17 Травня 2022

Старт без перешкод: які показники відповідають за якість посівного матеріалу

Не за горами весняна посівна кампанія. Тож саме час перевірити насіння на основні показники посівної придатності – енергія проростання та схожість. А також провести фітопатологічне дослідження. По це нагадують фахівці «Інституту здоров’я рослин».

«Показники схожості та енергії проростання посівного матеріалу – надзвичайно важливі. Адже дуже часто саме вони вирішують подальшу долю насіння. Іншими словами, чи буде воно буде висіватися, чи його взагалі використають на фураж, – консультує науковий співробітник Інституту Сергій Сальніков. – Схожість – це здатність насіння дати сходи за оптимальних умов. За низького відсотка цього показника посіви будуть зрідженими. А енергія проростання характеризує відсоток насіння, здатного прорости в оптимальних умовах. Вона відповідає за рівномірність появи сходів та розвитку рослин на початкових етапах вегетації.

Дослідивши схожість та енергію проростання, можна скоригувати норми та глибину висіву. А також, за потреби, обрати відповідні стимулюючі препарати. Однак не слід забувати, що на ці показники під час вирощування впливає ряд факторів. Це – погодні умови, хвороби та шкідники, мінеральне живлення тощо».

Не менш важливим показником якості посівного матеріалу є ступінь його зараженості патогенами, – відзначає Сергій Сальніков. Адже навіть якщо схожість та енергія проростання перебувають в межах норми, то комплекс хвороб неодмінно стане перепоною для формування сильних, здорових сходів.

«Джерела інфікування молодих проростків можуть бути найрізноманітніші. Це й ґрунт, і заражені пожнивні рештки, й сам насіннєвий матеріал, – пояснює Сергій. – Якщо перші два контролюються агротехнікою та сівозміною, то здорове насіння потрібно виростити. І, що не менш важливо, належним чином зберегти до сівби. Адже весь час до протруєння, яке зазвичай відбувається за 14-40 днів до сівби (залежно від культури та технологічних моментів) насінина піддається атаці різних фітопатогенів.

Тому навіть якщо посівний матеріал був вирощений з дотриманням усіх норм і правил, і жодних візуальних ознак ураженості наразі не спостерігається, я все одно раджу ліпше перевірити цей показник лабораторним методом та підібрати потрібний протруйник».

Залежно від виявлених на насінні збудників хвороб, вчені «Інституту здоров’я рослин» можуть порекомендувати ті чи інші діючі речовини. Саме вони обов’язково мають міститися в протруйнику для надійного контролю наявних патогенів. Таким чином ви забезпечите своїм посівам стрімкий старт без зайвих перешкод.

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Цього року в Україні очікують хороший урожай суниці

Тепла погода та відсутність заморозків на початку...

«Контінентал» завершив посадку картоплі

У «Контінентал Фармерз Груп» завершилася посадка картоплі....

Надійний післясходовий захист соняшника, стійкого до імідазолінонів

Вирощування гібридів соняшника за окремими виробничими системами,...

Погода

Kyiv
кілька хмар
19.3 ° C
19.3 °
19.3 °
21 %
6.7kmh
12 %
Вт
18 °
Ср
13 °
Чт
19 °
Пт
21 °
Сб
17 °