14 Червня 2021

Syngenta змінює підходи ведення аграрного виробництва

На Київщині продовжують реалізовувати проекти з безпечного використання пестицидів, збереження корисних комах, орних земель та довкілля.

Принципи ведення сільського господарства змінюються під впливом потреб споживачів та їхніх сподівань щодо сільськогосподарських технологій. Споживачі очікують від аграрного виробництва не лише якісних продуктів, а й бережного ставлення до навколишнього середовища. Водночас агровиробники мають підвищувати свою ефективність, аби залишатися прибутковими. Сьогодні спостерігається беззаперечний попит на інновації та активні заходи, які допоможуть впоратися з цими викликами в такий спосіб, щоб і аграрії, і споживачі залишилися задоволені, а довкілля не зазнало негативного впливу.

Syngenta націлена на впровадження інноваційних підходів до ведення аграрного виробництва, а також на пошук вирішення проблем, які охоплюють екологічну, соціальну й економічну сфери. Поширення COVID-19 робить розв’язання даних проблем ще актуальнішим.

Нещодавно Syngenta Group повідомила, що досягла і навіть перевершила цілі, поставлені у початковому «Плані успішного зростання», реалізація якого розпочалася в 2013 році. Дані цілі передбачали відновлення понад 14 млн га земель, що перебувають на межі деградації, та збільшення біологічного різноманіття на більш ніж 8 млн га сільгоспугідь.

В рамках нового «Плану успішного зростання» Syngenta Group зобов’язується до 2025 року інвестувати 2 млрд дол. у розвиток сталого сільського господарства і щороку представляти на ринку дві технологічні новації. Визначені зобов’язання у новому Плані розділені на чотири напрями:

  • Прискорення інновацій для сільгоспвиробників і природи.
  • Прагнення до вуглецево-нейтрального сільського господарства.
  • Забезпечення здоров’я і безпеки людей.
  • Важливе партнерство.

Спільний проект із ФГ «Широкоступ» із залученням провідних науковців профільних інститутів спрямований на конструктивне вирішення кількох важливих для господарства та всього аграрного виробництва проблем: зупинення активних ерозійних процесів на орних землях, відновлення рівня їх родючості, зменшення забруднення навколишнього середовища пестицидами, збереження й примноження видового біорізноманіття довкілля шляхом створення мікрозаказників для корисних комах й ентомофагів.

Головна ідея проекту – за допомогою доступних прийомів і заходів довести можливість і ефективність сталого розвитку на орних землях аграрного господарства. На думку фундатора проекту Олександра Зозулі, к. б. н., керівника групи регіональних технічних експертів компанії Syngenta в Україні, такі системні заходи відновлюють родючість орних земель, покращують біорізноманіття та зменшують пестицидне навантаження на навколишнє середовище і можуть здійснюватися будь-яким господарством власними силами і за прийнятних фінансових витрат.

«Наше господарство вже досить давно і плідно співпрацює з компанією Syngenta. От і в цьому році вирощуємо гібриди соняшнику й кукурудзи та застосовуємо ЗЗР Syngenta. В ході вирощування культур використовуємо тільки перевірені агротехнології, дотримуємося регламентів та рекомендацій експертів Syngenta  і науковців. Цього року висадили більше  гречки, оскільки потрібно було частково пересіяти озимину. На наші поля пасічники привезли понад 2000 вуликів. До речі, нарікань від пасічників на дію ЗЗР не було, адже ми під час здійснення агротехнічних заходів дотримувалися всіх необхідних вимог. Від такої взаємодії маємо обопільну вигоду: очікуємо на високу врожайність соняшнику й гречки, пасічники – на мед, а разом ми дбаємо про здорову екосистему й продовольчу безпеку нашої країни», – розповів Олександр Широкоступ, власник ФГ «Широкоступ», к. с.-г. н.

Syngenta змінює підходи ведення аграрного виробництваВже після перших років успішної реалізації «Плану успішного зростання» його розширили і доповнили ще однією важливою складовою оздоровлення довкілля, а саме: формуванням мікрозаказника передусім для приваблення, збереження і розповсюдження корисних для людини комах. Особливо цінними є одинокі дикі бджоли, джмелі, ентомофаги та інші. Деякі з них є унікальними для запилення культур, наприклад люцерни, яку не може запилювати свійська бджола. Для існування корисних комах потрібні ділянки, де вони зможуть харчуватися, розмножуватися та почувати себе в безпеці.

Syngenta змінює підходи ведення аграрного виробництваНауковий консультант проекту Михайло Філатов, к. б. н., доцент кафедри зоології та ентомології ім. Б. Литвинова факультету захисту рослин Харківського національного аграрного університету ім. В. Докучаєва, вважає, що такі проекти дозволяють залишати місця, де комахи могли б вижити при активній господарській діяльності людини.

«Через розорювання полів зменшилася площа для проживання комах та павуків, – наголошує науковець. – Підвищення кількості комах-запилювачів сприяє збільшенню врожайності. Серед комах зустрічаються паразити-хижаки, які є природними регуляторами чисельності шкідників сільського господарства. Якщо такі ділянки розмістити біля полів – вони стануть свого роду резерваторами».

Ірина Леженіна, к. б. н., доцент кафедри зоології та ентомології ім. Б. Литвинова факультету захисту рослин, професор Харківського національного аграрного університету ім. В. Докучаєва, додає: «У мікрозаказниках ми використовуємо приманкові штучні гніздування, де комахи можуть знайти місце для свого проживання, що значно збільшує їхню кількість. Такі ділянки є хоча й незначним, проте важливим внеском у збереження біорізноманіття та кроком у стале майбутнє».

Syngenta змінює підходи ведення аграрного виробництваЩе одним напрямом «Плану успішного зростання» стало впровадження у ФГ «Широкоступ» заходів зі зменшення пестицидного навантаження на навколишнє середовище та більш ефективного використання ЗЗР.

«Отримувати високий та якісний урожай ми вже вміємо і підтвердженням цього може бути як мінімум лідерство України як країни-експортера сільськогосподарської сировини. А от питання безпечності виробництва і відповідність залишків пестицидів європейським нормам, які постійно змінюються й дедалі жорсткіше контролюються на рівні вхідної сировини, залишається відкритим. З огляду на оголошення участі України в «Європейській зеленій угоді», яка має на меті синхронізацію України з ЄС у розробці та втіленні цієї амбітної угоди, питання залишкової кількості пестицидів буде ставати з кожним роком щораз актуальнішим. Тому важливо заздалегідь підготувати фермера до змін і зробити фокус на вирощуванні продукції з мінімальними залишками пестицидів, у тому числі для реалізації на внутрішньому ринку, не кажучи вже про експорт до країн Євросоюзу», – зауважила Юлія Шевченко, к. б. н, керівник групи діагностичних центрів компанії Syngenta.

Syngenta змінює підходи ведення аграрного виробництва

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Фітосанітарний стан посівів та садів на 14 червня

Повсюди агрокліматичні умови сприяли розвитку та поширенню...

Як ефективно контролювати пероноспороз соняшника

Затяжні опади весняно-літнього періоду, а також нетиповий...

Неякісні гербіциди можуть спровокувати пасинкування кукурудзи

Сучасні гібриди кукурудзи переважно мають одне стебло....

Погода

Kyiv
чисте небо
25.3 ° C
26 °
21.8 °
50 %
3kmh
0 %
Пн
23 °
Вт
26 °
Ср
25 °
Чт
26 °
Пт
25 °