17 Травня 2022

Tempo L – найвищий рівень сівби гарантовано

Пройшло два роки з того часу, як перша випущена компанією Väderstad 16-рядкова сівалка точного висіву Tempo L під час посівного марафону в Угорщині встановила світовий рекорд, засіявши за добу 502 га кукурудзи. Повторний експеримент того ж року провели в Україні, де за 24 години було засіяно 479 га соняшнику. Втім, мало хто знає, що після проведених тестувань ця сівалка залишилась в Україні й продовжує працювати на землях ТОВ «Вест Агро Груп», що на Львівщині.

Беручи до уваги той факт, що це одна з найперших сівалок Tempo L, ми вирішили дізнатись, яку загальну площу вона вже засіяла за цей час і чи задоволені в господарстві якістю її роботи.

«Сьогодні у нас в обробітку близько 8500 га, – розповідає головний агроном ТОВ «Вест Агро Груп» Ігор Максимів. – Ми вирощуємо такі культури, як озимий ріпак – 2500 га, озима пшениця – 2000 га, озимий ячмінь – 600 га, кукурудза – 3000 га, соняшник – 400 га та трішки ярого ячменю – 35 га. Основний акцент робимо на кукурудзу, відповідно і площі цієї культури в господарстві найбільші.

З технікою компанії Väderstad ми працюємо з часу створення нашого підприємства у 2015 році. Першими у нас з’явилась 8-рядкова сівалка Tempo F. Далі придбали диско-лаповий культиватор TopDown, який використовуємо для основного обробітку ґрунту. Оранку ми не проводимо. Лише на вологих полях можемо за потреби здійснити глибоке розпушування.

Відмітивши якість роботи техніки цього бренду, ми після появи першої на ринку 16-рядкової сівалки Tempo L вирішили придбати її для заміни решти сівалок точного висіву. На той час у нас було кілька механічних сівалок американського виробництва, які залишились ще від попереднього господарства, а також Tempo F. Всіх їх ми вже продали після придбання Tempo L. Таким чином, нова сівалка працює у нас вже третій сезон.

Модель Tempo L зберегла всі найкращі елементи конструкції, встановлені на добре відомих 8-рядкових сівалках Tempo F. Вона також доповнена інноваційними рішеннями, які поліпшують і спрощують експлуатаційні характеристики.

Tempo LДо основних переваг сівалки я б відніс ось що. Перш за все, це якість висіву. Вона дуже рівномірно розподіляє насіння як за інтервалами в рядку, так і за глибиною. Ми порівнювали цю сівалку з іншими, бачили в роботі під час тестувань на великих швидкостях і були приємно вражені.

По-друге – це її продуктивність. Цього року ми сіяли нею понад 200 га кукурудзи за добу разом із внесенням добрив. Тобто одна 16-рядкова Tempo L заміняє нам три звичайні 8-рядкові сівалки. А це економія на техніці, механізаторах. Тепер замість трьох тракторів нам потрібен один. Замість трьох сівалок обслуговуємо лише одну. Це значно спрощує роботу.

Ще одна перевага, якою характеризується вся техніка Väderstad, – це надійність: якісні матеріали, потужна рама, робочі органи з надміцної сталі, що значно подовжує ресурс їх роботи. Звісно, дешево коштувати такий агрегат не може. Втім, якщо взяти до уваги кінцевий результат і довговічність сівалки, то цей варіант, завдяки економії на техніці, паливі, зарплаті операторів, виходить для нас більш економічно вигідним.

Одна з основних переваг сівалки – точність розподілення насіння як за інтервалами в рядку, так і за глибиною
Одна з основних переваг сівалки – точність розподілення насіння як за інтервалами в рядку, так і за глибиною

Важливим є й те, що кожна секція сівалки має індивідуальний електропривод з можливістю її відключення за сигналом GPS. Таким чином, завдяки виключенню пересіву на клинах, розворотах, полях неправильної форми вдається уникнути втрат потенційного врожаю та зниження витрат на насіння й добрива. З новою сівалкою перевитрата посівного матеріалу становить приблизно 1%, тоді як раніше цей показник був на рівні 10%.

Tempo L у нас використовується для сівби кукурудзи та соняшнику. Минулого року також спробували її на ріпаку. Засіяли 1800 га (70% площ культури) з міжряддям 75 см.

Посіви озимого ріпаку з міжряддям 75 см
Посіви озимого ріпаку з міжряддям 75 см

Сьогодні в Україні вже є приклади сівби ріпаку за такою схемою, особливо в південних регіонах. Ми теж вирішили провести для себе порівняння. При цьому заклали демо-ділянки з різною нормою висіву – 180, 250 та основний масив – 320 тис. насінин/га. Решту площ (30%) засіяли з шириною 30 см за норми висіву 450–500 тис. насінин/га.

Порівнюючи ці варіанти, вже зараз ми можемо відмітити економію пального, насіння, добрив та вищу продуктивність на посівах, де застосовувалась Tempo L. Втім, основним параметром тут, певна річ, буде врожайність. У зв’язку з погодними умовами ми ще не зібрали всі площі ріпаку, а тому не можемо об’єктивно дати остаточну оцінку такому варіанту сівби, проте візуальної різниці практично не помітно (на час підготовки статті – ред.).

