Система Clearfield® для ріпаку: які переваги пропонує технологія

205

В Україні, з ростом площ ріпаку, в останні 5 років збільшилася популярність його вирощування за технологією Clearfield®. Серед «козирів», якими аграрії завдячують виробничій системі: захист від широкого спектру бур’янів, зменшення витрат на обробку полів, відсутність післядії на озимі культури, стійкість до несприятливих погодних умов і мінімальна обробка посівів.

ЗАХИСТ ВІД РІЗНИХ ВИДІВ БУР’ЯНІВ

Ріпак – досить конкурентоздатна культура щодо бур’янів. Але, за їхньої великої кількості та несприятливих погодних умов, є ризики, що культура може не вистояти. Зменшується її ріст, схожість, розвиток та набір маси насінин. У результаті аграрій ризикує втратити 20-25%, а то й більшу частину врожаю. Крім того, бур’яни засмічують уже готове насіння. Наприклад, ріпак і підмаренник практично неможливо розділити. Те ж саме з суріпкою звичайною та низкою інших бур’янів. Їхнє насіння змішується з ріпаком під час збору з поля. Від цього втрачається експортний та насіннєвий потенціал зібраного врожаю.

Бур’яни особливо небезпечні в перші 30 (а то й 50 днів) з початку відновлення вегетації навесні. У цей період рослини ріпаку досить слабкі й не здатні протистояти у боротьбі за світло, вологу, тепло. Тож культура потребує посиленого захисту.

Ситуація змінюється, коли ріпак набирає достатню надземну масу. Тоді він може конкурувати, а то й витісняти бур’яни. Однак, до того часу йому потрібна допомога. Інакше це пропорційно впливає на врожай і прибуток: замість набирати масу насінин культура нарощує масу стебла та листків.

Гербіцид із вмістом імазомоксу, що входить до системи Clearfield® на ріпаку, діє проти різних видів бур’янів – від однодольних до дводольних, від хрестоцвітих до широколистих. Відтак, озимий ріпак надійно позбавлений конкуренції восени та навесні не потребує додаткових обробок.

ЗМЕНШЕННЯ ВИТРАТ НА ОБРОБКУ 

Зазвичай гербіциди на ріпак вносять двічі-тричі за вегетаційний період: перед посівом, після перших сходів та інколи у фазу активного росту (поки рослина не набере достатню надземну масу). Із системою Clearfield® одного післясходового внесення достатньо. Тим паче, що для цього є дуже широке вікно застосування – близько місяця.

Це зменшує витрати на логістику та водні ресурси. Адже наразі на обробку тільки 1 га потрібно від 200 до 300 літрів води. Зважаючи на рівень падіння води в Дніпрі цієї весни, в сучасних умовах це стає вагомим аргументом. Крім того, виробнича система дає змогу зекономити на закупівлі препаратів, людських і виробничих ресурсах.

ВІДСУТНІСТЬ ПІСЛЯДІЇ НА ОЗИМІ КУЛЬТУРИ 

До складу гербіциду в системі Clearfield® входить імазамокс. Це – діюча речовина, представник імідазолінонового сімейства, що має контактну та системну дію. Швидко абсорбується корінням і листям бур’яну та пошкоджує в ньому синтез білка. Одна з головних «родзинок» діючої речовини – швидка розчинність у ґрунті. Уже після 4-6 місяців після застосування можна висівати озимі культури. Це дає можливість українським аграріям після ріпаку безпечно вирощувати зернові.

Відтак, у сівозміні з ріпаком за технологією Clearfield® виробники отримують не лише хороший, розпушений ґрунт зі значною кількістю кореневих решток (які є еквівалентом 12 т/га гною), але й чисте поле під нову культуру.

СТІЙКІСТЬ ДО НЕСПРИЯТЛИВИХ ПОГОДНИХ УМОВ 

Гербіциди в системі Clearfield® діють за різної вологи в ґрунті – і за спекотних погодних умов, і після тривалих дощів. Також ефективний захист від бур’янів спостерігається як у землі, збагаченій органічними речовинами, так і на кам’янистих місцевостях. Тож технологія підійде й дасть результат аграріям у різних кліматичних зонах.

В Україні в останні 2 роки лідерами з площ висадження ріпаку стали Дніпропетровська, Одеська, Запорізька, Херсонська, Миколаївська області. За даними Держстату, тільки на Одещині нинышнього року було висаджено 190 тис. га. На другому місці – Дніпропетровська область з площею у 132 тис. га. Увійшла до трійки лідерів зі 111 тис. га ріпаку Запорізька область. Паралельно нарощують посіви господарства західного регіону – Вінницької, Волинської, Львівської, Тернопільської областей. Що це означає?

У частині цих областей ріпак росте в посушливому та спекотному кліматі. Аграрії півдня часто висаджують культуру пізно – чекають дощів. Натомість інша частина виробників зосереджена в регіоні, де весною та влітку опади за тиждень можуть перевищити квартальну норму. Однак, такі Clearfield® гібриди ріпаку як Елмер КЛ та ІНВ1166 КЛ здатні продемонструвати високі результати навіть за складних погодних умов.

МІНІМАЛЬНА ОБРОБКА ПОСІВІВ 

Технологія Clearfield® не потребує додаткової обробки ґрунту. Це – відповідь на запит сучасних аграріїв щодо екологічності вирощуваних продуктів. Зменшення обробок землі гальмує ерозію ґрунту та дозволяє довше зберігати в ньому органічні речовини.  Тепер ріпак можна успішно вирощувати як за мінімальною, так і за нульовою технологією.

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram