22 Травня 2022

Одним знаряддям. Вибір дискового культиватора

У сучасних системах підготовки ґрунту дискові агрегати є досить поширеними. Особливою популярністю серед аграріїв користуються знаряддя, які здатні працювати за різними технологіями, починаючи від лущення чи підготовки посівного ложа і закінчуючи більш глибоким обробітком ґрунту. Своїми першими враженнями від роботи одного з таких універсальних агрегатів поділився Олексій Задорожній – головний агроном СТОВ ім. Ватутіна (село Івано-Шейчине Богодухівського району Харківської області).

– Землі нашого підприємства розташовані в зоні недостатнього зволоження, і в останні роки саме брак вологи є для нас основним лімітуючим чинником врожайності. Тому всі технологічні зміни, які ми впроваджуємо у виробництві, спрямовані насамперед на збереження і накопичення вологи у ґрунті, – розповідає головний агроном.

Олексій Задорожній, головний агроном СТОВ ім. Ватутіна
Олексій Задорожній, головний агроном СТОВ ім. Ватутіна

Сьогодні площа земель господарства становить 2500 га. Останнім часом ми зосередили увагу на вирощуванні лише чотирьох найбільш рентабельних для нас культур – соняшнику, кукурудзи, сої та пшениці.

Найбільше сіємо кукурудзи – 800 га, оскільки у нас вона показує досить стабільну врожайність, причому без особливо великих витрат на вирощування. Соняшнику маємо 700 га. Намагаємось повертати його на попереднє місце не раніше ніж на четвертий рік. Якщо сіємо частіше – маємо проблеми з соняшником вовчком. Соєю засіваємо 500 га. Під озиму пшеницю відводимо близько 560 га, з них 20 га на зелений корм, оскільки в господарстві також є тваринництво – ВРХ, молочний напрям.

Що ж до врожайності, то кукурудза залежно від року забезпечує нам 80–110 ц/га на круг, соняшнику отримуємо від 30 до 40 ц/га, в цьому році маємо 35 ц/га. Середня врожайність пшениці тримається на рівні 55 ц/га, що для наших умов, я вважаю, теж непогано. А от із соєю трішки гірше. Для нас це, мабуть, найбільш проблемна культура, і отримувати заплановані врожаї видається не завжди.

Візьмемо, наприклад, цей рік – він у нас дуже важкий, особливо для сої. В той час як більшу частину країни заливало, у нас зовсім не було вологи – відмічалась сильна посуха. Оскільки саме відбувалось формування і наливання бобів, то і врожайність отримали на рівні 20–22 ц/га. Хоча з огляду на ті витрати, які ми вкладали в технологію, вона мала б становити 30–35 ц/га. А от минулий рік у плані погодних умов був більш сприятливим. Основні масиви сої забезпечили врожайність у межах 35 ц/га, окремі поля давали і по 40 ц/га.

Тенденція до збільшення кількості посух та їх тривалості, яка відмічається в останні роки, змусила нас шукати нові шляхи вирішення проблеми з нестачею вологи. Ми переглянули нашу систему підготовки ґрунту – почали більше уваги приділяти збереженню та накопиченню вологи. Там, де є можливість, обме­жуємось мінімальним обробітком, наприклад, під пшеницю лише дискуємо на 5–6 см або ж взагалі сіємо по стерні, якщо попередником була соя.

Водночас повністю відмовитись від традиційного обробітку ми не можемо – ґрунти в господарстві досить важкі, чорноземи. Тому, наприклад, під соняшник, як і раніше, оремо. На цій культурі оранка забезпечує в нас вищу врожайність. Під сою проводимо глибоке розпушування. До речі, для себе ми відмітили перевагу такого обробітку. Раніше під цю культуру ми обмежувались двома дискуваннями після збирання попередника. Але потім побачили, що у варіанті, де після дискувань з осені ще було проведене глибоке розпушування, врожайність була на 25–30% вищою. На цій ділянці соя показала понад 40 ц/га, в той час як після дискувань – лише 30 ц/га.

Читати по темі: Досвід впровадження комбінованого способу обробітку ґрунту

При вирощуванні кукурудзи дивимось на попередник і стан поля. Якщо минулого року на полі була оранка, то в цьому проводимо глибоке розпушування – чергуємо ці операції. Взагалі всі площі намагаємось підготувати восени, щоб навесні втрачати менше вологи.

Втім, незалежно від системи обробітку ґрунту, підготовка у нас починається з дискування, від якості та вчасності проведення якого залежать всі інші операції. І тут на перший план виходить дискатор.

Раніше ми користувалися вітчизняним агрегатом, який у цілому був непоганий, але вже своє віджив. Працювали ним більше ніж 10 років. Так, він мав свої недоліки, не завжди якісно проводив обробіток, часто виходив з ладу. Все це доставляло певні незручності. Крім того, в останні роки запчастини на нього стали проблемою – просто неможливо було купити. Нас рятувало лише те, що таких агрегатів у господарстві було два. Тобто одним ми працювали, а інший тримали на запчастини – доти, поки було чим підміняти…

У цьому році питання заміни агрегату вийшло на перший план. До вибору нового ми підходили довго і зважено – багато порівнювали, читали літературу, консультувалися з колегами, сусідами. В результаті найбільше нам сподобався дисковий культиватор Carrier.

