17 Травня 2022

В Держпродспоживслужбі дали поради, як не придбати підроблене насіння

На ринку насіння, на жаль, відбувається недобросовісна конкуренція, яка породжує таке ганебне явище, як підробка насіння.

Тому, перед купівлею насіння необхідно перевірити – чи занесений певний сорт або гібрид до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, який знаходиться на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України в розділі Реєстри.

Кожна партія насіння для реалізації повинна супроводжуватися сертифікатом, що засвідчує його сортові якості, та сертифікатом, який засвідчує його посівні якості.

Інформацію про чинність зазначених сертифікатів можна перевірити в Реєстрі сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал, який також знаходиться на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України в розділі Реєстри. 

ДОКУМЕНТИ ТА КОЛІР ЕТИКЕТКИ

Продавець зобов’язаний виписати супровідні документи, які визначені згідно з ДСТУ 4138-2002 «Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості», а саме:

 • «Атестат на насіння» – добазове та базове насіння;
 • «Свідоцтво на насіння» – сертифіковане насіння;
 • «Свідоцтво на гібридне насіння» – насіння гібридів першого покоління.

Ці документи видає споживачеві виробник чи реалізатор насіння. У разі перепродажу посередник (перекупник) виписує нові супровідні документи на насіння (під свою відповідальність).

Кожній партії насіння та садивного матеріалу аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором) присвоюється номер, який складається з п’яти символів (UA-01-001/0001-00):

 1. Літерний символ – UA – Україна;
 2. Двозначний символ – номер області розташування насіннєвого посіву (насаджень) (01);
 3. Тризначний символ – індивідуальний номер, присвоєний аудитору із сертифікації (агроному-інспектору) (001);
 4. Чотиризначний символ – порядковий номер партії, присвоєний аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором) (0001);
 5. Двозначний символ – останні цифри року збирання врожаю (00).

Номер партії насіння та інші відомості про партію, що вказуються в сертифікаті, повинні збігатися з даними, зазначеними на етикетці для маркування партії насіння.

Етикетка повинна містити всю необхідну інформацію про партію насіння: суб’єкт, культура, сорт, категорія/генерація, номер партії та етикетки, маса, місяць та рік пакування, відомість щодо протруєння та ін.

Розмір етикетки повинен становити 110х67мм.

Для кожної категорії та генерації використовуються різні кольори етикеток:

 • для добазового насіння – білий з фіолетовою смужкою, завширшки 10 міліметрів, розміщеною по діагоналі з лівого нижнього кута етикетки;
 • для базового – білий;
 • для сертифікованого насіння першої генерації, гібридів першого покоління – блакитний;
 • для сертифікованого насіння другої генерації, наступних генерацій – червоний;
 • для суміші насіння – зелений;
 • для неостаточно сертифікованого насіння – сірий.

ЯКЩО ЯКІСТЬ ВИКЛИКАЄ СУМНІВИ

У разі невпевненості у відповідності показників посівних якостей придбаного насіння або товарних якостей придбаного садивного матеріалу показникам, зазначеним у сертифікаті, що засвідчує посівні якості насіння, або у сертифікаті, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу, необхідно не пізніше 10 календарних днів з дня придбання, звернутись до аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) органу із сертифікації щодо відбору проби з метою перевірки посівних якостей придбаного насіння або товарних якостей придбаного садивного матеріалу та надати копію сертифіката.

Якщо за результатами аналізу проб насіння є розбіжності між показниками, зазначеними у сертифікаті, заявник подає до територіального органу Держпродспоживслужби заяву не пізніше десяти календарних днів з дня отримання ним результатів аналізу. 

Територіальний орган Держпродспоживслужби не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після завершення арбітражного визначення видає особисто або надсилає поштовим відправленням заявнику документ щодо результату аналізу насіння з позначкою у правому верхньому куті «Арбітраж», у якому зазначається висновок згідно з ДСТУ 4138-2002 «Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості».

Виконання вищеперелічених заходів вбереже покупця від ризику придбання підробок насіння, що в кінцевому результаті позитивно вплине на зростання виробництва продукції рослинництва та покращенню конкурентного середовища вітчизняної продукції на міжнародних ринках.

dpss.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Цього року в Україні очікують хороший урожай суниці

Тепла погода та відсутність заморозків на початку...

«Контінентал» завершив посадку картоплі

У «Контінентал Фармерз Груп» завершилася посадка картоплі....

Надійний післясходовий захист соняшника, стійкого до імідазолінонів

Вирощування гібридів соняшника за окремими виробничими системами,...

Погода

Kyiv
кілька хмар
19.3 ° C
19.3 °
19.3 °
21 %
6.7kmh
12 %
Вт
18 °
Ср
13 °
Чт
19 °
Пт
21 °
Сб
17 °