05 Липня 2022

Сучасні рішення для внесення рідких мінеральних добрив у прикореневу зону

Головне завдання під час застосування добрив – внести їх тоді, коли рослина найбільше цього потребує, з мінімальними втратами. Згідно з дослідженнями та досвідом фермерів, одним із найкращих рішень для досягнення цієї мети є внесення мінеральних добрив безпосередньо у ґрунт, в прикореневу зону рослини.

Використання твердих гранульованих добрив не завжди забезпечує очікуваний результат, оскільки для розчинення гранул необхідна достатня кількість вологи. В цьому контексті більш доцільним з точки зору економічної ефективності є внутрішньогрунтове внесення рідких мінеральних добрив, яке гарантує на 10–15% краще засвоєння рослинами поживних речовин. За умови внесення в прикореневу зону рослин їх можна використовувати під усі сільськогосподарські культури, закладаючи на відповідну глибину.

Незважаючи на те, що використання рідких мінеральних добрив вважається одним із найоптимальніших методів підживлення рослин, саме відсутність потрібної техніки у більшості випадків спонукала аграріїв відмовлятися від їх використання. Втім, останнім часом на ринку з’явилось багато нових технічних засобів, які дають можливість здійснювати внесення рідких добрив у прикореневу зону. Серед них – аплікатори, агрегати ін’єктивного типу, системи для внесення добрив у пристеблову зону.

АПЛІКАТОРИ ДЛЯ ВНЕСЕННЯ ДОБРИВ

FAST

Аплікатори Fast (США) виконують внутрішньоґрунтове внесення рідких добрив на оптимальній глибині та у місці, де вони найкраще доступні для кореневої системи рослин перед самим початком періоду їх інтенсивного росту. Аплікатори виготовляють у кількох моделях і модифікаціях (загалом майже 20) з робочою шириною захвату від 9 до 36 метрів та об’ємом бака для рідких мінеральних добрив від 4 тис. до 10 тис. літрів. Агрегати можуть вносити добрива на глибину до 15 см і застосовуватись на посівах як зернових, так і технічних культур.

Аплікатор FastОснову аплікаторів Fast становить посилена, міцна та жорстка двобалкова багатосекційна рама. На рамі встановлені секції сошників із дисками діаметром 510 мм. У разі потреби сошники можна встановлювати з міжряддям від 25 до 100 см. Сошники мають литу конструкцію, що надає їм міцності й довговічності.

Бокові секції рами мають діапазон переміщення у вертикальній площині 15 градусів угору і 8 – донизу. Завдяки цьому машина відмінно копіює рельєф поля, дотримуючись, таким чином, встановленої глибини внесення добрив в ґрунт. Завдяки колесам великого діаметра розміром 380/90 R46 аплікатор має високу прохідність і створює менший питомий тиск на ґрунт. Кліренс машин Fast на таких шинах становить не менше ніж 74 см. Передбачено також можливість змінювати ширину колії, яка може становити 2,10, 2,80 та 3,05 метра.

На твердих ґрунтах сошники примусово заглиблюються завдяки гідроциліндрам, які розміщені по одному на лівій і правій балках рами машини. Висота розміщення рами визначає глибину внесення добрив. Вона змінюється за допомогою гідроциліндра, а положення рами за висотою у робочому положенні фіксується шляхом встановлення на шток циліндра або зняття з нього регулювальних кліпс, виготовлених із алюмінієвого сплаву. Тиск у нагнітальній магістралі подачі добрив (до 5 бар) створюють гідравлічні відцентрові насоси, продуктивність яких, залежно від ширини захвату, становить від 200 до 700 л/хв.

Транспортна ширина аплікаторів Fast не перевищує 3,40 м, а висота – 3,80 м. Це єдиний у світі модельний ряд широкозахватних аплікаторів рідких добрив із такою компактною конструкцією.

BLU-JET

Аплікатори Blu-Jet (США) можуть вносити рідкі добрива, зокрема, аміачну воду, КАС та РКД. Моделі Blu-Jet мають ширину захвату від 6 м до 27,5 м, а об’єм робочого бака для добрив варіюється від 2 т до 11,5 т.

Аплікатор Blu-JetОбладнання Blu-Jet підходить для підживлення як зернових, так і просапних культур. Робочий кліренс агрегатів становить до 79 см, а це дає можливість підживлювати рослини, наприклад кукурудзу, до фази 7–8 листків.