В господарстві обрали культиватор з дисками діаметром 47 см, які чудово підходять для роботи на полях з великою кількістю рослинних решток, в тому числі і після кукурудзи
В господарстві обрали культиватор з дисками діаметром 47 см, які чудово підходять для роботи на полях з великою кількістю рослинних решток, в тому числі і після кукурудзи

– Про нього були гарні відгуки від багатьох господарств, – погоджується Олександр Задорожній, заступник бригадира тракторної бригади. – Наприклад, цього літа ми проїжджали через Запорізьку область і побачили Carrier у полі. Зупинились, наш директор запитав у механізатора про враження. Той сказав, що за вісім років експлуатації цієї техніки жодного разу не було поломок, лише міняли диски. За цей час агрегат напрацював вже близько 8000 га, і в господарстві всі ним задоволені. Для нас це було черговим підтвердженням його якості.

Олександр Задорожній, заступник бригадира тракторної бригади (зліва) з механізатором та головним агрономом

– Спочатку нам привезли культиватор на демовипробування. Ми тестували його в наших умовах у всіх варіантах, на різну глибину, в один-два-три сліди. Працювали ним по озимій пшениці, де були великі залишки соломи. І вже після першого проходу по полю я побачив високу якість роботи. Нас вона цілком влаштовувала, і ми вирішили його придбати, – продовжує головний агроном.

Це було наше перше знайомство з технікою Väderstad. Зупинились ми на 8-метровому варіанті з діаметром дисків 47 см. Підбирали його під наш 410-сильний трактор. Оскільки багато полів у господарстві розташовані на пагорбах, брали з певним запасом потужності, якої для нашого рельєфу мало цілком вистачити. Що стосується дисків, то ми обрали саме такий варіант, оскільки плануємо працювати ним також на полях з великою кількістю рослинних решток, в тому числі й по кукурудзі.

Переважно Carrier буде задіяний в літньо-осінній період для підготовки більшості площ – під сівбу озимої пшениці, наприклад, після соняшнику, для загортання рослинних решток після зернових, а також після кукурудзи під оранку.

Результат роботи Carrier 820 після подрібнювача на полі з рештками соняшнику
Результат роботи Carrier 820 після подрібнювача на полі з рештками соняшнику

І хоча новим культиватором ми встигли попрацювати небагато – обробили 300 га, але першими враженнями, порівнюючи з нашим попереднім агрегатом, вже можемо поділитись.

Перше, що мені в ньому подобається, – це якість роботи. Коли раніше ми проводили обробіток старим дискатором, він, незалежно від глибини, залишав на полі «шифер», тобто необроблений шар ґрунту був нерівним. Якщо після такого обробітку сіяли озиму пшеницю, це позначалось на витримці глибини і, відповідно, дружності сходів озимини. З Carrier такого немає – ґрунт зрізається рівномірно на однакову глибину.

За характеристиками виробника, Carrier із 47-сантиметровими дисками може працювати на глибину від 5 до 12 см. Але по факту ми відмітили, що він чудово працює і глибше. Скажу відверто, спочатку я навіть сумнівався, що він зможе якісно обробляти і на 12 см, тож був приємно вражений, коли зрозумів, що і 15 для нього не межа.

В основному ж ми плануємо застосовувати його більше поверхнево. Наприклад, зараз після соняшнику спочатку запустили подрібнювач і далі дискуємо на глибину 6 см – готуємо ґрунт під висів пшениці. Те саме й на кукурудзі – завдання стоїть просто якісно перебити пожнивні рештки, щоб не було проблем із подальшим проведенням оранки чи глибокого розпушування.

Котки у Carrier металеві, що, на мою думку, також є перевагою в наших посушливих умовах. Вони важчі, більш якісно розбивають грудку, краще коткують і вирівнюють ґрунт.

Carrier обладнаний металевими котками, які в посушливих умовах більш якісно розбивають грудку, краще коткують та вирівнюють ґрунт
Carrier обладнаний металевими котками, які в посушливих умовах більш якісно розбивають грудку, краще коткують та вирівнюють ґрунт

– Звісно, з новим дискатором, окрім якості обробітку, в нас підвищилась і продуктивність, – зазначає заступник бригадира. – Раніше ми працювали 6-метровим агрегатом з трактором іншої потужності, який за світловий день обробляв не більше ніж 60 га при середній швидкості 11–12 км/год.

З новим вже у перші дні, включаючи налаштування, «притирку» механізатора до нової техніки, працюючи навіть не повний день, ми обробляли близько 100 га. Тобто продуктивність Carrier 820 за світловий день – від 100 га і більше за середньої швидкості 14–15 км/год.

Спостерігається і тенденція до економії палива при обробітку. На сьогодні ми це вже бачимо.

Продуктивність Carrier 820 за світловий день – 100 га і більше за середньої швидкості 14-15 км_год
Продуктивність Carrier 820 за світловий день – 100 га і більше за середньої швидкості 14-15 км/год

До того ж Carrier 820, незважаючи на ширину захвату, дуже компактний – має зручну систему складання, яка дає змогу швидко переводити конструкцію з робочого положення в транспортне. Ширина агрегату в транспортному положенні становить всього лише 2,5 м, що дуже зручно при транспортуванні як дорогами загального користування, так і польовими.

– Всі ці переваги дають нам можливість швидше проводити підготовку поля. Механізатор вже менше переживає за поломки, більш упевнений у виконанні поставлених завдань. Я ж, у свою чергу, не сумніваюсь, що тепер операції з обробітку ґрунту будуть проводитись у більш стислі терміни і вчасно, – задоволений Олексій Задорожній.

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

STEKETEE EC-Weeder 9 V: універсал із штучним інтелектом

Як працює просапний культиватор STEKETEE, оснащений системою...

Обираємо культиватор-підживлювач

Просапні культиватори-підживлювачі використовують для міжрядної культивації, забезпечуючи...

Погода

Kyiv
хмарно
10.7 ° C
11 °
9.8 °
89 %
0.5kmh
100 %
Нд
10 °
Пн
16 °
Вт
19 °
Ср
22 °
Чт
20 °