28 Березня 2024

Технологія заготівлі силосу в курганах та буртах

За способом зберігання силос поділяється на корм, який заготовляють і зберігають у траншеях, баштах, поліетиленових плівкових рукавах, рулонах чи тюках, у курганах та буртах.

Згідно із статистичними даними, основну массу силосу заготовляють в Україні заготовляють саме в траншеях різної місткості (до 90% від загальної кількості), проте певну частину корму (до 8%) закладають у буртах та курганах, у полімерних шлангах, рулонах та баштах.

СИЛОСУВАННЯ КОРМІВ

Провідними вченими та практикою силосування кормів в попередні роки встановлено, що буртове силосування мало ряд суттєвих недоліків і використовувалось лише у крайніх випадках (при відсутності інших сховищ, при високому заляганні ґрунтових вод). Саме цим пояснювали надзвичайно високі втрати від «угару» (до 50% від закладеної маси), низьку якість та поживність силосу, втрати від вторинного бродіння в зв’язку з неправильним використанням силосу з буртів.

Проте за останній час зацікавленість цим методом силосування відновилась у зв’язку з мінімальними затратами на будівництво споруд та при можливості швидко і якісно затрамбувати та ізолювати корм від оточуючого середовища, а розробка і впровадження нових агрегатів для виймання силосу із сховищ без розпушення моноліту стінки практично повністю зняли питання щодо вторинних втрат поживних речовин у процесі використання. Завдяки цьому собівартість корму була мінімальною саме з буртів і курганів (табл. 1).

Економічні показники технологій заготівлі силосу в сучасних наземних сховищахЗмінилась і форма буртів – корм почали закладати як у вигляді конічних споруд – курганів (діаметром 50-150 м і заввишки 6-8 м), так і прямокутних буртів з розмірами 50 х 150 і більше метрів, заввишки 5-6 метрів.

На сьогодні доведено, що в буртах і курганах, вкритих плівкою, можна забезпечити належні умови силосування, які мало відрізняються від умов у  капітальних сховищах. Виникають навіть сумніви доцільності влаштування капітальних сховищ для заготівлі силосу та його зберігання, тому закономірно постає питання: мати майданчик з твердим покриттям, з системою відведення вологи опадів і низьким рівнем стояння ґрунтових вод чи будувати капітальні сховища із затратами до 90 грн. на тонну закладеної зеленої маси.

ЗАГОТІВЛЯ СИЛОСУ

Досвід кормозаготівлі передових господарств засвідчив ефективність заготівлі та зберігання силосу в курганах і буртах. Так в АТЗТ «Агро-Союз» щорічно заготовлюється понад 10000 тонн якісного силосу і сінажу в буртах і курганах на відкритих бетонованих майданчиках, обладнаних системою відведення атмосферних опадів. Разом з тим слід відмітити і деякі технологічні особливості такої заготівлі, які полягають у наступному:

  • майданчиків з твердим покриттям необхідних розмірів і під’їздів з твердим покриттям;
  • надзвичайно висока технологічна інтенсивність заготівлі – не менше 800-1000 тонн/день;
  • використання важкої техніки для ущільнення корму (до показників 780-900 кг/м3);
  • негайне укриття плівкою (єдиним полотнищем) по завершенню трамбування;
  • використання спеціалізованих навантажувачів силосу без розпушення фронту виймання з метою зменшення втрат від вторинного бродіння.

СилосВ основі бурту (кургану) знаходиться плівка (тобто корм кладуть не на бетон, а на гідроізоляційний матеріал), яку загортають на довжину не менше 2 м, як укривна може бути використана звичайна прозора світлозахисна плівка (але завтовшки не менше 160 мікрон), армована плівка, захисна силосна плівка-сітка, які укладають з напуском 1,2-1,5 м.