Головними складовими аплікаторів Blu-Jet є рама із причіпним пристроєм та опорними колесами, резервуар для рідких добрив, насос, пульт управління, а також елементи гідравлічної комунікації.

Рама агрегатів Blu-Jet спирається на спеціальні колеса з великим радіусом, що забезпечує знижений тиск на ґрунт. Доступна також опція на гусеничному ходу. Норма внесення рідких добрив і притискання кожного з робочих дисків відбувається через спеціальну систему, відтак кожен сошник входить у ґрунт на однакову глибину.

Рама секційна, зварена з металевого профілю. Середня секція спирається на два опорних колеса. Дві бокові секції – складні, кожна спирається на одне опорне колесо. До секцій прикріплені долотоподібні лапи із закріпленими до них трубками для підґрунтового внесення рідких добрив і дискові ножі.

Внесення у ґрунт робочої рідини виконується як завдяки системі (JetStream) подачі з форсунки в борозну за диском, так і за рахунок ножа, який закріплений за диском. Глибина внесення добрив може регулюватися у межах від 5 до 10 см.

Резервуар для рідких добрив виготовлений зі спеціального хімічно стійкого пластику (товщина стінки 1,5 см), обладнаний покажчиком рівня рідини поплавкового типу. Заправка резервуару здійснюється через верхню горловину від заправних засобів.

Пульт управління клапанами та манометр дають змогу управляти системою внесення добрив у автоматичному режимі. Подача робочої рідини здійснюється за допомогою механічного насоса CDS John Blue PNG 7055 із приводом від колеса або гідравлічним Hypro 9303. Контактний привод насоса у комбінації зі спеціальною системою колтерів для внесення добрив зменшує ризик надлишкового чи недостатнього внесення добрив і забезпечує задану глибину внесення.

ПЖУ

Вітчизняний виробник сільськогосподарської техніки ПрАТ «Богуславська сільгосптехніка» виготовляє аплікатири для застосування рідких мінеральних добрив серії ПЖУ моделей 5000–10 і 3000–6. Головними відмінноцстями між цими двома моделями є об’єм бака (5000 та 3000 л відповідно), а також ширина захвату – 10 і 6 м.

Аплікатор ПЖУПодача рідких мінеральних добрив здійснюється за допомогою мембранно-поршневого насоса італійської фірми Annovi Reverberi, продуктивність якого становить 185 л/хв. Привод насоса здійснюється від опорного колеса, завдяки чому забезпечується постійна норма внесення рідини незалежно від зміни швидкості руху агрегату. Аплікатори ПЖУ налаштовуються на задану норму внесення рідких добрив за допомогою регулятора.

Подача робочої рідини відбувається через ротаметри, на яких закріплені форсунки з каліброваними отворами (шайба-дозатор). Ротаметр – це градуйована прозора пластикова колба з кулькою всередині. Вона служить для візуалізації процесу внесення добрива і сигналізує про забивання робочого органу. Під час роботи потік рідини піднімає кульку в колбі на певну висоту, що свідчить про нормальну роботу системи. Якщо при роботі агрегату виникло блокування подачі добрива до робочого органа (забивання і т. ін.), тоді кулька опускається на дно.

Робочий тиск у системі становить від 4 до 6 бар. Шайби-дозатори розподіляють загальний потік рідини до робочих органів аплікатора і забезпечують рівномірність внесення по всій ширині захвату машини. Форсунки запобігають витіканню добрив при зменшенні тиску в системі до 0,5 бар.

Внесення рідких добрив у ґрунт забезпечується за допомогою дискового робочого органу. Він складається з диска і фігурного ножа, який встановлений відразу за диском, до якого кріпиться металева трубка для подачі рідини у ґрунт. Діаметр дисків – 530 мм. Внесення добрив відбувається під тиском, завдяки чому зводиться до мінімуму можливість забивання робочих органів. Глибина внесення добрив – від 12 до 20 см.

Налаштування аплікатора на певну норму здійснюється за допомогою механічного регулятора, який забезпечує подачу рідини на секції аплікатора, а зайву рідину перенаправляє в бак. Норма внесення (л/га) висвічується на дисплеї монітора, який встановлюється у кабіні трактора.

CONCORD ТА CORD

Український виробник сільськогосподарської техніки ТОВ «Технополь агротехнології» пропонує аграріям сучасні аплікатори-культиватори для внесення рідких мінеральних добрив – причіпний Concord і навісний Cord.

