста, циклохена нетреболиста, дурман, нетреба та паслін чорний. Для знищення цих і широкого спектру інших бур’янів зареєстровано новий ґрунтовий гербіцид Аспект® Про з нормою застосування 2,0–2,5 л/ га. Основними перевагами застосування Аспект® Про є широкий спектр контрольованих бур’янів завдяки поєднанню двох діючих речовин: тербутилазину та флуфенацету із тривалим періодом захисної дії.

Стратегія застосування гербіцидів на соняшникуПЕРША ФУНГІЦИДНА ОБРОБКА

Численні досліди, проведені компанією «Байєр» у різних регіонах України, довели, що для отримання найвищих врожаїв необхідне дворазове внесення фунгіцидів. Не є винятком і регіон із недостатнім зволоженням. Потрібно пам’ятати, що такі хвороби, як склеротиніоз, сіра гниль, альтернаріоз уражують також ріпак і сою. Це теж, у свою чергу, сприяє масовому поширенню названих хвороб. За наявності вологи після посіву перші ознаки хвороби часто спостерігаються уже у фазі 8–12 листків (вторинна інфекція). У такому разі необхідно застосувати фунгіцид, який захистить соняшник від широкого спектру хвороб: септоріозу, альтернаріозу, фомозу, фомопсису, іржі тощо. Причому фунгіцид повинен мати пролонговану дію та не спричиняти додаткового стресу для культури за подальших засушливих умов. Саме таким рішенням є новий фунгіцид Фокс® із нормою використання 0,6–0,8 л/ га. Трирічні дослідження, проведені фахівцями компанії «­Байєр», показали кращу ефективність фунгіциду Фокс® як захисту від низки хвороб, вищу урожайність та безпечність використання (також у Степовій зоні) порівняно з 6 конкурентними препаратами.

При сильному розвитку хвороб, зокрема, фомопсису, сірої гнилі, склеротиніозу (білої гнилі), доцільно використовувати фунгіцид Пропульс® 0,8–1,0 л/ га. Слід також зазначити, що найвища ефективність будь-якого фунгіциду спостерігається за профілактичного застосування.

Фаза розвитку соняшнику 8–12 листків також ідеальна для внесення рістрегулятора Церон® у нормі 0,75–1,0 л/ га. Він забезпечує меншу висоту рослини, необхідну для проходження самохідних оприскувачів під час цвітіння без травмування рослин; збільшення біомаси кореня; збільшення стійкості до вилягання; вирівнювання нерівномірних посівів. У цій фазі доцільно також внести інсектицид Коннект®, 0,5–0,6 л/ га для знищення різноманітних шкідників. Тут слід зазначити, що препарат Коннект® містить діючу речовину імідаклоприд у кількості 100 г/ л, що значно більше порівняно з іншими інсектицидами з цією ж діючою речовиною, а відтак є добрим профілактичним засобом від тютюнового трипса та клопів, які часто присутні на полях соняшнику в останні роки. За профілактичної обробки інсектицидами можна використати Децис® 100, 0,1–0,15 л/ га. Слід пам’ятати, що пошкодження тканин соняшнику шкідниками – відкриті ворота для ураження хворобами.

При приготуванні бакової суміші продуктів Фокс®, Коннект® та Церон® рістрегулятор Церон® завжди додають останнім. Не рекомендується обробляти рістрегуляторами рослини, які перебувають у стані стресу від посухи, заморозку чи пошкодження шкідниками.

За перших ознак ураження соняшнику пероноспорозом використовуємо препарат Альєтт®, 1,5–2,0 л/ га, особливістю діючої речовини якого є як акропетальний, так і базипетальний рух по рослині, що забезпечує максимальний ступінь захисту рослини від кореня до точки росту.

ДРУГА ФУНГІЦИДНА ОБРОБКА

За даними внутрішніх дослідів, найефективнішим є внесення фунгіцидів у фазі середини цвітіння (ВВСН-65). У цей час доцільно використовувати фунгіцид Пропульс®, 0,9–1,0 л/ га, що забезпечує контроль широкого спектру хвороб та тривалий фунгіцидний захист. За помірного рівня проявів хвороб можемо також використати фунгіцид Фокс® у нормі 0,6–0,8 л/ га (рис. 2).

Рис. 2. Зразки рослин із варіантів двократної обробки фунгіцидами в фазу 12 листків та в середину цвітіння: зліва – рослина, оброблена Фокс®, 0,6 л/ га та Пропульс®, 1,0 л/ га; рослина посередині – Дерозал, 0,5 л/га та Фокс®, 0,6 л/ га; справа дві рослини – не оброблена ділянка. АгроАрена компанії «Байєр», Тернопільська обл., 2019 р.
Рис. 2. Зразки рослин із варіантів двократної обробки фунгіцидами в фазу 12 листків та в середину цвітіння: зліва – рослина, оброблена Фокс®, 0,6 л/ га та Пропульс®, 1,0 л/ га; рослина посередині – Дерозал, 0,5 л/га та Фокс®, 0,6 л/ га; справа дві рослини – не оброблена ділянка. АгроАрена компанії «Байєр», Тернопільська обл., 2019 р.

ІНСЕКТИЦИДНИЙ ЗАХИСТ

Для ефективного контролю лускокрилих шкідників у період цвітіння вносимо інсектицид Белт®, 0,1–0,15 л/ га, який є безпечним для бджіл і корисної ентомофауни (за обробки у вечірні та нічні години).

Отже, можна зробити висновок, що при вирощуванні традиційних гібридів соняшнику завдяки як досходовому, так і післясходовому застосуванню гербіциду Челендж, ґрунтового гербіциду Харнес® та Аспект® Про боротися з бур’янами стало простіше. Для розкриття біологічного потенціалу сучасних гібридів соняшнику необхідно проводити захист рослин від шкідників і хвороб шляхом дворазового застосування фунгіцидів: першого – до фази виходу зірочки в комбінації з рістрегулятором Церон®; другого – в середині цвітіння у поєднанні з застосуванням інсектицидів. Цей захід сприяє стримуванню росту стебла та максимально тривалому збереженню листкового апарату рослин, що необхідно для формування максимальної врожайності соняшнику.

Ігор Бучинський, менеджер відділу маркетингу з олійних культур, ТОВ «Байєр» e-mail: ihor.buchynskyy@bayer.com

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Вплив мульчувального обробітку ґрунту на живлення соняшнику

У степових умовах величина врожаю польових культур...

Вирощування соняшнику на ґрунтах із різним рівнем pH

Активне поширення ареалу виробництва соняшнику на області,...

Біологія та методи контролю вовчка соняшникового

Раніше вовчок соняшниковий був поширений здебільшого в...

Погода

Kyiv
рвані хмари
22.1 ° C
23.1 °
21.5 °
83 %
0.5kmh
77 %
Пн
25 °
Вт
24 °
Ср
22 °
Чт
30 °
Пт
32 °