17 Травня 2022

Пріма™ Форте та гербіциди на основі 2,4-Д і флорасуламу – чи це одне й те саме? У чому різниця?

Уже 3 роки поспіль ми чуємо від сільгоспвиробників тезу про те, що наша Пріма™ Форте – це той самий гербіцид, що й відомий їм препарат на основі 2,4-Д та флорасуламу, бо незначне додавання третього компонента до поширеної комбінації не дуже змінило властивості Пріма™ Форте. Я впевнений, що таку думку аграріям нав’язують наші конкуренти, оскільки вони прагнуть реалізувати більше своїх продуктів. Мета цієї статті – розібратися, чи справді є різниця між Пріма™ Форте й гербіцидами добре відомої, «розкрученої» комбінації на основі 2,4-Д та флорасуламу і чи дійсно післядія нашого гербіциду така суттєва, як про неї говорять.

Нагадаємо, що до ПрімаТМ Форте входять 2,4-Д у формі ефіру (180 г/л), флорасулам (5 г/л) та амінопіралід (10 г/л). Якщо детально розглянути наведений склад гербіциду, то ми побачимо, що у ПрімаТМ Форте на 1 га припадає у 2,5 разу менше 2,4-Д та у 2 рази менше амінопіраліду, ніж у складних ефірів 2,4-Д і гербіциду на основі амінопіраліду, який ми в минулому реалізовували на ринку України. Це означає, що ПрімаТМ Форте більш м’яка по відношенню до культури, але водночас має цілу низку переваг перед відомим гербіцидом на основі 2,4-Д і флорасуламу. Наприклад, завдяки зменшеній кількості 2,4-Д й амінопіраліду на 1 га ПрімаТМ Форте чудово змішується з регуляторами росту (Моддус®), що точно не можна і навіть заборонено робити з гербіцидами на основі 2,4-Д та флорасуламу або просто 2,4-Д, МЦПА, дикамба, клопіралід- й амінопіралідвмісними продуктами. Адже відомо, що змішування таких гербіцидів (на основі синтетичних гормонів росту) з регуляторами (інгібіторами росту культури) може призвести до повної зупинки росту культурної рослини і вплинути на розвиток генеративних органів зернових надалі. Отже, одна з головних переваг ПрімаТМ Форте очевидна.

Пріма Форте: викорінююча дія на осоти
Пріма Форте: викорінююча дія на осоти

Наступна перевага – ґрунтова дія, що є досить вагомою властивістю порівняно з гербіцидами на основі 2,4-Д та флорасуламу, які взагалі її не мають. Кожного року ми маємо різноманітні умови вирощування зернових, але так чи інакше на момент внесення 2,4-Д-вмісних продуктів, куди відноситься і ПрімаТМ Форте, на зернових колосових культурах, тобто до 2-го міжвузля культури (ВВСН 32), ґрунт ще має достатню кількість вологи для появи наступної хвилі бур’янів, зокрема, минулорічної падалиці соняшнику, в т. ч. стійкої до імідазолінонів та сульфонілсечовин. І нехай ґрунтова дія після застосування ПрімаТМ Форте не така потужна, як, наприклад, після гербіциду Елюміс®, проте вона позначається на наступній хвилі бур’янів, на відміну від гербіцидів на основі 2,4-Д та флорасуламу, в яких така дія відсутня.

Пріма Форте проти хвощу
Пріма Форте проти хвощу

Третя суттєва перевага ПрімаТМ Форте – це викорінююча дія проти осотів. Інші 2,4-Д та флорасуламвмісні продукти лише пригнічують розвиток осотів у посівах (переважно лише вегетуючу частину бур’яну), тоді як ПрімаТМ Форте завдяки амінопіраліду має здатність проникати до кореневої системи та знищувати її на глибині до 40 см.

ПрімаТМ Форте внаслідок синергетичної дії трьох потужних компонентів має значно ширший спектр дії проти бур’янів – вона контролює понад 180 видів шкідливих рослин, на відміну від гербіцидів на основі 2,4-Д та флорасуламу, які контролюють до 100 видів бур’янів. Чудово працює по багаторічних дводольних бур’янах, до того ж по осотах має ще й викорінюючу дію. З-поміж усіх представників великої родини синтетичних гормонів росту та подібних за дією речовин саме ПрімаТМ Форте забезпечує якісний контроль таких складних бур’янів, як хвощ польовий (Equisetum arvense L.) і молочай лозяний (Euphorbia virgata Walsdt).

