28 Березня 2024

Стабілізатори азоту – рахуємо прибавки та прибутки

Сьогодні ціни на азотні добрива вже нікого не дивують, а інтернет-ресурси переповнені новинами про нову групу препаратів – стабілізатори азоту. Чим більше інформації, тим більше запитань. Яку прибавку врожайності дають стабілізатори азоту? За яких умов краще використовувати ці препарати? В чому полягають їх переваги і чи є вони взагалі? Шукаємо відповіді у матеріалі.

ВТРАТИ АЗОТУ – НА ЯКИХ ЕТАПАХ ВОНИ КРИТИЧНІ?

Нагадаємо, що рослина здатна поглинати нітратну NО3 та частково-амонійну NH4 форми азоту. Однак щоб такі форми стали доступними, азоту необхідно пройти певні хімічно-мікробіологічні перетворення до цих форм:

NH2 > NH4+ > NО3

У КАСі близько 50% азоту зберігаються у амідній формі NH2 і проходять 2 етапи перетворення і втрат. А у карбаміді амідна форма – це усі 100%.

Загальні втрати азоту під час перетворення у ґрунті можуть сягати понад 40% і відбуваються у два етапи:

  1. Перші втрати відбуваються у вигляді газоподібного аміаку NH3 в момент перетворення амідної форми під впливом ферменту ензиму уреази;
  2. Другий етап втрат – втрати у період переходу амонійної форми в нітратну в процесі нітрифікації під впливом бактерій роду Nitro­somonas.

На цих двох етапах перетворення азоту працюють абсолютно різні за принципом дії стабілізатори азоту.

ЯК ЗМЕНШИТИ ВТРАТИ: ВИДИ СТАБІЛІЗАТОРІВ АЗОТУ

Існують 2 основні групи стабілізаторів азоту:

  1. Інгібітори уреази;
  2. Інгібітори нітрифікації.

N-бутилтіофосфортриамід (NBPT) єдина діюча речовина, що використовується як інгібітор уреази. Вона блокує активність ферменту уреаза, чим уповільнює перехід амідної форми азоту NH2 в амонійну NH4+. Цей процес дає змогу пролонгувати період азотного живлення рослини на ранніх етапах втрат азоту, а відтак – зберегти більший відсоток азоту.

Схема роботи інгібітора уреази у циклі перетворення форм азоту

Нітрапірин – популярна діюча речовина, що належить до групи інгібіторів нітрифікації. Вона дезактивує бактерії роду Nitrosomonas. Важливо, що цей процес відбувається вже на другому етапі перетворення азоту в нітратну форму. На цьому етапі відсоток втрат значно менший, ніж на першому.

ПРОЛОНГАЦІЯ ДІІ АЗОТУ ТА ЗМЕНШЕННЯ КІЛЬКОСТІ ВНЕСЕНЬ

Максимальне споживання азоту озимими зерновими відбувається у двох фазах: у фазі виходу в трубку та у фазі колосіння. Щоб забезпечити наявність азоту в критичні для формування врожаю фази, підручники з агрохімії радять проводити три внесення азоту – адже без інгібіторів азот поглинається нерівномірно і частково втрачається.

Маріо Тенута, професор університету Manitoba (Канада), експерт із живлення рослин

Маріо Тенута, професор університету Manitoba (Канада), експерт із живлення рослин

На півдні України найбільшим чинником втрати буде випаровування азоту, а в центральній зоні (Кропивницький, Дніпро, Запоріжжя) відбуватиметься і промивання азоту, і випаровування амонію з поверхні.

Найбільшою є втрата при випаровуванні NH3 – до 30%.

N-STAB – інгібітор уреази на основі NBPT – уповільнює перехід з амідної форми в амонійну до 14 днів і відтерміновує вивільнення азоту в більш пізні фази культури. Тому два внесення азоту з N-STAB забезпечують ефективність на рівні трьох внесень без N-STAB.

В підсумку отримаємо:

  1. Економію

З інгібітором уреази можна скоротити кількість внесень азотних добрив до двох раз без втрати ефективності. Це дає змогу зекономити на логістиці, амортизації техніки та паливі приблизно 15 доларів з гектара.

Читати по темі: Від чого залежить ефективність роботи гліфосату

  1. Гарантований азот у стадії колосіння

У фазі колосіння переважно сухо, спекотно, і внесення КАС по колосу часто технологічно неможливе. Застосування N-STAB дає можливість вирішити цю технологічну проблему і гарантовано забезпечити озимі зернові азотом у критичній фазі при більш ранньому внесенні.

ПРАКТИЧНІ РЕЗУЛЬТАТИ В ІНШИХ РЕГІОНАХ

Під час внесення у виробничих масштабах у сезоні 2021 року в Одеській, Вінницький, Кірово­градській, Тернопільській областях отримали такі дані щодо прибавки врожайності:

300 кг/га на ріпаку;

200-600 кг/га на пшениці;

600–900 кг/га на кукурудзі.

Продовження матеріалу дивіться у відео:

АХТ: плани на 2020 рік

КЕЙС ФГ «ФЛОРА А.А»

Андрій Капріца, керівник ФГ «Флора А.А.», Вінницька обл

Андрій Капріца, керівник ФГ «Флора А.А.», Вінницька обл.

Цього року ми вносили невеликі норми КАС, всього 100 л/га. І навіть при такій нормі інгібтор показав мінімальну прибавку 200 кг/га. На наступний рік візьмемо більшу кількість КАСу, як в АХТ рекомендують, і очікуємо ще кращих результатів.

На полі «Діди» у ФГ «Флора А.А.» цього року тестували інгібітор уреази N-Stab в нормі 1,4 л на 1000 л КАС 32 на ози­мій пшениці. Норма внесення КАСу – 100 л/га.

У господарстві Андрія Капріци впроваджено систему точного землеробства, тому для досліду підібрали рівномірний масив і зони з одного рівня продуктивності для максимально точних результатів.

Розрахунок прибутковості внесення інгібітора уреази на прикладі досліду Андрія Капріци
Розрахунок прибутковості внесення інгібітора уреази на прикладі досліду Андрія Капріци
Фільм про точне землеробство – «Не Один в Полі»

Стабілізатор азоту протестували в чотирьох повторюваностях на різних сортах озимої пшениці: Скаген, Тобак, Меморі, Аркеос.

Найкращий результат щодо прибавки врожайності на сорті Тобак – 320 кг/га.

Опубліковано і журналі “Агроном”, 2022

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

A.I.R.™-гібриди: нова ера в генетиці соняшнику

Впродовж останніх років соняшник в Україні вважається...

Трайдент – новий гербіцид для найвибагливіших фермерів

Бренд «Агрохімічні технології» презентує новий трикомпонентний гербіцид...

Погода

Kyiv
хмарно
12 ° C
12.6 °
11.4 °
83 %
0.5kmh
100 %
Чт
12 °
Пт
12 °
Сб
17 °
Нд
21 °
Пн
20 °