20 Травня 2022

Урожай починається з насіння, або співпраця, приречена на успіх

В інтенсивних технологіях вирощування сільгоспкультур надзвичайно важливим є правильний вибір посівного матеріалу для умов конкретного господарства. Адже від цього значною мірою залежить кінцевий результат, тобто врожайність. Сучасний ринок досить різноманітний, і віддати перевагу тому чи іншому продукту буває непросто.

Про те, яку роль відіграє насіння в системі вирощування польових культур і чим керуються аграрії під час його вибору, нам розповіли Дмитро Петрович Бойко, директор одного з передових господарств Вінниччини – ТОВ «Щедра Нива», та головний агроном господарства Юрій Вікторович Стахов’як.

Дмитре Петровичу, яка загальна площа земель вашого господарства і на вирощуванні яких культур ви спеціалізуєтесь?

– Сьогодні у нас в обробітку 4060 га землі. Займаємося вирощуванням таких культур, як пшениця, ячмінь та ріпак озимі, а також кукурудза, соя, соняшник. Основною культурою для нас є кукурудза. Вона займає понад 50% площ у структурі посівів. Великі площі також під соєю, соняшником та ріпаком. Щоправда, останній у цьому сезоні ми не сіяли – не дали погодні умови.

Чому ви віддаєте перевагу кукурудзі?

– Ми робимо акцент на високоприбуткові культури. Все залежить від кон’юнктури ринку. Сьогодні кукурудза та соняшник є більш привабливими. Їхня рентабельність становить 40% і вище. Втім, на відміну від соняшнику, кукурудза може вирощуватись як монокультура, це зручно. А от зернові колосові у нас більше для сівозміни та людям на паї.

– Ваш регіон досить сприятливий для вирощування сільгоспкультур. Які врожаї ви отримуєте?

– Так, ґрунти у нас непогані – переважно лучні середньосуглинкові чорноземи зі вмістом гумусу 3,8–4,1% та рівнем pH у межах 5,8–6,2. Незначна частина – сірі лісові, супіщані, торф’яники. Періодично ми проводимо вапнування.

Втім, основним чинником для нас, як, напевно, і для більшості аграріїв, є зволоження. Зазвичай норма опадів нижча від оптимальної, крім того, їх розподіл дуже нерівномірний за місяцями, що позначається на врожайності.

Якщо говорити про врожай минулого року, який через погодні умови був далеко не найліпшим, то кукурудзи ми отримали 120,6 ц/га за вологості зерна від 18 до 24%, або 108 ц/га в сухому еквіваленті. Це був найвищий результат у районі. Втім, найкращі поля давали і до 177 ц/га, наприклад, гібрид ДА Сонка від бренду Brevant™ seeds компанії Corteva Agriscience.

Соняшнику отримали 39 ц/га на круг, ріпаку – 36–38 ц/га. А от для зернових цей рік виявився не найліпшим. Весняний період був дуже дощовим, і всі очікували, що вологи буде достатньо. Проте з кінця весни почалася посуха, яка тривала аж до жовтня. Такі умови негативно позначилися на пшениці, врожайність якої ледь сягнула 60 ц/га, хоча в сприятливі роки ми отримували й до 80 ц/га. Посуха вплинула і на врожайність сої, яка також показала не найкращий урожай – 26 ц/га.

– Яку роль, на вашу думку, відіграє насіння у вирощуванні сільсгопкультур?

– Якісне насіння – це, без сумніву, вже половина успіху. Я вважаю, що ліпше посіяти гібриди з вищим потенціалом урожайності, більш посухостійкі, ніж потім намагатися «витягнути» їх технологічними заходами. Наприклад, ми вже третій рік купуємо кукурудзу в компанії Corteva Agriscience, зокрема, гібриди бренду Brevant™ seeds. До речі, вони займають близько 90% площ у структурі посівів. Бестселером, звісно, є гібрид ДА Сонка, який займає 700 га. Висіваємо його вже три роки поспіль, і жодного разу не мали проблем із врожайністю, попри різні погодні умови. В перший рік зібрали 157 ц/га.

Чудово проявляють себе й інші гібриди, як-от ДС1304С (ФАО 350), ДС1202Б (ФАО 260), МТ Матадо (ФАО 380), ДС 0918Б (ФАО 270). До речі, останній – невибагливий до ґрунтів і добре підходить для вирощування на супіщаних ґрунтах, де ми отримали врожайність 115 ц/га у бункерній вазі. Минулого року посіяли два нових гібриди на пробу – П9486 (ФАО 340) і П8723 (ФАО 280). Вони теж себе гарно зарекомендували.

Окрім кукурудзи, вирощуємо також ріпак із насіння бренду Brevant™ seeds. У минулому сезоні висівали три гібриди різних компаній, один з яких ПТ248 від Brevant™ seeds. Цікаво, що він показав найвищу врожайність – 38 ц/га.

Для сезону 2020 року ми з Юрієм Вікторовичем, нашим головним агрономом, також обрали гібриди ріпаку Brevant™ seeds – ПТ200ЦЛ, ПХ125КЛ, ПТ279КЛ – під систему Clearfield®. Втім, не посіяли через брак вологи.