І ще одна суттєва перевага ПрімаТМ Форте порівняно з відомою комбінацією 2,4-Д та флорасуламу – це температурний режим використання. ПрімаТМ Форте через свою формуляцію починає працювати за значно нижчої температури: +5°С, тоді як більшість продуктів, що містять 2,4-Д, починають проявляти свою ефективність, коли денна температура піднімається вище ніж +10°С. Відомо, що ефективний контроль бур’янів післясходовими гербіцидами спостерігається, коли денна температура коливається в межах +12…+25°С, але якщо подивитися саме на початок роботи гербіциду, то ефективна робота ПрімаТМ Форте помітна вже при +5°С.

Таким чином, наведені вище дані свідчать, що ПрімаТМ Форте, на відміну від відомої комбінації 2,4-Д та флорасуламу, має цілу низку переваг (див. табл.).

Порівняння Пріма Форте з гербіцидами на основі 2,4-Д та флорасуламуА зараз давайте уважно подивимося, що собою становить післядія у сівозміні. Післясходові гербіциди, які мають ґрунтову дію на наступні хвилі бур’янів у рік внесення, як правило, мають і післядію на наступні культури в сівозміні. Тобто такі гербіциди мають, з одного боку, перевагу над іншими післясходовими гербіцидами, а з іншого – нібито й недолік. Якщо говорити про післядію ПрімаТМ Форте, то вона проявляється лише на бобових культурах, що вкрай рідко йдуть у сівозміні після зернових. Їх можна висівати не раніше ніж через 14 місяців після внесення ПрімаТМ Форте незалежно від норми застосування.

Якщо використовується вища норма ПрімаТМ Форте – 0,7 л/га, то такі культури, як соняшник, цибуля, картопля, цукровий буряк, льон і капуста, можна висівати на наступний рік після застосування гербіциду за умови випадання мінімум 300 мм опадів з моменту внесення гербіциду до посіву наступної культури. Це доводять і наші вже багаторічні досліди з післядії в умовах господарств. Деякі з таких даних наведено на графіках, що ілюструють урожайність соняшнику на наступний рік після внесення ПрімаТМ Форте на зернових залежно від обробітку ґрунту (див. рис 1 і 2).

Рис. 1. Урожайність соняшнику у 2017 р. після зернових з гербіцидами у 2016 р. залежно від обробітку ґрунту, т/га
Рис. 1. Урожайність соняшнику у 2017 р. після зернових з гербіцидами у 2016 р. залежно від обробітку ґрунту, т/га

Рис. 2. Урожайність соняшнику у 2017 р. після зернових з гербіцидами у 2016 р. залежно від обробітку ґрунту, т/га
Рис. 2. Урожайність соняшнику у 2017 р. після зернових з гербіцидами у 2016 р. залежно від обробітку ґрунту, т/га

Отже, з наведених у цій статті порівнянь ми побачили, що ПрімаТМ Форте має суттєві переваги над конкурентними продуктами на основі 2,4-Д та флорасуламу, а розгляд ситуації з післядією переконливо засвідчив, що вона не така страшна, як вважають деякі аграрії.

В. О. Максимович, менеджер із технічної підтримки, напрям «Гербіциди на польових культурах», ТОВ «Сингента»

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2020

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Чому не завжди спрацьовують бакові суміші або двокомпонентні ґрунтові гербіциди

Дуже актуальною є проблема фітотоксичності грунтових гербіцидів...

Як підвищити стійкість рослин до стресів?

Стрес у рослин – найпопулярніша тема останніх...

Стійкість бур’янів до гербіцидів та шляхи її подолання

Бур’яни – конкуренти культурних рослин за мінеральні...

Погода

Kyiv
рвані хмари
15.7 ° C
16.5 °
14.2 °
45 %
0.9kmh
62 %
Вт
18 °
Ср
11 °
Чт
19 °
Пт
22 °
Сб
18 °