Аплікатор ConcordАгрегати призначені для підживлення просапних та зернових культур і працюють з міжряддям від 35 до 70 см. Підживлення відбувається завдяки локальному внесенню рідких добрив точно під корінь рослини на глибину до 15 см. Робочий тиск у системі подачі добрив створюється лорерним носом Hypro продуктивністю 80 або 160 л/хв. Норма внесення добрив може змінюватися у діапазоні від 30 до 500 л/га. Робоча швидкість агрегату становить від 8 до 15 км/год.

Причіпні аплікатори Concord виготовляються у трьох модифікаціях з шириною захвату 6,0, 9,0 та 12,0 метрів, і комплектуються технологічним резервуаром для рідких добрив об’ємом 2500 літрів. Навісні агрегати Cord пропонуються з робочою шириною обробітку 6 метрів. На рамі цих машин можуть встановлюватися баки для добрив об’ємом 500 або 1000 літрів. В залежності від ширини міжрядь оброблюваних культур колія причіпних аплікаторів Concord може змінюватися від 2500 до 2900 мм.

На рамі аплікаторів Concord та Cord з інтервалом 35, 45 та 70 см розташовані робочі секції. Кожна секція складається з дискового ножа, за яким розташовано долотоподібний сошник, позаду нього знаходиться трубка, через яку на задану глибину подається рідке добриво. З метою якомога точнішого копіювання рельєфу поверхні поля кожна секція обладнана притискною пружиною.

АГРЕГАТИ ІН’ЄКТИВНОГО ТИПУ

LIQUILISER

Компанія Duport (Нідерланди) є одним із провідних виробників машин для внесення рідких добрив. Агрегат Liquiliser розроблений спеціально для ін’єкції рідких мінеральних добрив у ґрунт безпосередньо у прикореневу зону рослин.

LiquiliserВикористання Liquiliser дає змогу ефективно вносити добрива навіть за несприятливих погодних умов. Така технологія пригнічує розвиток бур’янів, адресно забезпечуючи культури поживними речовинами.

Агрегати ін’єктивного типу також дають змогу здійснювати підживлення культур у господарствах, де застосовується нульова технологія обробітку ґрунту, у випадку, коли численні пожнивні рештки перешкоджають проникненню елементів живлення до кореневої системи культур.

Агрегати Liquiliser виготовляють у шести модифікаціях з шириною захвату від 4,5 до 12,0 метрів і з об’ємом бака для добрив 5,0, 6,0 м3 (виготовлені зі склопластику) та 8,5 м3 (виготовлений з нержавіючої сталі).

Машина складається з двох основних частин – бака з транспортними колесами та міцної рами з дисками, які оснащені спеціальними довгими голками завдовжки 8 см, через які відбувається подача рідких добрив у ґрунт на задану глибину. Робочий тиск у системі створюють насоси продуктивністю 250 л/хв.

Робочі голки (матеріал – нержавіюча сталь) посилені наконечниками, виготовленими з карбідо-вольфрамового сплаву, пригвинчені до інєкційних дисків і функціонують спільно з міцними, надійними одноплечовими пружинами. Їх якість дає змогу успішно проводити обробіток навіть важких за гранулометричним складом глинистих та кам’янистих ґрунтів. Колеса розташовані на відстані 25 см одне від одного із поздовжнім разташуванням між рядами 16 см. Це надає можливість оптимально розподілити добрива по всій площі поля.

На моделях із шириною захвату понад 12 метрів встановлено по 2 насоси продуктивністю 250 л/хв. Норма внесення добрив змінюється у межах від 150 до 1000 л/га. Відбувається це завдяки високоточному управляючому блоку, який гарантує ефективність і точність внесення добрив.

З метою налаштування та управління зміною норми внесення добрив на машинах Liquiliser використовується комп’ютерна система «Мюллер електронік». Бортовий комп’ютер зручно розташований у кабіні трактора. Для роботи на культурах з різною шириною міжрядь на агрегатах Liquiliser передбачена зміна ширини колії у межах від 2,3 до 4,4 метра.

DRAGON

Компанія «Ропа Україна» виготовляє агрегати для внесення рідких добрив Dragon, які застосовуються для підживлення культурних рослин, насамперед кукурудзи, соняшнику, пшениці рідкими мінеральними добривами на різних стадіях вегетації. Агрегати Dragon виготовляють у чотирьох модифікаціях з шириною захвату 5,6; 11,9; 16,8 та 18,5 метра. Об’єм бака може становити 5000, 6000 та 10000 літрів.

