16 Жовтня 2021

Страхування посівів від погодних ризиків. Український досвід

Погода може мати визначальний вплив на урожайність будь-якої культури. А добрий урожай – основа прибутковості господарства. Однак, погода – це свого роду і лотерея, час від часу – з  великими ризиками. Працюючи не один рік на землі, сільгоспвиробники вивчають погодні особливості своєї місцевості і за допомогою агротехнологій можуть мінімізувати негативний вплив. Та метео експерти одностайні: клімат на Землі змінюється, і останні десятиліття були радше сприятливим винятком. В найближчому майбутньому сухіші регіони будуть частіше переживати сильні опади, а регіони з помірним кліматом можуть потерпати від засух, чи навпаки надміру вологи. Для сільського господарства це означає, що зростатиме кількість сезонів, коли стандартні підходи для вирощування не працюватимуть. Яким же чином можна уберегти себе від непередбачуваних погодних обставин?

Одним з найкращих інструментів у всьому світі вважається страхування посівів від погодних ризиків. Вже не один рік в Україні обговорюють світовий досвід у цій сфері. Але краще відповісти на одне питання – чи працюють такі ідеї в Україні?

Спеціалісти компанії «Сингента» однозначно переконані: працюють, і досить ефективно!

«Два роки тому в рамках «Фінансових рішень» було розроблено програму індексного страхування «Метео Захист». За цей час українські аграрії встигли переконатися у простоті та ефективності нашого страхового продукту. Після двох сезонів активної роботи з агрострахуванням посівів компанія «Сингента» готова поділиться своїм досвідом  у реалізації програми та її результатами» – підтверджує Роман Хрипко, менеджер з розвитку бізнесу відділу «Фінансові Рішення» Syngenta в Україні.

Роман Хрипко
Роман Хрипко, менеджер з розвитку бізнесу відділу “Фінансові Рішення” компанії Syngenta в Україні

ПРО ІНДЕКСНЕ СТРАХУВАННЯ ТА ПРОГРАМУ «МЕТЕО ЗАХИСТ»

Що таке індексне страхування? «Його основа – це використання погодних моделей, розроблених для конкретної місцевості, для оцінки впливу погоди на стан посівів та, відповідно, отриману в кінці сезону урожайність» – пояснює Роман.  Далі додає, що по результатах аналізу історичних погодних даних та показників урожайності, створюються математичні індекси, які відображають взаємозв’язок між погодою з одного боку та відчутними втратами врожаю з боку аграрія. «Ці індекси застосовуються для аналізу поточної погодної ситуації,  і, фактично, слідкуючи лише за якісно змодельованим індексом можна сказати, якого збитку було задано посівам, не оглядаючи їх фізично. Саме такий механізм застосовується в створенні страхових продуктів для сільського господарства» – зазначив експерт.

За словами  Альони Гальцової,  керівника відділу міжнародного страхування компанії «PZU Україна», партнера програми «Метео Захист», на  противагу класичному, компенсаційному страхуванню, продукти, засновані на індексах, не вимагають людської участі в оцінці розмірів завданого збитку, а тому є об’єктивнішими та простішими в плані адміністрування. «Індекс показує страховий випадок та розмір збитків для кожного застрахованого. Не потрібно оглядів посівів чи виїздів представників страхової компанії, тож виплата відшкодування відбувається у найкоротші строки» – додає пані Гальцова.

Альона Гальцова
Альона Гальцова,  керівник відділу міжнародного страхування компанії «PZU Україна»

Спираючись на  досвід реалізації подібних пропозицій в інших країнах, компанія «Сингента» створила такий продукт і в Україні  – усі переваги індексного страхування наявні у програмі «Метео Захист».  За умовами програми, сільгоспвиробники, котрі застосовують відповідні технології вирощування компанії «Сингента», можуть безкоштовно застрахувати свої посіви пшениці, ячменю та кукурудзи від засухи у період цвітіння та наливу зерна.

