08 Серпня 2022

Tempo F8 від Väderstad — посушлива Херсонщина із ріпаком

Попри складність вирощування ріпаку в південних регіонах України, Юрій Малета, керівник фермерського господарства «Ельдорадо», що на Херсонщині, щороку висіває цю культуру, експериментуючи з нормами висіву, попередниками, шириною міжрядь тощо.

КОРОТКО ПРО ГОСПОДАРСТВО

Земельний банк господарства на початок заснування становив 50 га (так звані фермерські гектари). На той час ані відповідної техніки, ані обігових коштів не було — майже всі технологічні операції проводили орендованою технікою.

«Є різні технології обробітку ґрунту. Й усі вони, залежно від географічного розміщення господарства, заслуговують на увагу. Так, зокрема, для нашої зони основним лімітуючим фактором у вирощуванні сільськогосподарських культур є волога. Тому головним для нас є її збереження та накопичення. А зробити це з максимальною ефективністю можливо лише за мінімізації обробітку ґрунту», — говорить Юрій Малета.

«Погравшись» декілька років із традиційною рільничою технологією, очільник господарства вирішив частково відмовитися від обробітку ґрунту впроваджуючи у своєму господарстві так звану мінімальну технологію. Проте і на цьому молодий керівник не зупинився. «Я досить тривалий час придивлявся до нульового обробітку ґрунту, проте спробувати не наважувався. Потім якось розговорився зі своїм колегою із сусіднього господарства — і вже разом вирішили спробувати. Перед тим як впровадити технологію на власних полях, вирішили поспілкуватися з фермерами, які вже мають досвід ведення рільництва за цією технологією. Також прийняттю такого важливого рішення сприяло й відвідання декількох тематичних семінарів, після яких сумнівів щодо ефективності технології ноу-тілл залишалося все менше й менше. Тож через деякий час було прийнято відповідне рішення.

За словами керівника господарства, зменшення кількості проходів техніки полем і, як наслідок, значне збереження вологи та економія трудових ресурсів дали змогу отримувати більш-менш пристойні результати у роботі. Це сприяло підвищенню довіри місцевого населення і дало змогу збільшити земельний банк господарства до 200 га. Згодом панові Юрію вдалось додати до свого активу ще 1000 га.

РІПАК — TEMPO F8 — NO-TILL 

«За використання технології ноу-тілл однією з проблем є наявність великої кількості пожнивних решток на поверхні поля, що створює труднощі для висівання ріпаку. І практично всі дискові сівалки неспроможні якісно це зробити. Адже за налаштування дискової сівалки на глибину висіву ріпаку диски не прорізають шар соломи, а заминають його на дно посівного ложа. Таким чином насінина без контакту з ґрунтом перебуває буквально в підвішеному стані, й шансів прорости в неї немає. Потрібна сівалка, робочі органи якої мають змогу звільнити лінію висівання від рослинних решток і «покласти» насінину в підготовлений ґрунт. Тому я вважаю, що найоптимальнішим є використання сівалки з анкерними сошниками або сівалок, оснащених спеціальними розгортачами лінії висівання, як у сівалках для просапних культур», — говорить керівник господарства.

Сходи ріпаку, що був висіяний сівалкою Tempo F8
Сходи ріпаку, що був висіяний сівалкою Tempo F8

Таким чином, маючи власне бачення щодо адаптування техніки до обраної в господарстві технології ґрунтообробітку та виробляючи відповідні підходи до роботи, пан Юрій торік уперше в Україні за допомогою сівалки Tempo F8 (із міжряддям 70 см) провів висівання ріпаку «по нулю».

Нерівномірне розподілення соломи не вплинуло на якість висівання
Нерівномірне розподілення соломи не вплинуло на якість висівання

«У сівалці перед сошниками (для висівання добрив та насіння) встановлено голчасті розгортачі пожнивних решток, які з мінімальним упливом на ґрунт звільняють лінію висівання. За ними йде сошник із широким опорним колесом, який також бережно щодо впливу на ґрунт формує якісне посівне ложе, у яке кладеться насінина. Після цього рядок прикочується спеціальними колесами», — захоплено розповідає про процес висівання пан Юрій.

