05 Липня 2022

Стартові добрива: поради американських вчених, як не нашкодити

Якщо неправильно внести стартові добрива, то це може призвести до багатьох проблем – опіків, отруєння рослин, а то і до загибелі посівів. Про це застерігають вчені з Арканзаського університету (США).

Так, якщо добрива вносяться разом з насінням або дуже близько з ним при посіві, то можливий опік.

«Багато добрив — це солі, які при внесенні розчиняються у відповідних іонах ґрунтової води. Подумайте про кухонну сіль NaCl, яка розчиняється у відповідних позитивних та негативних іонах Na + та Cl- у воді. Це розчинення створює різницю тиску, тому вода рухається зсередини коренів рослини до навколишнього ґрунту (тобто, осмос). Рослини можуть пов’янути, почорніти і загинути від нестачі води. Це називається опіком насіння або спаленням посівів добривами і може призвести до значних втрат», — стверджують науковці.

Відслідкувати таку проблему в традиційному розкиданні добрив можна рідко, так як вони розподіляються по більшій площі, але це не означає, що її немає.

Щоб стартове добриво не контактувало зі сходами культур, фахівці рекомендують користуватись методами точного землеробства, де важливим є не тільки якісна техніка, але і програмне забезпечення.

«Слід використовувати добре розчинні добрива з низьким сольовим індексом, такі як поліфосфат амонію (10-34-0) або ортофосфати», — радять науковці.

При використанні деяких азотних добрив існує додатковий ризик травмування посівів, якщо при внесенні в грунт виділяється аміак. Він токсичний і може вільно проникати в клітини рослин.

Сечовина, КАС, тіосульфат амонію і діамонійфосфат (DAP) представляють більше проблем, пов’язаних з аміаком, ніж MAP, сульфат амонію або нітрат амонію.

Виділення аміаку може бути прискорене за рахунок більш високих значень pH або в основній масі грунту, або в результаті реакції поблизу внесених добрив.

Аналіз стану ґрунту важливий для того, щоб визначити, чому можуть траплятися пошкодження посівів. Пошкодження врожаю найімовірніше, коли рослини, що вирощуються на піщаних ґрунтах з низьким вмістом органічних речовин, піддаються безпосередньому впливу добрив.

«Суха погода також збільшує ймовірність пошкоджень. Ґрунти з низькою катіонообмінною здатністю, мають грубу структуру і низький вміст органічних речовин, менше взаємодіють з добривами, ніж ґрунти з більш високою здатністю (дрібногрудкуваті).

Температура грунту також є частиною проблеми, оскільки в холодних ґрунтах коріння росте повільніше, отож довше піддається впливу більш високої концентрації добрив», — розповіли фахівці.

farmprogress.com

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Чому цьогорічного падіння врожаю не уникнути

Україна завжди відігравала роль потужного та надійного...

Як правильно провести десикацію для якісних жнив

Війна внесла корективи не лише в посівну,...

Бор для формування високої врожайності культур

Сьогодні застосування позакореневих підживлень мікроелементами (B, Zn,...

Погода

Kyiv
уривчасті хмари
20.6 ° C
22 °
19.8 °
82 %
1.4kmh
34 %
Вт
32 °
Ср
32 °
Чт
23 °
Пт
27 °
Сб
30 °