Dragon_2Машини Dragon вносять рідкі добрива за допомогою ін’єкційного дозуючого диска Dragon Spike. Диск виготовлений з нержавіючої сталі, має 12 форсунок, які можуть бути двох типів – заточені або з тупим наконечником. В обох випадках проникна здатність досить висока: у робочому положенні на наконечник припадає 20 кг. Притискне зусилля можна збільшити до 70 кг, але, як показує практика, достатньо 40 кг.

Відстань між слідами сусідніх форсунок у ряду становить 16 см. Міжряддя, з якими аплікатор вносить добрива, можна змінювати від 25 см 70 см залежно від способу сівби культури. Для зміни міжряддя необхідно механічно перемістити дозуючі диски по рамі машини.

DragonРобочі голки машин Dragon поводяться у ґрунті набагато менш агресивно, ніж розрізні диски аплікаторів. Завдяки цьому їх можна застосовувати довше: на етапах, коли коріння повністю заповнило міжряддя, чи під час весняного підживлення посівів озимої пшениці. Тобто за період вегетації можна провести 2–3 підживлення. Цей спосіб також дає змогу проходити дуже близько до рослини – на відстані до 10–15 см від стебла.

Кліренс робочих органів змінюється в межах 40–80 см за допомогою кліпсів на гідроциліндрах крил. Робочі секції кріпляться до рами через гумові демпфери, які за критичних навантажень підіймають робочі органи на висоту до 35 см. Проте і цього буває замало. Тоді залучають гідравлічну систему, яка підіймає все крило на 15 градусів. Ширина колії Dragon може змінюватися у межах від 2,5 до 3,5 м.

Робочий тиск у системі становить 5–10 бар. Його створює відцентровий насос продуктивністю 560 л/хв із гідравлічним приводом. Норма несення добрив може змінюватися за допомогою бортового комп’ютера Micro-Trak з кабіни трактора у межах від 50 до 2 тис. л/га. Комп’ютер також дає змогу здійснювати посекційне відключення.

Глибину внесення добрива можна регулювати від 3 до 8 см. Завдяки кліренсу 80 см агрегат може працювати з культурами на різних етапах вегетації. Оптимальна робоча швидкість – 10 км/год. Передбачено посекційне відключення внесення під час роботи, а також, за потреби, – зміну ширини колії.

ВНЕСЕННЯ ДОБРИВ У ПРИСТЕБЛОВУ ЗОНУ

360 Y-DROP

360 Y-Drop – це система внесення рідких мінеральних добрив поряд із стеблами рослин у період вегетації, яка була розроблена в США. Система 360 Y-D Drop дає змогу вносити добрива на пізніх фазах вегетації, щоб забезпечити можливість регулювання норми відповідно до потреб культури. Використовуючи 360 Y-Drop, можна, незалежно від погодних умов, вносити лише ту кількість, якої потребує рослина. Таким чином забезпечується потенціал урожайності та зменшуються загальні витрати на азот.

360 Y-DropВідомо, що до 75% всього азоту кукурудза потребує на пізніших фазах розвитку, коли починають формуватися качани. Значну частину азоту рослини засвоюють, починаючи з фази 10–12 листків. Система 360 Y-Drop забезпечує набагато ширше вікно застосування азотних добрив.

Елементи системи 360 Y-Drop встановлюються на штангові обприскувачі, бажано – на висококліренсні. Чотирипозиційні регульовані кронштейни дають можливість точно розміщувати рядки від 38 до 91 см. Відсічні кронштейни для кріплення і гнучка стійка полегшують навігацію на пагорбах і по нерівній місцевості.

360 Y-Drop_1Система 360 Y-Drop розміщує азот в середині рядка, за кілька сантиметрів від основи стебла. Вигнуті шланги слідують за рядами кукурудзи, тим самим забезпечуючи потрапляння азоту в ґрунт, а не на стебла чи листя.

В. Васильченко, канд. техн. наук, доцент

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
уривчасті хмари
20.6 ° C
22 °
19.8 °
82 %
1.4kmh
34 %
Вт
32 °
Ср
32 °
Чт
23 °
Пт
27 °
Сб
30 °