За його словами, звільнення посівної смуги від рослинних решток надто важливе для ріпаку, адже, як відомо, у разі його висівання під товстий шар соломи ми отримуємо видовження кореневої шийки ріпакових рослин, що негативно позначається на рості та розвитку культури. Крім того, господар відзначає ще одну важливу перевагу цих сівалок — високу точність висівання (тобто майбутньої «розстановки» рослин у посіві), що досягається завдяки висівному механізму сівалки. У чому ж його особливість? Усе дуже просто: у ньому впроваджено принцип висівання Power Shoot (з англ. — «точний постріл»), що на сьогодні дає змогу найточніше «розставляти» насіння в рядку навіть за роботи на високих швидкостях.

Сівба сівалкою Tempo F8
Конструкція сівалки дає змогу здійснити якісний висів навіть у товстий шар соломи. Як наслідок — рівномірні та дружні сходи

«Під час впровадження нульової технології обробітку ґрунту усі чомусь ставлять як основну вимогу наявність спеціального культера перед сошником. Я сказав би, що його наявність не обов’язкова, а навіть шкідлива, адже він додатково «відкриває» смугу ґрунту, через яку втрачається дорогоцінна волога. Використання ж сівалки точного висіву дає змогу якнайточніше висівати насіння без додаткових його витрат, таким чином досягається значна економія насіннєвого матеріалу», — висловлює свою думку керівник.

Ріпак. Травень 2017 року

На експериментальному полі в господарстві висіяли ріпак нормою 250 тис. шт. насінин/га. Тобто однієї посівної одиниці (1,5 млн), яка торік коштувала 5 500 грн, вистачило для засівання площі обсягом 6 га! Зрозуміло, що важливою вимогою залишається якість висівання насіння. Йдеться про глибину його загортання, точну розстановку насіння в рядку тощо. Відомо, що жодна сівалка для висівання зернових культур не може точно і якісно розмістити зерно так, як робить це посівний агрегат для просапних культур. За словами агронома-новатора, сівалка Tempo — це ідеальна машина для висівання. При цьому керівник акцентує увагу не на швидкості висівання сівалкою, а на відмінній підготовці посівного ложа та якісній розстановці насіння.

Юрій Малета
Юрій Малета демонструє розвиток рослини ріпаку висіяного сівалкою Tempo F8 по «нулю».

Сівалка Tempo F8
Сівалка Tempo F8, яка стала першопрохідцем в Україні з висівання ріпаку

Результати такого експерименту не змусили довго чекати. Забігаючи наперед потрібно сказати, що в період вегетації візуально ріпак мав дуже добрий вигляд. «Він просто жирує», — говорив керівник господарства. І ось комбайн у полі. Завдяки сучасним технологіям, які використовують у зернозбиральній техніці, не потрібно чекати, доки комбайн збере всю ріпакову площу й вираховувати середню врожайність за допомогою калькулятора. Перші метри — і результат перевищив очікування навіть самого господаря: врожайність ріпаку становила 45,3 ц/га. Щоправда, згодом цей показник дещо зменшився, проте залишився на високому рівні. Середня врожайність ріпаку, висіяного сівалкою Tempo F8, становила 40,6 ц/га. Правда, вражаючий результат?!

«Під час конструювання та збирання своїх машин компанія Väderstad використовує найсучасніші технічні рішення, що дає змогу бути на крок попереду й мати готовий інструмент для своєчасного вирішення поточних потреб не лише сьогодення, а й завдань, що будуть актуальними завтра. Можливо, за сучасних, не надто сприятливих умов для розвитку підприємницької діяльності загалом й аграрної зокрема, вартість сівалки занадто обтяжлива, проте це виправдані інвестиції для перспективного господарювання», — переконаний Юрій Малета.

Незайвим буде нагадати, що у лінійці сівалок точного висіву Tempo є машини, які здатні висівати насіння просапних культур з міжряддям 45, 70 та 80 см. (Tempo V та Tempo R). Тому ви неодмінно знайдете собі надійного, якісного та точного помічника для роботи.

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

У компанії LEHNER розповіли, чому їх техніка така популярна в Україні

Компанія LEHNER – це німецький виробник інноваційної...

STEKETEE EC-Weeder 9 V: універсал із штучним інтелектом

Як працює просапний культиватор STEKETEE, оснащений системою...

Погода

Kyiv
рвані хмари
22.1 ° C
23.1 °
21.5 °
83 %
0.5kmh
77 %
Пн
25 °
Вт
24 °
Ср
22 °
Чт
30 °
Пт
32 °