Урожай починається з насіння

– Юрію Вікторовичу, як ви обираєте гібриди? Чи закладаєте демо­ділянки?

– Так, ми постійно тестуємо різні гібриди на своїх полях. Минулого року в нас були закладені демоділянки близько 40 гібридів кукурудзи різних компаній.

Цікаво, що товарні посіви гібридів Brevant™ seeds показали вищі результати, ніж більшість інших гібридів у демопосівах. Вони витримали посуху і забезпечили високий результат. Саме тому сьогодні вони є флагманом для нас.

Окрім вибору насіння, на кінцевий результат впливають і технологія вирощування, і система удобрення, захисту. Які їх особливості?

– Без сумніву, все це теж впливає. В підготовці ґрунту під кукурудзу ми віддаємо перевагу глибокому рихленню з одночасним внесенням аміачної води у нормі 1 т/га. Глибоке рихлення сприяє накопиченню вологи. Внесення аміачної води восени полегшує весняні польові роботи.

Рано навесні вносимо 150 кг/га сульфату амонію. Щойно підвищується температура і ґрунт готовий, проводимо передпосівну культивацію на глибину загортання насіння і сіємо з одночасним внесенням водорозчинних добрив. Норма висіву – від 75 до 80 тис. насінин на гектар.

Кукурудзу зазвичай починаємо сіяти за температури ґрунту 8–10°С. Утім, гібриди Brevant™ seeds витримують і холодові стреси. Був рік, коли ми сіяли навіть за меншої температури, кинули насіння в холодний ґрунт. Очікувалася посуха, і всі почали сіяти раніше. Температура то підвищувалася, то падала. В підсумку кукурудза була білою, але потім відійшла, і ми зібрали на тій площі 140 ц/га. Brevant™ seeds нас не підвів.

Взагалі, що більш рання стадія розвитку кукурудзи, то легше культура переносить приморозки, адже до 5-го листка, залежно від гібрида, точка росту перебуває у ґрунті й менше реагує на низькі температури.

А як щодо захисту кукурудзи?

– На кукурудзі застосовуємо ґрунтову схему захисту від бур’янів та післясходову обробку страховим гербіцидом разом з інсектицидом. Фунгіциди не вносимо – немає в цьому потреби.

Під яку врожайність закладається технологія?

– Ми завжди плануємо на рівні 100–115 ц/га. Здебільшого такий результат і отримуємо.

Окрім насіння, ви також застосовуєте засоби захисту рослин від компанії Corteva. Що це за продукти?

– Так, ми вже багато років використовуємо їхні препарати. Нам важливо, щоб продукт вирізнявся м’якою дією на культурну рослину та був високоефективним проти шкодочинного об’єкта. Наприклад, уже близько 10 років купуємо фунгіцид Аканто Плюс® – застосовуємо його на соняшнику в фазу «зірочки», контролюючи такі хвороби, як фомоз, фомопсис, сіру гниль та склеротинію. Взагалі склеротиніоз важко піддається контролю, а пікоксистробін, який міститься у препараті, є однією з найефективніших діючих речовин для контролю цієї хвороби.

Також використовуємо Аканто Плюс® на ріпаку в фазу бутонізації, та двічі на сої: з появою першої квітки і через 20 днів повторно.

Препарат добре контролює основні захворювання, підвищує стійкість рослин до вилягання та подовжує фотосинтетичну активність, позитивно впливаючи на їхню продуктивність.

Ще одним продуктом компанії є гербіцид Галера® Супер, який ми застосовуємо у посівах ріпаку озимого восени в нормі 0,27 л/га в комбінації з етаметсульфурон-метилом.

У посівах сої вирізняється своєю ефективністю післясходовий гербіцид Хармоні® Класік, який ми вносили у фазу першого трилисника. Препарат чудово контролює проблемні двосім’ядольні бур’яни, в тому числі й перерослу лободу. На період збирання у нас були ідеально чисті посіви сої.

Минулої весни у посівах ріпаку озимого ми також використовували селективний післясходовий гербіцид Слаш™. Обробляли ті площі, де восени не встигли внести бакову суміш Галера® Супер + етаметсульфурон-метил.

Слаш™ – це гербіцид, який має широке вікно застосування, рекомендований до використання до фази утворення квіткових бутонів у культури, та контролює широкий спектр дводольних бур’янів.

З компанією Corteva Agriscience ми працюємо дуже плідно і цілком задоволені її продуктами. Для нас головне – що ми отримуємо той результат, на який розраховуємо, і можемо впевнено дивитися у майбутнє.

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2020

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Алгоритми гербіцидного захисту кукурудзи від бур’янів

ҐРУНТОВІ ГЕРБІЦИДИ НА КУКУРУДЗІ Як правило, ґрунтові гербіциди,...

Мерлін® Флекс Дуо: гербіцид для захисту кукурудзи, який адаптується до ваших потреб!

Кукурудза – стратегічна культура  для українських сільгоспвиробників....

Погода

Kyiv
хмарно
22.1 ° C
22.1 °
22 °
50 %
3.9kmh
100 %
Пт
21 °
Сб
19 °
Нд
12 °
Пн
15 °
Вт
18 °