Формування курганів проводиться з кутами нахилу не менше 16° (до 30°), що істотно покращує сходження опадів, особливо при таненні снігу, при грозах і затяжних дощах. Трамбування і вивершування укриття гусеничною і колісною технікою проводиться тільки з поздовжнім нахилом. Для притискання укривної плівки до маси використовують шини різного діаметра, ув’язані між собою шпагатом.

Візуальна оцінка такого корму показала відсутність зіпсованого шару сировини, а хімічний аналіз підтвердив якісні показники на рівні силосу І классу з активною кислотністю в межах 4,0-4,2 (табл. 2).

Внаслідок використання кукурудзи в фазу повної стиглості зерна вміст клітковини був досить високим (понад 19% за сухою речовиною), а сирого протеїну – до 10,02%. Разом з тим енергетична цінність такого корму була досить високою (внаслідок вмісту зерна кукурудзи до 19% за масою) і становила 0,29-0,30 к. од., 10,1-10,4 МДж/кг СР обмінної енергії та 6,4-6,6 МДж/кг СР чистої енергії лактації (табл. 3 та 4).

Хімічний склад силосу з кукурудзи в сховищах різного типуСпіввідношення маси корму в укритті до площі відкритої поверхні при розмірах кургану від 50 до 80 метрів, при висоті від 3 до 6 при щільності трамбування до 750 кг/м3 становить як 1:2,7-1:1,4, при підвищенні щільності трамбування до 800 кг/м3 співвідношення зменшується до показників 1:2,5-1:1,3, відповідно при ущільненні до 850 кг/м3 та до 900 кг/ м3 ці параметри становлять 1:2,3-1:1,2 та 1:2,2-1:1,1. Тобто із збільшення щільності корму в курганах і буртах площа вірогідного контакту корму з повітрям зменшується на 16-17%.

Аналогічним чином при використанні кормів з буртів та курганів площа поперечного перерізу, що контактує з повітрям, відкрита зона якого підлягає інтенсивній вторинній ферментації, також зростає до повного діаметра кургану (бурта), що потребує більш інтенсивного використання кормів на щоденну глибину не менше 40 см, що можливе лише при денному використанні 20 і більше тонн корму.

Використання силосу з кукурудзи в фазах воскової та технічної стиглості в системі цілорічної однотипної годівлі (при 40-50% у складі напіввологої кормосуміші).

Силос у буртах та курганахПерспективи розвитку технологій заготівлі силосу в буртах будуть спрямовані на максимальне зменшення втрат, зниження капітальних затрат на будівництво і на розробку нових прийомів використання силосу з метою зменшення біологічних втрат поживних речовин від вторинної ферментації.

ВИСНОВКИ

Заготівля силосу в буртах і курганах вимагає значного підвищення інтенсивності надходження (до 1000 тонн щоденно) маси, високого ступеня ущільнення до показників 850-900 кг/м3 і укриття плівкою по всій площі сховищ. Використання такого силосу необхідно проводити в структурі багатокомпонентного монокорму з щоденним фронтом виймання не менше 40 см по всьому перерізу кургану (бурту). Якісне використання силосу забезпечують фронтальні навантажувачі із змінними спеціалізованими робочими органами, що дає можливість зберегти монолітність зрізу маси при вийманні.

В.Д. Хорішко, АТЗТ «Агро-Союз»; М.Ф. Кулик, д. с. г. н., В.П. Жуков, к. с.г. н., Т.О. Гончар, Інститут кормів УААН

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2010

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Жито, кукурудза та органічні добрива

Виробництво якісного корму починається задовго до процесу...

Yспішна заготівля силосу. Рекомендації експерта

Після виробництва та збирання силосної кукурудзи останній...

Продуктивнiсть багаторiчних і однорiчних трав у зеленому конвеєрi

Зелений конвеєр передбачає максимальне використання не тільки...

Погода

Kyiv
уривчасті хмари
15.9 ° C
16 °
14.3 °
62 %
0.9kmh
35 %
Чт
16 °
Пт
12 °
Сб
17 °
Нд
21 °
Пн
20 °