Спеціалісти «Фінансових Рішень» компанії та господарства-учасники програми вже переконались в об’єктивності роботи погодних індексів, а відтак – у вигідності та надійності цього страхового інструменту. Як пояснили представники відділу «Фінансові Рішення», суть пропозиції «Метео Захисту» доволі проста: якщо протягом цвітіння або наливу зерна буде зафіксовано занадто мало опадів або надто високі температури, учасник отримує відшкодування вартості насіння та засобів захисту рослин компанії «Сингента». Програма доступна навіть для невеликих господарств, адже мінімальна площа посівів для участі у програмі становить лише 100 га. Умова участі – застосування більше ніж одного продукту компанії «Сингента» на кукурудзі та більше трьох на пшениці та ячмені. Щодо територіальних умов, то «Метео Захист» діє на сході та півдні країни, де ризик настання засухи є дуже високим та актуальним. Зокрема, йдеться про Харківську, Луганську, Донецьку, Запорізьку, Одеську, Миколаївську, Херсонську, Дніпропетровську, Кіровоградську області.

При заповнені анкети на участь у програмі учасник отримує граничні рів­ні опадів і температури, відповідно до яких буде розраховано відшкодування в разі страхового випадку. Якщо за обраний період буде зафік­совано меншу загальну кількість опа­дів, ніж граничний рівень, або денні температури сягнуть граничного рівня — учасник отримає гроші на розрахун­ковий рахунок. Завдяки оперативності страхового партнера програми, компанії «PZU Україна», у попередні два сезони термін отримання відшкодування був дуже коротким – приблизно 5-7 днів.

В рамках програми використовуються погодні дані від українських метеостанцій та розроблена на їхній основі сітка метеоданих з кроком близько 30 км, щоб кожен учасник міг обрати ту точку спостережень, яка найкраще відповідатиме умовам на його полях. Слід зауважити, що розрахунки для сітки даних робить всесвітньо відома компанія Метеогруп на базі державних метеорологічних станцій та методики Всесвітньої метеорологічної організації (WMO). Така ж технологія застосовується і для сервісів прогнозу погоди. Реалізація програми «Метео Захист» є чудовим прикладом якісних інновацій на українському ринку агрострахування. Однак така оцінка може виглядати голослівною без огляду останніх практичних результатів програми.

РЕЗУЛЬТАТИ ПРОГРАМИ «МЕТЕО ЗАХИСТ» У СЕЗОНІ 2017

У сезоні 2017 року значно зросла кількість учасників програми, а також і площа застрахованих посівів. З дев’яти областей, у яких діє програма, участь прийняли 156 сільськогосподарських компаній, котрі застрахували більше ніж 100 тис. га посівів озимої пшениці та кукурудзи. Чимало з них розташовані у найбільш засушливих регіонах України – на південному сході, де ризик посухи є найбільш відчутним.

У зв’язку з погодними умовами, що склалися цього року, майже кожен другий учасник отримав відшкодування, середній розмір якого склав 37% від суми інвестицій у насіння та засоби захисту рослин. Максимальна сума відшкодування перевищила 1 млн. грн.

На перший погляд  розмір відшкодування здається незначним , але є ще два фактори, котрі свідчать про те, що програма «Метео Захист» справді приносить користь клієнтам-сільгоспвиробникам компанії. Перший фактор – доволі високий рівень повторної участі господарств з першого сезону в другому. Другий фактор – це позитивні відгуки від учасників як першого, так і другого сезону.

Христина Мосєєва
Христина Мосєєва, керівник ТОВ «Сільськогосподарське підприємство «Ягідне»

Христина Мосєєва, керівник ТОВ «Сільськогосподарське підприємство «Ягідне», Харківська область:

«Наше господарство розташоване в зоні ризикованого землеробства, тому коли ми дізнались про можливість прийняти участь в програмі «Метео Захист» одразу погодились. Із 8400 га загальних посівів ми застрахували 2000 га озимої пшениці та 1000 га кукурудзи. В результаті несприятливі погодні умови (відсутність опадів), що склались в поточному сезоні призвели до недоотримання врожайності зазначених культур. Тим не менш мінімізувати заподіяну шкоду нам дозволило страхове відшкодування в розмірі 300 тисяч грн. на посівах пшениці та 900 тис. грн. на кукурудзі».

Метео Захист

“Агроном”

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Виведено сорт картоплі з генами диких рослин стійкий до фітофторозу

Одним із найбільш розповсюджених і шкодочинних захворювань...

Корейські вчені отримали нове ефективне добриво з метану

Дослідники з Університету Кен Хі (Південна Корея)...

Погода

Kyiv
чисте небо
7.2 ° C
7.6 °
5.7 °
61 %
4kmh
0 %
Пт
8 °
Сб
15 °
Нд
12 °
Пн
12 °
Вт
10 °