Агрономи ТОВ «Вест Агро Груп» – Володимир Пахоляк, Олександр Цап та Ігор Максимів
Агрономи ТОВ «Вест Агро Груп» – Володимир Пахоляк, Олександр Цап та Ігор Максимів

За нашою технологією разом із сівбою технічних культур ми обов’язково вносимо добрива (NPK), зазвичай в нормі 100 кг/га. Такий спосіб дає змогу зменшити їх норму на 50% порівняно із традиційною системою удобрення, не втрачаючи при цьому в урожайності. Головне – щоб сипучість добрив була доброю.

Tempo L обладнана великим бункером для добрив місткістю 5000 л, який укомплектовано висівними пристроями Fenix III. Продуктивність таких висівних пристроїв може досягати до 350 кг добрив на гектар під час руху зі швидкістю 15 км/год. Залежно від умов на полі та поставлених завдань за допомогою висівних пристроїв можна регулювати норму внесення добрив. Зручність бункера полягає в тому, що він невисокий і має великий завантажувальний отвір, що спрощує та пришвидшує його заповнення.

Агрегатується сівалка у нас із трактором John Deere 8400 R. Сівба відбувається цілодобово. Швидкість висіву залежить від культури. Наприклад, кукурудзу сіємо зі швидкістю 15–16 км/год, ріпак – 12 км/год, соняшник – 14–15 км/год.

Звісно, в ідеалі оптимальною для висіву Tempo L є швидкість 14 км/год. Але з огляду на наші великі площі й те, що це наша єдина сівалка точного висіву, ми сіємо дещо швидше. Загалом відсоток двійників чи пропусків дуже малий. Тут багато залежить також від якості насіння, його форми.

В порівнянні з нашими попередніми сівалками, коли сівба відбувалась за швидкості 8 км/год, якість висіву Tempo L на порядок вища. Рівномірність розподілу насіння та дотримання глибини однозначно покращились – при тому, що швидкість збільшилась вдвічі.

Цікаво, що Tempo L оснащена гідравлічною системою, яка переносить вагу центральної частини на бокові. Це дає змогу сівалці компенсувати нерівності поля і гарантувати рівномірний висів. Коли глибина висіву та відстань між насінням однакові, тоді ми отримуємо і дружні сходи.

Для себе ми порівнювали Tempo L з нашою іншою сівалкою німецького виробництва на посівах ріпаку і побачили, що сходи в першому випадку з’являються швидше і рівномірніше – ріпак зійшов на один-два дні раніше, в той час як на посівах, що здійснювались іншою сівалкою, одні рослини могли зійти через 4–5 днів після сівби, а інші – через 10 і навіть більше.

Незважаючи на гігантську продуктивність у полі та ширину захвату 12 м, транспортна ширина Tempo L у складеному стані становить 3 м. Тому її зручно перевозити дорогами загального користування.

Транспортна ширина Tempo L у складеному стані становить 3 м, що значно полегшує її перевезення дорогами загального користування
Транспортна ширина Tempo L у складеному стані становить 3 м, що значно полегшує її перевезення дорогами загального користування

Система управління також дуже зручна. Väderstad E-Control на базі iPad за допомогою бездротового зв’язку передає дані в кабіну трактора про кожну насінину, яка проходить через сівалку, зокрема, повідомляє про якість сівби, пропуски, наявність двійників, інтервали в рядку та норму висіву.

Якщо говорити в цілому, то я вважаю, що для кукурудзи та соняшнику кращої сівалки немає. Основне своє завдання вона виконує на відмінно – ми отримуємо якісні сходи. Подальший розвиток рослин і врожайність вже більше залежить від погодних умов та підібраної системи захисту рослин.

Одна 16-рядкова Tempo L замінила в господарстві три звичайні 8-рядкові сівалки
Одна 16-рядкова Tempo L замінила в господарстві три звичайні 8-рядкові сівалки

Окрім покращення якості проведення посівної кампанії, Tempo L дала нам можливість знизити витрати насіння та добрив, скоротити кількість тракторів, сівалок, механізаторів, витрати пального.

За період роботи Tempo L в господарстві жодних серйозних поломок сівалки в нас не було. За два з половиною роки вона відсіяла вже близько 8000 гектарів, тільки цієї весни – 3800 га. Ще 1500 га сівалка напрацювала під час тестувань, до того, як ми її придбали. І лише в нинішньому сезоні ми вперше замінили висівні диски сошників. Це при тому, що гарантія на них дається на наробіток 1200 га. Отож якість говорить сама за себе.

Підсумовуючи, скажу, що Tempo L цілком виправдала наші сподівання і ми зовсім не шкодуємо про свій вибір. Сівалка дала нам змогу вивести посівну кампанію на абсолютно новий рівень», – задоволений агроном.

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2019

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

STEKETEE EC-Weeder 9 V: універсал із штучним інтелектом

Як працює просапний культиватор STEKETEE, оснащений системою...

Обираємо культиватор-підживлювач

Просапні культиватори-підживлювачі використовують для міжрядної культивації, забезпечуючи...

Погода

Kyiv
рвані хмари
15.7 ° C
16.5 °
14.2 °
45 %
0.9kmh
62 %
Вт
18 °
Ср
11 °
Чт
19 °
Пт
22 °
Сб
18 °