22 Травня 2022

Правила приготування бакових сумішей

У цій статті ми розглянемо основні принципи змішування препаратів під час приготування бакових сумішей для обробки рослин. Застосувавши їх на практиці, ви не допустите можливих прикрих помилок і зможете підвищити якість проведення обробки.

Займаючись приготуванням бакових сумішей, слід звернути увагу на два важливих моменти: фізико-хімічну сумісність препаратів у суміші, а також техніку та черговість їх змішування. Розглянемо кожен із них окремо.

Сучасні засоби захисту рослин становлять собою складні композиції, що містять у своєму складі, крім однієї або кількох діючих речовин, різні допоміжні добавки. Це поверхнево активні речовини, стабілізатори, біоциди й інші компоненти, покликані підвищити ефективність препаратів та полегшити їх застосування. Тому в бакових сумішах передбачено можливість взаємодії всіх цих елементів.

У більшості випадків фірми-виробники додають до препаратів рекомендації щодо їх змішування, яких потрібно обов’язково дотримуватися. Але якщо ні таких рекомендацій, ні власного досвіду немає, слід виконати такі дії: попередньо в невеликій ємності на 1–1,5 л (для цього згодиться звичайна пластикова пляшка) змішуємо препарати. Якщо впродовж 30 хвилин не утворилися осад, пластівці, сильна піна, рідина не загусла або сильно не нагрілася, – цю бакову суміш можна використовувати для обробки. Якщо комбінація компонентів за цей час пошарово розподілилася, але при перевертанні ємності легко змішується, то її можна використовувати за умови постійного перемішування в баку обприскувача.

Бувають також інші випадки, наприклад, ми не спостерігаємо ознак проходження хімічної реакції, але суміш все-таки не можна застосовувати для обприскування, наприклад, через зниження загальної ефективності використовуваних у ній пестицидів. Тому інструкцію щодо застосування того чи іншого препарату слід читати обов’язково.

Тепер спробуємо розібратися з технікою та черговістю змішування препаратів. Для приготування робочого розчину бак обприскувача заповнюють чистою водою від 1/3 до половини його об’єму, потім при включеній мішалці додають розраховану кількість препарату або ж приготовлений маточний розчин пестициду. Тут важливо пам’ятати, що препарати не можна розчиняти в довільному порядку, а також не можна їх змішувати між собою, а вже потім отриману суміш розчиняти у воді. Також спочатку слід визначити рівень pH використовуваної для приготування бакової суміші води. Справа в тому, що її якість може суттєво вплинути на ефективність застосовуваних пестицидів. Якщо pH води, що використовуєтся вищий від 6, то доцільно застосовувати регулятор кислотності. При цьому важливо пам’ятати, що цей препарат  додають у бак обприскувача першим.

Принцип змішування препаратів у баковій суміші досить простий – від важкорозчинних пестицидів переходять до додавання менш важкорозчинних. Наприклад, у разі застосування в баковій суміші гербіциду, який випускають у водорозчинній упаковці, його відправляють в бак обприскувача першим.

Далі розчиняють сухі препаративні форми: змочувані порошки (ЗП), водно-дисперговані гранули (ВДГ) тощо. Після розчинення всіх використовуваних пестицидів переходять до розчинення добрив. Важливо додавати в робочу рідину наступний препарат тільки тоді, коли повністю розчинився попередній. Черговість розчинення компонентів залежно від препаративних форм показано нижче:

Черговість розчинення компонентів залежно від препаративних форм

Ю. А. Димов, експерт напряму

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2019

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Чому не завжди спрацьовують бакові суміші або двокомпонентні ґрунтові гербіциди

Дуже актуальною є проблема фітотоксичності грунтових гербіцидів...

Як підвищити стійкість рослин до стресів?

Стрес у рослин – найпопулярніша тема останніх...

Стійкість бур’янів до гербіцидів та шляхи її подолання

Бур’яни – конкуренти культурних рослин за мінеральні...

Погода

Kyiv
хмарно
10.7 ° C
11 °
9.8 °
89 %
0.5kmh
100 %
Нд
10 °
Пн
16 °
Вт
19 °
Ср
22 °
Чт
20 °