16 Травня 2022

Стратегія догляду за посівами озимих зернових нинішнього року

За даними науково-дослідних установ мережі НААН, на даний час посіви озимих зернових культур, зокрема пшениці озимої, перебувають у фазі виходу в трубку (30-32 стадії розвитку за ВВСН), на початку якої потрібно провести друге азотне підживлення та заходи боротьби з бур’янами.

Якщо з об’єктивних причин (насамперед за відсутності вологи), друге підживлення ще не провели, то в теперішніх умовах його краще здійснити позакоренево рідкими формами азотних добрив: КАСами, розчином карбаміду, поєднавши їх внесення із засобами захисту рослин та препаратами антистресової дії, що включають амінокислоти, гуматні добрива, кремнієві та калійні препарати для зниження негативної дії заморозків і посухи. Ефективність антистресантів підвищується, якщо їх поєднати з хелатизованими розчинами мікроелементів, що забезпечує до 20 % приросту врожаю.

За неможливості застосування рідких форм азотних добрив, в умовах що складаються (достатнє зволоження), ефективним може бути внесення сипучих азотних добрив, зокрема аміачної селітри. У цьому випадку підживлення слід провести якнайшвидше, не допускаючи пересихання верхнього шару грунту. Внесення азоту в цей період розвитку рослин сприяє кращому виживанню продуктивного стеблостою, збільшенню кількості закладених колосків у колосі, кількості квіток у колосках, підвищенню посухостійкості рослин.

Не слід також забувати про третє підживлення, яке проводять ще до закінчення весни, від початку фази колосіння до наливу зерна. Це підживлення, за сприятливих погодних умов, збільшує тривалість активної діяльності верхніх листків і особливо прапорцевого, підвищує інтенсивність фотосинтезу, у результаті чого зростає маса 1000 зерен, вміст білка в зерні. Особливо доцільним у цей час є застосування 6 % розчину карбаміду.

Враховуючи значний запас інфекції хвороб і шкідників на озимих зернових культурах у зв’язку з цьогорічними умовами перезимівлі, їх пригнічення за ранньовесняного періоду та прогнозований інтенсивний розвиток у подальшому, існує загроза ураження посівів хворобами та пошкодження шкідниками, що особливо небезпечно на ослаблених стресовими чинниками рослинах. Тому рекомендується проводити постійний моніторинг фітосанітарного стану посівів для своєчасного застосування засобів захисту.

У фазі вихід у трубку, за проявлення ознак хвороб, таких як борошниста роса, іржа, септоріоз та церкоспорельоз посіви обробляють препаратами відповідно до «Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» на поточний рік. Норми витрат препаратів підбирають відповідно до фітосанітарного та фізіологічного стану рослин. Вищі із рекомендованих норми витрат застосовують на добре розвинених рослинах за наявності хвороб і умов, сприятливих для їх розвитку.

За результатами моніторингу, наприкінці фази трубкування може виникнути потреба проведення обприскувань проти бурої листкової іржі, борошнистої роси, септоріозу й інших плямистостей листків. За теплої вологої погоди потреба в обробленні посівів проти хвороб листя може виникати і пізніше – до кінця цвітіння. Для захисту посівів необхідно провести обприскування одним із препаратів зі спектром фунгіцидної дії відповідно до хвороб, що переважають на посівах.

У період вегетації озимих зернових культур, за помірного розвитку хвороб, для зменшення пестицидного навантаження та збереження довкілля можливе використання біологічних препаратів з високою технічною ефективністю: проти борошнистої роси та септоріозу листя.

Упродовж фази виходу у трубку необхідно здійснити заходи із запобігання втратам урожаю від шкідників, якщо їхня чисельність перевищує економічні пороги шкідливості (ЕПШ): блішки – 30–40 екз./м2 (у суху погоду), 50–60 жуків (у вологу); дорослі хлібні клопи – 1–3 екз./м2, за посухи – 1 клоп/м2; злакові попелиці – 10 попелиць на стебло при 50 % заселенні; п’явиці – 1 личинка на стебло, або 8–10 % пошкодженої листкової поверхні. Доцільно провести хімічний захист посівів одним із рекомендованих інсектицидів. Враховуючи характер заселення посівів шкідниками, обприскування можна обмежити крайовими смугами.

У пізніші фази розвитку (колосіння – цвітіння) проти фузаріозу та септоріозу колоса за очікуваного ймовірного їх розвитку рекомендовано обприскування посівів дозволеними фунгіцидами.

Проти шкідників у фазах колосіння-молочна стиглість проти хлібного жука-красуна (за чисельності 2 екз./м2), злакових попелиць (20 особин на стебло), личинок хлібних клопів (8–10 екз./м2), п’явиць (1–2 личинки на стебло) застосовувати препарати  відповідно до «Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

zemlerobstvo.com

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
хмарно
18.1 ° C
18.7 °
18.1 °
34 %
4.9kmh
92 %
Пн
17 °
Вт
17 °
Ср
13 °
Чт
18 °
Пт
22 °